14 lutego 2011 - MAGIC: Trzaska/McPhee/Duval/Rosen

14 lutego 2011 - MAGIC: Trzaska/McPhee/Duval/Rosen

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa, 14 lutego 2011 (poniedziałek), godz.19.00, wstęp wolny!

Skład MAGIC to dodanie drugiego saksofonisty do Trio X - wkrótce po wspólnym, triowym nagraniu (bez basisty w składzie), muzycy podjęli współpracę kreując zupełnie nową jakość. Mikołaj Trzaska wniósł tu bardzo dużo wolności i twórczej energii. Utwory kwartetu, w odróżnieniu od Trio-X, nie są oparte na standardach lub wziętych z nich tematach, ale grane zupełnie free jazzowo. Duża dawka drapieżnej improwizacji w słowiańsko-amerykańskich aranżacjach.

Mikołaj Trzaska - saksofony, klarnety

Joe McPhee - saksofony, trąbka

Dominic Duval - kontrabas

Jay Rosen - perkusja

Mikołaj Trzaska - urodzony w Gdańsku, saksofonista, klarnecista basowy, kompozytor, w latach 1988-91 studiował sztuki piękne. Wyrósł na gruncie yassu - artystyczno-społecznego ruchu, który na przełomie lat 80. i 90. zbuntował się przeciw skostnieniu krajowego jazzowego środowiska. Wraz z Tymonem Tymańskim i grupą kilku innych wolnych od wszelkiego doktrynerstwa muzyków, zmienili oblicze polskiej muzyki jazzowej. Stał się ojcem bodaj najbardziej kreatywnego zjawiska na polskiej scenie ostatnich 20 lat. Trzaska był współzałożycielem najważniejszej formacji yassu - legendarnej Miłości oraz (wciąż aktywnego) Łoskotu. Po okresie yassowym, nagrał kilka skupionych i wyciszonych płyt z braćmi Olesiami. Akompaniował także poetom - Świetlickiemu i Andruchowyczowi, tworzył projekty muzyczno-literackie z Andrzejem Stasiukiem. Dziś jest liderem, międzynarodowego tria Volumen, członkiem m.in., Bassisters Orchestra czy Shofar – wykonujacego muzykę żydowską. Przede wszystkim jednak realizuje się na gruncie radykalnego free jazzu, współpracując z tuzami światowej wolnej improwizacji, m.in. z Peterem Brötzmannem, Joe McPhee, Kenem Vandermakiem, Peterem Friisem Nielsenem, Michaelem Zerangiem, Clementine Gasser, Johnem Tchikai. Nagrał okolo trzydziestu płyt. 

Joe McPhee - saksofonista, trębacz, multinustrumentalista (także kompozytor i poeta) rozpoczynał karierę muzyka od nauki gry na trąbce w zespole szkolnym; potem (w latach 1964-66) grał w zespole wojskowym stacjonując w Niemczech. Stosunkowo wcześnie zadebiutował: już w 1967 roku nagrał album z Cliffordem Thorntonem oraz koncertował z orkiestrą Matta Jordana. W końcu lat sześćdziesiatych sam zaczął uczyć się gry na saksofonie. Sporo koncertował i nagrywał, wystepując "gościnnie" z zespołami Jimmy'ego Giuffre'a, Raymonda Boni, Anthony'ego Coxa, Billa Stewarta, Charlesa Moffetta, André Jaume'a, Daunika Lazro, Evana Parkera. 

Dominic Duval - jest jednym z najlepszych i najbardziej twórczych muzyków na scenie muzyki współczesnej. Gral i nagrywał z jedymi z największych nazwisk sceny jazzowej. Duval jest muzykiem elastycznym i można go usłyszeć w wielu gatunkach muzycznych, włączając w to jazz oraz muzykę wymykającą się klasyfikacji. Basista grał z takimi sławami jak saksofonista Joe McPhee, Ivo Perelman, Glen Spearman i Mark Whitecage, kompozytor Pauline Oliveros, puzonista Steve Swell, piianiści Joseph Scianni and Michael Stevens. 

Jay Rosen - ma reputację perkusisty pierwszego sortu, użyczając swojego talentu w rożnorodnych projektach muzycznych. Grał koncerty w Europie, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Nagrywał między innymi z takimi muzykami jak: Mark Whitecage, Paul Smoker, Herb Robertson, James Carter, Anthony Braxton, Jaco Pastorius, Ivo Perelman, Steve Swell, Michael Bisio, William Parker, Roy Campell, Sonny Simmons, Dominic Duval, Joe McPhee.