24 listopada 2011 - Warto zapytać o kulturę: Sympozjon sesja I

24 listopada 2011 - Warto zapytać o kulturę: Sympozjon sesja I

Pierwsza sesja sympozjonu rozpoczęła się krótko przed godziną 15. Poprowadziła ją Aleksandra Wasilkowska, autorka wystawy Szukanie Ojczyzny: Świadectwa i proroctwa Czesława Miłosza oraz instalacji Emergency Exit na XII Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji (we współpracy z Agnieszką Kurant), zajmująca się strategiami urbanistycznymi, projektowaniem budynków instytucji i przestrzeni publicznych, domów, ogrodów, wnętrz, wystaw i instalacji.

Głównym tematem dyskusji stało się miejsce, rozumiane nie w ujęciu architektonicznym, ale jako przestrzeń, w której spotykają się ludzie. Artystka zaprezentowała na slajdach kilkanaście swoich projektów, mówiąc przy tym o swoich inspiracjach, i przywołując wśród nich działania Yony Friedmana, bułgarsko-francuskiego architekta-filozofa, oraz Antanasa Mockusa - mera Bogoty.

Artystka mówiła też o instalacjach, które miałyby niejako zmuszać ludzi do przerywania utartych schematów, i nawiązywania rozmów z przypadkowymi osobami - czy to ze względu na intensywność przeżytych emocji ("skok w chmury"), czy fizyczną przeszkodę w poruszaniu się (woda wylewana na podłogę w budynku, zmuszająca ludzi do chronienia się na suchych "wyspach").

Dyskusja dotknęła też tematu handlu w przestrzeni publicznej. Aleksandra Wasilkowska mówiła o tym, iż obecność handlarzy w przestrzeniach miejskich wypełnia je autentycznością, tworzy miejsce, w którym ludzie mogą rzeczywiście wchodzić ze sobą w interakcję, rozmawiać, wymieniać się towarami, etc.