19 lipca 2017, godz. 19.00 / „Józef Roth – pisarz pogranicza” [VIDEO]

19 lipca 2017, godz. 19.00 / „Józef Roth – pisarz pogranicza” [VIDEO]

Zapraszamy na spotkanie "JÓZEF ROTH – PISARZ POGRANICZA". W cyklu wieczorów literackich w Kawiarni "Piosenka o porcelanie" gościmy Elżbietę Jogałła redaktorkę serii dzieł Józefa Rotha (Wydawnictwo Austeria).

Spotkanie prowadzi Krzysztof Czyżewski.

19 lipca (środa) 2017 roku, godz. 19.00/ Kawiarnia literacka "Piosenka o porcelanie".  

Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie

O AUTORZE:

JÓZEF ROTH - (niem. Joseph Roth, ur. 2 września 1894 w Brodach k. Lwowa, zm. 27 maja 1939 r. w Paryżu) – austriacki pisarz i dziennikarz żydowskiego pochodzenia.

Studiował filozofię i germanistykę we Lwowie i Wiedniu. Uczestniczył jako ochotnik w I wojnie światowej. Pracował głównie dla wiedeńskich i berlińskich gazet. W latach dwudziestych był najlepiej opłacanym dziennikarzem w Berlinie. Początkowo zafascynowany komunizmem, szybko zmienił poglądy polityczne jeżdżąc do Rosji jako dziennikarz. Roth był monarchistą i wielkim zwolennikiem Cesarstwa Habsburgów. Znał język polski, przyjaźnił się z polskim pisarzem Józefem Wittlinem, z którym studiował na Uniwersytecie Wiedeńskim.

W 1922 poślubił Friederike Reichler, choroba żony, która cierpiała na schizofrenię, spowodowała, że Roth zaczął nadużywać alkoholu. Friederike zginęła zamordowana przez nazistów.

W latach 1936-1938 Roth związał się z niemiecką pisarką Irmgard Keun.

W roku 1939, na wieść o zajęciu Czechosłowacji przez Niemcy wyskoczył z okna hotelu. Został pochowany w Paryżu.

Joseph Roth jest autorem kilkunastu powieści, m.in. Hotel Savoy (1924), Hiob (1930), Marsz Radetzky’ego (1932) i Krypta Kapucynów (1938), ośmiu tomów opowiadań, esejów i artykułów prasowych.

W swojej twórczości przedstawiał znane sobie z czasów dzieciństwa środowisko żydowskie wschodniej Galicji na historycznym tle schyłku i upadku monarchii austro-węgierskiej.

Wydawnictwo Austeria przedstawia serię Józef Roth. Dzieła zebrane.