8-14 listopada 2013 - Szkoła Pogranicza w Gruzji

8-14 listopada 2013 - Szkoła Pogranicza w Gruzji

W dniach 8-14 listopada 2013 odbył się cykl spotkań, wykładów i prezentacji dla lokalnych liderów społeczeństwa obywatelskiego (dziennikarzy, intelektualistów, nauczycieli, działaczy społecznych, animatorów kultury i artystów) z różnych części Gruzji, które poprowadzili polscy działacze społeczni, animatorzy i artyści. W spotkaniach i prezentacjach pracy "Pogranicza" udział wzięli/; Krzysztof Czyżewski, Małgorzata Czyżewska, Michał Moniuszko, Brendan Jackson, Weronika Czyżewska i Bożena Szroeder.

Relacja z wydarzenia do przeczytania na BLOGU Szkoły Pogranicza.

Odwołując się do doświadczeń i przykładów najciekawszych działań z dziedziny edukacji i kultury w Polsce uczestnicy dyskutowali na temat roli kultury jako narzędzia transformacji i integracji społecznej prowadzącej do demokratyzacji na poziomie wspólnot lokalnych, nabywali wiedzę oraz praktyczne umiejętności w zakresie tworzenia projektów w obszarze dialogu społecznego i praktyk międzykulturowych oraz budowali sieć współpracy partnerskiej pomiędzy instytucjami kultury w Polsce i Gruzji. Poprzez prezentację konkretnych narzędzi pracy edukacyjnej i społecznej (działania muzyczne, teatralne, animacja filmowa) uczestnicy projektu zostanli zainspirowani do stworzenia własnych inicjatyw, które przeprowadzą w swoich społecznościach lokalnych.

W programie wydarzenia znalazły się:

  • 8.11.2013 – wykład inauguracyjny i konferencja prasowa otwierająca i promująca program, organizowana przez partnera projektu – International Bureau for Caucasian Cultural Program;
  • 08-10.11.2013 – trzydniowe spotkania i prezentacje wieloletnich doświadczeń pracy Pogranicza w dziedzinie praktyk miedzykulturowych wraz z przykładami projektów edukacyjnych, na Ilia State University w Tibilisi;
  • 11.11.2013 – prezentacje i spotkania z lokalnymi środowiskami działaczy kultury w Kutaisi; 
  • 12.11.2013 – prezentacje i spotkania z lokalnymi środowiskami działaczy kultury w Tsalenjikha oraz spotkanie ze środowiskiem teatralnym w Poti State Drama Theatre;
  • 13.11.2013 – wykład otwarty oraz konferencja prasowa w Batumi;
  • 13-14.11.2013 – spotkania w Arts Teaching University w Batumi.

Organizatorami projektu są Fundacja Pogranicze i Ośrodek „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach, w partnerstwie z International Bureau for Caucasian Cultural Program (IBCCP) – organizacją pozarządową z siedzibą w Tibilisi, która koordynuje ważne wydarzenia kulturalne w krajach kaukaskich oraz działa na rzecz ich integracji z krajami europejskimi. Projekt współfinansowany jest w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP Program „Wsparcie Demokracji”.

W wydarzeniu wzięło udział ok. 100 zaproszonych na nie osób oraz publiczności wydarzeń otwartych (ok. 500 osób). Program promowany był przez telewizję, radio i prasę krajową w Gruzji oraz na stronach internetowych i portalach społecznościowych instytucji partnerskich w języku polskim, angielskim i gruzińskim – www.borderlandschool.netwww.caucasusfoundation.gewww.pogranicze.sejny.pl. Powstanie również dokumentacja filmowa i fotograficzna programu, która promowana będzie przez organizatorów w Polsce i Gruzji.

Program Szkoła Pogranicza w Gruzji jest wyrazem zaangażowania polskich animatorów kultury i działaczy społecznych w budowanie Partnerstwa Wschodniego jako projektu kulturowego – opartego na długofalowym procesie budowania kapitału społecznego. Stanowi on istotny element promocji polskiej kultury na Kaukazie, który zaowocować może trwałą współpracą w obszarze kultury i na rzecz kultury niezależnej w tym regionie.