25 listopada 2011 - Nagroda Marszałka dla Małgorzaty i Krzysztofa Czyżewskich + przemówienie Marszałka

25 listopada 2011 - Nagroda Marszałka dla Małgorzaty i Krzysztofa Czyżewskich + przemówienie Marszałka

Małgorzata i Krzysztof Czyżewscy odebrali z rąk Marszałka Dworzańskiego nagrodę za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury. Stało się to podczas VII edycji sympozjonu "Warto zapytać o kulturę", które w tym roku gościło w Krasnogrudzie.

Tym razem tematem przewodnim sympozjonu stało się odrodzenie miejsca we współczesnej kulturze oraz jakie wizje i doświadczenia towarzyszą jej tworzeniu.

Przemówienie Marszałka Województwa Podlaskiego Jarosława Dworzańskiego

Trzy główne panele dyskusyjne prowadzili Krzysztof Rutkowski (profesor Uniwersytetu Warszawskiego, pisarz, dziennikarz i tłumacz), Aleksandra Wasilkowska (autorka wielu instalacji w przestrzeni publicznej, w galeriach oraz współautorka wystawy„Szukanie ojczyzny: Świadectwa i proroctwa Czesława Miłosza”) oraz gospodarz miejsca, Krzysztof Czyżewski.

Obszerna relacja fotograficzna z Sympozjonu do obejrzenia tutaj.

W trakcie sympozjum odbyła się gala wręczenia dorocznej Nagrody Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie kultury. Wręczając statuetkę Marszałek Jarosław Dworzański mówił o wyjątkowości Krasnogrudy, oraz o nadziejach, jakie wiąże z przyszłą pracą Międzynarodowego Centrum Dialogu.

Za Wrotami Podlasia przywołujemy kilka fragmentów z uzasadnień do wniosków o przyznanie nagrody właśnie Czyżewskim, jakie wpłynęły do Urzędu Marszałkowskiego.

Rewitalizacja zabytkowego zespołu dworskiego w Krasnogrudzie jest pierwszym w regionie przykładem twórczego odtworzenia form architektonicznych Polskiego Dworu (…) a stworzenie w tym miejscu Międzynarodowego Centrum Dialogu jest ewenementem na skalę Polski i jedną z niewielu tak wielkich i twórczych inwestycji w dziedzinie kultury. Poprzez związki Krasnogrudy z osobą Czesława Miłosza na kulturalnej mapie Polski powstało miejsce znaczące dla jego życia i twórczości, które w nadchodzących latach może stać się centrum życia intelektualnego i duchowego kraju. (…) Stworzenie MCD w Krasnogrudzie w istotny sposób nie tylko wzbogaca region, swym poziomem dorównując, a nawet przewyższając, osiągnięcia ogólnokrajowe, ale jest również trwałą inwestycją w dobro kultury Polski i Europy.

Małgorzata Sporek-Czyżewska i Krzysztof Czyżewski (…) tworzą w małym miasteczku (…) dzieła wielkie. To dzięki Nim i ich współpracowników nasza Mała Ojczyzna staje się pluralistyczna, szukająca prawdy o własnej historii, budująca nową tożsamość – demokratyczna i tolerancyjną. Ich ciężka praca (…) jak swoiste catharsis, wyzwala dialog o naszej wspólnej tradycji. Tej, którą powinniśmy uważać za najbardziej cenną: Miłosza, Venclovy, Giedroycia, Osadczuka czy Turowicza.

(…) Stworzenie w Krasnogrudzie nowej placówki na mapie kulturowej Polski dedykowanej pracy na rzecz wielokulturowości, tolerancji i budowania mostów pomiędzy narodami jest piękną promocją dziedzictwa kulturowego, które stanowi dorobek materialny i duchowy poprzednich pokoleń, jak również dorobek naszych czasów. Działania placówki w sferze kultury przyczynią się do rozwoju regionu oraz promocji Ziemi Sejneńskiej i Województwa Podlaskiego tak w kraju, jak i za granicą.

Stworzenie tej nowej placówki wiąże się nierozerwalnie z osobą Pani Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej, która jest człowiekiem niebywale pracowitym i otwartym na nowe działania na rzecz wielokulturowości, tolerancji i budowania mostów pomiędzy narodami (…) Pomysły i działania w zakresie odkrywania lokalnej historii, narodowej i regionalnej tożsamości oraz popularyzowania dziejów wielokulturowego dziedzictwa Polski i jej sąsiadów zamienia w konkretne inicjatywy.

Za sprawą niesłabnącego zaangażowania Pana Krzysztofa Czyżewskiego MCD w Krasnogrudzie stanowi cenną spuściznę przeszłości, kształtuje współczesne oblicze kultury i sztuki oraz wytycza przyszłe drogi ich rozwoju. Ponadto jest ważnym ogniwem w tworzonej przez Pogranicze sieci laboratoriów praktyk interkulturalnych. Przyszli inicjatorzy i animatorzy tych laboratoriów z różnych krajów uczyć się tu będą tajników rzemiosła budowniczych mostów i tego jak przekładać tę wiedzę na rzeczywiste potrzeby społeczności lokalnych.

Artykuły o nagrodzie w prasie:

Prasa o sympozjum: