4-17 sierpnia 1993 - Klasa Dziedzictwa Kulturowego na Międzynarodowym Obozie Młodzieży

Międzynarodowy obóz młodzieży z krajów Europy Środkowowschodniej w Borkach w Puszczy Knyszyńskiej – była na nim młodzież węgierska z Siedmiogrodu, młodzież rumuńska, młodzież litewska z Wilna oraz polska młodzież z Klasy Dziedzictwa Kulturowego. Każda z grup liczyła 15 osób. Opiekunami byli Małgorzata Sporek-Czyżewska, Wojciech Szroeder i Beata Wilgosiewicz.

Młodzież poszczególnych narodowości przedstawiała historię i kulturę swojego regionu, uczyła pieśni narodowych i tańców. Podczas obozu wykłady wygłosili: Andrzej Mencwel z Uniwersytetu Warszawskiego o wspólnych korzeniach kulturowych Europy Środkowowschodniej, Krzysztof Czyżewski o sytuacji Europy Środkowowschodniej po 1989 r. Janusz Byszewski prowadził warsztat plastyczny, poświęcony pojęciom domu w różnych kulturach i zjawisku destrukcji. Młodzież wzięła udział w zajęciach na temat integracji, rozwiązywania konfliktów i negocjacji prowadzonych przez pracowników Ośrodka Negocjacji i Rozwiązywania Konfliktów przy Uniwersytecie Warszawskim. Wzięła również udział w spotkaniach ze Stanisławem Stankiewiczem, redaktorem naczelnym pisma cygańskiego "Rrom p-o Drom", który mówił o kulturze i historii Romów oraz o stereotypowym stosunku do mniejszościach narodowych i z Andrzejem Maksimowiczem, burmistrzem Sejn, który przedstawił problemy, na jakie napotyka tutejszy samorząd lokalny.

Piesze wędrówki i wyjazdy do Tykocina (poznawanie kultury polskiej i żydowskiej), Białegostoku i Hajnówki (spotkanie z duchownym prawosławnym i wykład o obecności prawosławia na ziemiach polskich) oraz Białowieży były okazją do zapoznania się z historią i kulturą regionu północno-wschodniej Polski.

Wydarzenie, jakim był obóz młodzieżowy, stało się okazją dla pracowni filmowej Ośrodka do wyprodukowania pierwszego filmu, nosił on tytuł Międzynarodowy Obóz Młodzieży.