12-13 października 2012 - Tworzenie twórczych społeczności. „Pogranicze” o animacji kultury

12-13 października 2012 - Tworzenie twórczych społeczności. „Pogranicze” o animacji kultury

Seminarium "Twórcze społeczności. Z doświadczeń animacji kultury i community arts" odbyło się w Warszawie w dniach 12-13 października. Uczestniczką panelu dyskusyjnego „Badanie – działanie. Metody jakościowe a projekty animacyjne” była Bożena Szroeder, reprezentująca podczas tego spotkania Pracownię Kronik Sejneńskich działającą przy Ośrodku „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów”.

W ramach seminarium odbyły się dyskusje, prezentacje projektów oraz warsztaty przygotowane przez specjalistów w dziedzinie animacji kultury. Organizatorem spotkania jest Instytut Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Program spotkania jest oparty na integracji czterech grup roboczych złożonych z animatorów z Polski, Litwy i Wielkiej Brytanii. Zaproszeni do udziału goście poruszali się w przestrzeni wyznaczonej przez tematy: „Tradycje i idee animacji kultury”, „Modele kształcenia animatorów kultury”, „Społeczność – publiczność. Z kim pracuje animator kultury?”, a także „Badanie – działanie. Metody jakościowe a projekty animacyjne”.

To ostatnie zagadnienie, związane m.in. z tworzeniem przez animatorów kultury map miejscowości, zbiorów opowieści i doświadczeń z konsultacji, zostało przedyskutowane w grupie, w składzie której znalazła się właśnie Bożena Szroeder, od wielu lat zaangażowana w działania skupione wokół tych kwestii. Oprócz niej, głos w dyskusji zabrali: Cezary Ciszewski (Miasto w komie), dr Barbara Lewenstein (Ochocki Model Dialogu Obywatelskiego), dr Tomasz Rakowski (Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UW) oraz Penny Vincent (Creative Communities Unit).

Organizację seminarium poprzedziła realizacja projektu „Localise”. W ramach działań prowadzonych w 2011 roku animatorzy kultury z Instytutu Kultury Polskiej UW, Wielkiej Brytanii i Litwy odwiedzili Sejny. Idea „Localise” opierała się na przekonaniu, że zacieranie granicy między teorią a praktyką, a także współpraca ponad podziałami geograficznymi i kulturowymi, przynosi najwięcej efektów w pracy animacyjnej. Goście Ośrodka „Pogranicze” odwiedzili również społeczności Białorusinów, Tatarów, Rosjan - Staroobrzędowców.

Linki "Pogranicza":

11 maja 2012 - Kroniki Sejneńskie dla animatorów kultury z Instytutu Kultury Polskiej UW, Wielkiej Brytanii i Litwy