15-18 kwietnia 2013 - Pogranicze uczestnikiem Konferencji i3’2013

15-18 kwietnia 2013 - Pogranicze uczestnikiem  Konferencji i3’2013

W dniach 15-18 kwietnia 2013 roku Pogranicze uczestniczyło w odbywającej się w Poznaniu Konferencji i3: „Internet – Infrastruktury – Innowacje”. W spotkaniu wzięło udział blisko 350 uczestników i 40 prelegentów specjalistów z dziedziny Internetu przyszłości, usług nowej generacji oraz infrastruktury danych dla nauki i społeczeństwa informacyjnego.

Program konferencji obejmował trzy równoległe ścieżki: e-nauka, e-edukacja oraz biblioteki cyfrowe. Momentem kulminacyjnym i podsumowującym wszystkie sesje był panel dyskusyjny „Nauka, edukacja i kultura – razem czy osobno?”. Uczestnicy panelu, przedstawiciele rządu, samorządów oraz instytucji naukowych i biznesu – próbowali odpowiedzieć na pytanie o polską drogę w budowaniu synergii pomiędzy nauką, edukacją i kulturą.

Jeden z trzech głównych nurtów Konferencji i3’2013 skupiony był na zagadnieniach funkcjonowania, rozwoju oraz przyszłości bibliotek cyfrowych. Bogaty program sesji, warsztatów, wykładów i prezentacji miał na celu wzbogacenie wiedzy w zakresie digitalizacji, popularyzację bibliotek cyfrowych oraz stymulację ich rozwoju w Polsce, poprzez stworzenie miejsca do wymiany doświadczeń oraz integracji środowiska osób związanych z tą tematyką.

Pogranicze w realizacji działań na rzecz cyfryzacji dziedzictwa narodowego uczestniczy od 3 lat, ten nowy dział programowy instytucji, stanowi bardzo ważny element jej pracy dokumentacyjnej i edukacyjnej. W oparciu o posiadane zbiory w roku 2011 Pogranicze stworzyło Cyfrową Bibliotekę Pogranicza, którą sukcesywnie wzbogaca prowadząc aktywną digitalizację.

W ramach warsztatów „Biblioteki cyfrowe” uczestnicy wzbogacili swoją wiedzę w zakresie nowych rozwijających się systemów operacyjnych m.in. takich jak DigitLab, narzędzi DInGO – dLibra/dMuseion, dLab oraz dArceo, Wirtualnego Laboratorium Transkrypcji, platformy wymiany danych dotyczących działań użytkowników bibliotek cyfrowych oraz wykorzystywania w nich narzędzi open-source.

Podczas sesji warsztatowych dyskutowano na tematy związane z funkcjonowaniem Federacji Bibliotek Cyfrowych, współpracy z Europeaną oraz cyfrowych repozytoriów dla małych instytucji kultury.

Organizatorzy: Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe afiliowane przy Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN oraz Konsorcjum PIONIER – Polski Internet Optyczny.

Szczegółowy program do pobrania znajduje się tutaj.