13 kwietnia 2008 - Muzyka Miejsca

13 kwietnia 2008 - Muzyka Miejsca

Koncert Orkiestry Muzyki Miejsca w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.

Muzyka Miejsca jest projektem pracowni muzycznej Ośrodka „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” z Sejn. Głównym założeniem tego programu jest tworzenie możliwości spotkania i wspólnej pracy młodych tekściarzy i instrumentalistów sejneńskiego środowiska hiphopowego z uznanymi muzykami nad próbą komponowania nowoczesnej struktury muzycznej. Zasadą wspólnego działania jest równouprawnione zaangażowanie Mistrzów i ich młodych Terminatorów w tworzenie harmonijnych brzmień Muzyki Miejsca. Do współpracy zostali zaproszeni artyści, których muzyka opiera się na improwizacji, poszukiwaniu i eksperymentach na fakturze dźwięku i rodzaju brzmienia.


Muzyka Miejsca to połączenie upodobania do nowoczesnej estetyki opartej na wrażliwości młodych twórców z Sejn i sięganiu do tradycji muzycznych wielokulturowego sąsiedztwa Polaków, Litwinów, Rosjan Staroobrzędowców, Białorusinów ale też tych, po których postały już tylko ledwie czytelne ślady – Żydów i Niemców.

Istotnym jest odwołanie do własnego miejsca postrzeganego jako miejsce urodzenia, dom , podwórko, ulica oraz doświadczenie dnia codziennego z jednoczesnym sięganiem do kulturowego dziedzictwa.

Praca aranżacyjna skupia się przede wszystkim na odnajdywaniu na nowo starych dźwięków i słów dawnych pieśni. W muzyce podkreśla się kontekst czasu poprzez uwypuklenie trzasków i szumów ze starych zapisów, z drugiej strony dźwięki te służą do budowania nowoczesnych struktur rytmicznych i melodycznych. W tekście - sens starodawnej pieśni transponuje się z drewnianej wsi, zapachu lnianych samodziałów, dróżek polnych do blokowiska, asfaltu, sportowych butów i łatwo podanej odpowiedzi na trudne pytania z portalu google.com. To składanie w organiczną całość sampli analogowego nagrania z efektami cyfrowymi - instrumentów akustycznych z dźwiękami wygenerowanymi przez procesory komputerowe.

Muzyka Miejsca stara się w swoim brzmieniu wszystkie te światy pomieścić, równoważyć i łączyć. Koncert warszawski jest drugą odsłoną finału pierwszej edycji projektu, który miał miejsce w listopadzie w sejneńskiej Białej Synagodze.

Wystąpią:

Paul Brody – jest jednym z najbardziej interesujących muzyków z kręgu wytwórni Tzadik Johna Zorna;

Patryk Zakrocki – założyciel Warszawskiej Sceny Improwizowanej, multiinstrumentalista i kompozytor;

Dj Lenar – improwizujący turntablista, skreczuje i „deckonstruuje” Lutosławskiego i Szymanowskiego, współpracuje m.in. z Cezarym Duchnowskim;

Zespół Bauagan Mistrzów – jedna z czołowych i zarazem najbardziej interesujących grup muzycznych w Warszawie tworząca gatunek przez nich nazwany jako „międzystyl”;

Pete Paulau – lider najważniejszych białoruskich antyreżimowych grup rockowych, jego muzyka określana jest jako autentyczny folk łączący archaiczne tradycje śpiewu i współczesnego dźwięku.

Paweł Szamburski - klarnecista, muzyk improwizujący. Jest założycielem i liderem zespołu Meritum. Udziela się w wielu projektach muzycznych - miedzy innymi: Tupika, Cukunft, o.Grandier, Sztetlach oraz młodzi z Sejn: Makabi, Kornik, Demon, Rabin, Blintek, Wróbel, Mazak, DJ Shorty, Bartek Nazaruk, Bartłomiej Nowak, Bartłomiej Zubowicz, Kacper Szroeder, Tomek Stawiecki, Piotrek Janiec, Damian Oskroba, Przemek Baluta, Wo&Mi