28 lutego 2014 - Saagara w Sejneńskiej Spółdzielni Jazzowej [WIDEO]

28 lutego 2014 - Saagara w Sejneńskiej Spółdzielni Jazzowej [WIDEO]

28 lutego o godzinie 19.00 w Sejneńskiej Spółdzielni Jazzowej odbył się koncert zespołu Saagara - w którego składzie pojawił się Wacław Zimpel oraz trzech mistrzów z Indii; Giridhar Udupa, Bharghava Halambi i K Raja. Zespół poprowadził także trzydniowe warsztaty z Orkiestrą Klezmerską Teatru Sejneńskiego.

Sejneńska Spółdzielnia Jazzowa to nie tylko miejsce prezentacji, ale przede wszystkim przestrzeń spotkania młodych uczestników warsztatu muzycznego Pogranicza z zaproszonymi artystami. Wacław Zimpel już od wielu lat jest nauczycielem, wychowawcą i prowadzącym Orkiestrę Sejneńskiej Spółdzielni Jazzowej. Wprowadził silny elemet tradycji i nowoczesnego brzmienia do Sejn, tym razem przywozi do Spółdzielni trzech mistrzów z Indii. Kilkudniowe spotkanie będzie  wypełnione opowieścią, prezentacjami, a przede wszystkim wspólnym muzykowaniem.

Giridhar Udupa, Bharghava Halambi i K Raja są najwybitniejszymi muzykami hinduskimi młodszego pokolenia. Na co dzień mieszkają w Bangalore, lecz występują w największych salach koncertowych świata (m.in. Carnegie Hall, Opera w Sydney). Wacław Zimpel jest klasycznie wykształconym wirtuozem klarnetu, kojarzonym głównie ze sceną muzyki improwizowanej. W swoich projektach wielokrotnie odwoływał się już do tradycji i rytuałów muzycznych innych kultur. Światy, które spotykają się w Saagarze to staroindyjska muzyka karnatycka, charakteryzująca się niezwykle wysublimowanym systemem rytmicznym i melodycznym oraz muzyczna tradycja Europy. W repertuarze zespołu odnajdziemy zarówno utwory karnatyckie, jak i oryginalne kompozycje muzyków. Podstawę ich budowy stanowią taale, czyli tradycyjne hinduskie schematy rytmiczne, zestawione z zachodnią melodyką, przemieszaną z systemem rag – skal indyjskich.

Bharghava Halambi to wybitny muzyk Indii, specjalizuje się w grze na khanjirze (bęben ramowy z rodziny tamburynów) i na mridangamie (bęben dwustronny, jeden z najstarszych instrumentów indyjskich). Kunsztu uczył się u wielkich mistrzów muzyki hinduskiej. Jest jednym z członków słynnego zespołu perkusyjnego Layatharanga. Występował w wielu prestiżowych salach koncertowych. Prowadził warsztaty w Indiach, USA i Francji.

Ghatam Giridhar Udupa - mistrz ghatamu (gliniany instrument perkusyjny o wyglądzie dzbana). Urodził się w rodzinie o długich tradycjach muzycznych. Naukę gry rozpoczął w wieku czterech lat, prowadzony przez ojca. Jako dwunastolatek miał już za sobą pierwsze występy. Obecnie koncertuje u boku największych mistrzów. Otrzymał wiele prestiżowych nagród. Występuje w USA, Hiszpanii, Kanadzie, Francji, Szwajcarii, Niemczech, Omanie i Kuwejcie. Giridhar Udupa jest członkiem zespołu hinduskiej wokalistki Bombay Jayashri, nominowanej do Oscara za najlepszą piosenkę do filmu „Życie Pi”. Jest jednym z założycieli zespołu Layatharanga.

K Raja - młody mistrz thavilu (dwumembranowy instrument perkusyjny, najczęściej wykorzystywany podczas świąt i rytuałów w hinduskich świątyniach, gra się na nim pałką i specjalnymi naparstkami). K Raja pochodzi z rodziny, w której tradycja gry na thavilu kultywowana jest od czterech pokoleń. Edukację muzyczną rozpoczął w bardzo młodym wieku, zwracając uwagę wielu mistrzów muzyki hinduskiej. Jest jednym z nielicznych wirtuozów thavilu, który potrafi odnaleźć się w różnych stylach muzycznych – od jazzu po fusion.

Wacław Zimpel, klasycznie wykształcony klarnecista i kompozytor. Obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów na światowej scenie muzyki improwizowanej. Inspiracje czerpie przede wszystkim z sakralnej i rytualnej muzyki różnych kultur. Współtworzy orkiestrę Resonance Kena Vandermarka. Współpracuje także z Hamidem Drakiem, Michaelem Zerangiem, Mikołajem Trzaską, Klausem Kugelem, Bobbym Few, Perrym Robinsonem.

Patronat medialny:

Program Drugi Polskiego Radia

O koncercie w mediach: