7-8 kwietnia 2006 - Akademia Nauczycieli

Spotkanie Akademii z Jerzym Nikitorowiczem, profesorem Uniwersytetu w Białymstoku, specjalizującym się w edukacji międzykulturowej i regionalnej. W czasie Akademii zaprezentowana została również książka autorstwa profesora - Kreowanie tożsamości dziecka. 8 kwietnia, godz 11.00 spotkanie z Mikołajem Wawrzeniukiem - reżyserem dokumentalistą z Białegostoku, i jego filmami: "Śniła mi się Hana" oraz "Ikonostas i muzyka" a także praktyczny warsztat ludowej sztuki białoruskiej prowadzony przez Alinę Wawrzeniuk.

Kreowanie tożsamości dziecka 
Książka ta jest wartościową próbą zarysowania dotychczasowego dorobku teoretycznego edukacji wielokulturowej i międzykulturowej. Autor formułuje oryginalną holistyczną koncepcję edukacji tego typu, co sprawia, że ksiązka zainteresuje zarówno czytelników dobrze zorientowanych z tej dziedziny, jak i tych, którzy dopiero ją poznają. 

Zawartość 
Uwagi wstępne 
Ku edukacji międzykulturowej - próba okre ślenia jej zadań i możliwości 
Procesy kreowania tożsamości kulturowej 
Program "Ku tożsamości międzykulturowej" 
Holistyczna koncepcja procesu edukacji międzykulturowej

Ikonostas i muzyka 
Reportaż Mikołaja Wawrzeniuka opowiada o pochodzącym ze stolicy Białorusi - z Mińska - artyście, Aleksandrze Łosiu. A. Łoś ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Mińsku, związany jest jednak z Gródkiem na Białostocczyźnie, gdzie od kilku lat mieszka. Odnawia ikonostasy w starych cerkwiach, projektuje nowe, pisze do nich ikony. Drugą pasją Aleksandra Łosia jest muzyka ludowa. Jeździ po opustoszałych wsiach okolic Puszczy Knyszyńskiej, zapisuje muzykę, którą tworzyli w okresie międzywojennym miejscowi muzykanci. Prowadzi zajęcia z białoruskiego tańca ludowego na Uniwersytecie w Białymstoku. Sztuka sakralna i muzyka ludowa pomagają mu znaleźć harmonię w świecie. Sztuka jest jego ojczyzną.

Śniła mi się Hana.. 
Reportaż zrealizowany przez Mikołaja Wawrzeniuka uhonorowany został I nagrodą na Międzynarodowym Festiwalu Filmów i Programów Etnicznych "At home" w Krakowie w 1999 r. Dokument opowiada o mieszkańcach Narewki wspominających niegdysiejszych Żydów, którzy stanowili przed wojną większość mieszkańców. Opowiadają co robili, z czego się utrzymali, jak wyglądało wzajemne współżycie Żydów i chrześcijan. Głównym wątkiem reportażu jest opowieść 90 - letniego Aleksandra Romańczuka ze wsi Guszczewina o miłości do Żydówki Hany, która zaginęła przed wojną i nikt nie wie co się z nią stało.