3-6 marca 1994

Staż studentów Katedry Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

Uczestnicy podzieleni na grupy odbywali spotkania w trzech miejscach:

Grupa pierwsza: Sejny – spotkania z Andrzejem Maksimowiczem, burmistrzem Sejn; Olgierdem Wiaktorem, przedstawicielem mniejszości litewskiej; Witoldem Grygucisem, przewodniczącym litewskiego Towarzystwa św. Kazimierza, udział w lekcji "Klasy Dziedzictwa Kulturowego" w liceum sejneńskim i spotkanie ze Stanisławem Staniewiczem, polonistą, znawcą tradycji i historii miasta. Celem działań tej grupy było poznanie historii, tradycji i zabytków Sejn, uzyskanie informacji o inicjatywach kulturalnych i gospodarczych, poznanie społeczności lokalnych i problemów wynikających z zamieszkiwania na tym terenie i wzajemnego oddziaływania społeczności polskiej i litewskiej.

Grupa druga: Puńsk – spotkanie z redakcją pisma Ausra, poetą litewskim Sigitem Birgielem, zwiedzanie muzeum kultury litewskiej – Muzeum Vainy, skansenu litewskiego, kościołów w Puńsku i Widugierach. Celem działań grupy było poznanie gminy, której 90 procent mieszkańców stanowią Litwini, poznanie problemów lokalnych, historii i tradycji tego regionu oraz inicjatyw kulturalnych i społecznych.

Grupa trzecia: Bór, Gabowe Grądy - spotkania z nastawnikiem Mironem Filipowem i jego rodziną, z zespołem Riabina i mieszkańcami wsi. Celem działań tej grupy było poznanie społeczności Rosjan-staroobrzędowców, ich kultury, tradycji, religii.

Po powrocie z terenu poszczególne grupy składały relacje, przekazywały uwagi, dzieliły się wrażeniami i doświadczeniami.

Podczas stażu miały ponadto miejsce następujące wydarzenia:
– wernisaż wystawy "Sztuka chorych" - prac pacjentów Szpitala Psychiatrycznego w Suwałkach w Białej Synagodze i spotkanie z udziałem autorów
– spotkanie z Simche Kellerem, kantorem żydowskim z Łodzi i prezentacja muzyki żydowskiej
– prezentacja działalności "Pogranicza", wykład Krzysztofa Czyżewskiego, projekcja filmów Róża w Szwajcarii, Dom, Pogranicze, wystawa fotograficzna z pobytu dziecięcego zespołu teatralnego w osadach cygańskich na Pogórzu Karpackim (fotografie Krzysztofa Latosińskiego)
– spotkanie z zespołem Teatru NN z Lublina na temat "Lublin jako centrum kultury" – prezentacja działalności pozateatralnej grupy, przedstawienie projektu "Miejsce-Obecność-Pamięć"
– spektakl Ziemskie pokarmy Teatru NN z Lublina w reżyserii T. Pietrasiewicza w Białej Synagodze w Sejnach
– spotkanie z "Klasą Dziedzictwa Kulturowego" – omówienie programu i działalności, pokaz filmów z “Młodzieżowych Dialogów o Tolerancji” z listopada 1992
– koncert zespołu ludowego z Białorusi – muzyka tradycyjna okręgu grodzieńskiego, pokaz tradycyjnych instrumentów ludowych.

6 marca miała miejsce dyskusja i podsumowanie stażu.