24 lipca 2013 - Lidia Ostałowska - spotkanie autorskie w kawiarni „Piosenka o porcelanie” [FOTO]

24 lipca 2013 - Lidia Ostałowska - spotkanie autorskie w kawiarni „Piosenka o porcelanie” [FOTO]

Fundacja Pogranicze i Ośrodek "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów” w Sejnach zaprezentowali wieczór autorski z reportażystką Lidią Ostałowską. Spotkanie poprowadził Krzysztof Czyżewski.

24 lipca (środa) 2013 roku, godz. 20.00, Kawiarnia „Piosenka o Porcelanie” w Krasnogrudzie.

Kawiarnia literacka urządzona w piwnicach dworu z nazwą odwołująca się do wiersza Czesława Miłosza „Piosenka o porcelanie”. W każdą środę zapraszamy na wieczory zagospodarowywane przez poetów, pisarzy i muzyków. W niedziele Kawiarnia zaprasza na koncert pt: ”Ejbike Mame”.

Lidia Ostałowska – polska dziennikarka, reportażystka, pisarka, działaczka społeczna. Jeden z fundatorów i członków rady Fundacji ITAKA.

Autorka o sobie:

Urodziłam się w 1954 roku w Warszawie. Skończyłam polonistykę na UW. Czytałam Krall, Kapuścińskiego, Szejnert i innych, o których dziś mniej się pamięta. Chciałam być reporterką. Udało się w „Przyjaciółce”, później w studenckim tygodniku ITD. Trwało krótko: stan wojenny, weryfikacja dziennikarzy. Odpadłam. Ale podziemna Solidarność też była podniecająca. Po przełomie trafiłam do Gazety Wyborczej, gdzie reporterskie teksty redagowała Małgorzata Szejnert. Najważniejsza zawodowa lekcja w moim życiu. (Nie tylko pisania, również przekazywania doświadczeń młodszym kolegom).

Szczególna więź łączy mnie z Romami. Współpracuję z wydawanym w Oświęcimiu romskim kwartalnikiem „Dialog-Pheniben”. Lubię fotoreportaż i robienie podpisów do zdjęć. Pasjonują mnie formy, w których spotykają się różne rodzaje dokumentu – zapisane w zdjęciu, dźwięku, słowie. Dlatego działam w fundacji dokumentalistów OPOWIEDZ TO – PICTURE THIS. (www.lidiaostalowska.eu)

Książki autorki:

Cygan to Cygan,
Wydawnictwo Książkowe Twój Styl, Warszawa 2000; Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2012

Zbiór tekstów o losach Cyganów w krajach Europy Środkowej i Wschodniej po komunizmie.

Farby wodne,
Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2011

„Farby wodne zawiązują na nowo opowieść, której przeznaczone było żyć w rozerwanych na strzępy fragmentach na różnych kontynentach i w różnych językach. Tak się podważa ostateczność Zagłady. Ta książka to jedno z największych osiągnięć polskiej szkoły reportażu” – Krzysztof Czyżewski

Bolało jeszcze bardziej,
Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2012

Reportaże o tych, którym trudniej – o mniejszościach narodowych i etnicznych, o kobietach,  o młodzieży z subkultur i o wykluczonych.