16 października 2012 - Krzysztof Czyżewski o ojkologii

16 października 2012 - Krzysztof Czyżewski o ojkologii

Jakie relacje powstają w przestrzeniach domowych, w jaki sposób odbywa się transformacja dawnych domostw, jakiego znaczenia z tej perspektywy nabiera bezdomność i bezimienność? Seminarium w ramach projektu „Ojkologia. Nauka o domu” było okazją, by odpowiedzieć na te i inne pytania. Do Katowic i wspólnego rozważania został zaproszony także Krzysztof Czyżewski.

Konferencja, która odbyła się 16 października 2012 r. była doskonałą do tego, aby zadać pytania o dom, podstawową przestrzenną i społeczną formę ludzkiego zakorzenienia w świecie. Organizatorzy seminarium z Katedry Literatury Porównawczej zaprosili do Regionalnego Ośrodka Kultury również po to, by zastanowić się, jaka droga biegnie między Heideggerowską filozofią zamieszkiwania a stwierdzeniem Adorna, że w obecnym świecie zamieszkiwanie nie jest już możliwe.

Projekt „Ojkologia. Nauka o domu” otwiera możliwość tworzenia „teologii” rzeczy domowych i rodzinnych. Rozważania, z których wyłoni się zarys filozofii domu, mają rozbudzić wystąpienia poprzedzające dyskusję. Seminarium rozpoczęli: prof. Ewa Rewers z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Krzysztof Czyżewski. W dyskusji wzieli udział m.in.: prof. Leszek Koczanowicz ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, prof. Aleksander Nawarecki z Uniwersytetu Śląskiego, prod. Ilias Wrazas z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz dr Jerzy Gorzeli, działacz samorządowy związany z Ruchem Autonomii Śląska.

Katedra Literatury Porównawczej powstała w 2002 roku. Jej główne zainteresowania tematyczne koncentrują się wokół zagadnień ojkologicznych i postsekularnych.