8 września 2010

Wernisaż wystawy fotografii Jana Tadeusza Skłodowskiego "Litewskim szlakiem Giedroyciów i Czesława Miłosza", Dom Pogranicza w Sejnach.


O wystawie LITEWSKIM SZLAKIEM GIEDROYCIÓW I CZESŁAWA MIŁOSZA

Ziemie dawnej Rzeczypospolitej – więc także Wielkiego Księstwa Litewskiego - stanowią szeroko rozumianą przestrzeń historyczno-kulturową.

Tamtejsze zabytkowe pałace, dwory, kościoły, klasztory, kapliczki, krzyże przydrożne, wreszcie cmentarze - wpisują się w krąg wspólnego dziedzictwa dwóch narodów - litewskiego i polskiego. Drogą wielowiekowych unijnych związków utworzyły one aktem Unii Lubelskiej wpierw Rzeczpospolitą Obojga Narodów a następnie - aktem Konstytucji 3 Maja - wspólne państwo, trwające - choć nie de jure, ale de facto - także przez lata rozbiorowej niewoli.

Tamtejsze rody, piastujące poprzez stulecia wspólnej historii różnorodne urzędy, także zajmujące znamienite pozycje w hierarchii tak kościelnej jak i życia świeckiego, zwłaszcza w dziedzinie edukacji, kultury i sztuki, pozostawiły dorobek o walorach uniwersalnych i nieprzemijających, stanowiący dziś ważny wkład nie tylko do harmonijnej egzystencji narodów Europy zjednoczonej ale i świata.

Wybitni przedstawiciele takich rodów jak Giedroyciowie, związani ściśle zwłaszcza ze Żmudzią, czy Miłoszowie, posiadający swe majętności w dolinie Niewiaży, taki właśnie wkład wnieśli do kultury uniwersalnej.

Niech więc niniejsza ekspozycja choć w części przybliży szlaki, którymi wędrowali w młodości i krajobrazy, które ich ukształtowały.

Jan Tadeusz Skłodowski - O artyście

Fotografik, podróżnik, doktor nauk humanistycznych.

Członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Towarzystwa Karpackiego i Związku Polskich Artystów Fotografików. Współpracuje z Instytutem Sztuki oraz Instytutem Historii PAN. Jest autorem takich pozycji książkowych jak Zakopane i Tatry na starych pocztówkach, Tatry i Podhale w drzeworycie, Huculszczyzna w grafice polskiej oraz licznych artykułów w czasopiśminnictwie poświęconym historii i sztuce. Na kliszy fotograficznej rejestruje ślady historii na dawnych terenach wschodnich Rzeczypospolitej Obojga Narodów - tak zwanych Kresach, jak również piękno Karpat. Z wypraw swych na Litwę, Podole, Pokucie, Wołyń, Ziemię Halicką i Lwowską przywozi bogaty materiał zdjęciowy, pokazany w albumach fotograficznych: Krzemieniec - Ateny Wołyńskie oraz Rzeczpospolita Rafajłowska - na szlaku II Brygady Legionów Polskich, a także na licznych wystawach tematycznych (m.in. w Łazienkach Królewskich w Warszawie).

Obecna ekspozycja - Litewskim szlakiem Giedroyciów i Czesława Miłosza jest prezentacją prac z lat 2006-2009 i jest drugą wystawą fotograficzną autorstwa Jana Tadeusza Skłodowskiego prezentowaną w Bibliotece Polskiej w Paryżu (poprzednia - Krzemieniec - miasto Juliusza Słowackiego, maj 2007).

 


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Jubileusz 20+2 Co widać z Pogranicza
7 dni spotkania: 28 kwietnia - 5 maja 2012 roku

Szukaj

Loading

Album Pogranicza

Get the flash player here: http://www.adobe.com/flashplayer

Andrzej Mencwel - SYMPOZJON „WIZJE RODZINNEJ EUROPY"
1 lipca 2011

 

Administrator strony Pogranicza
(Na ten adres prosimy pisać w razie ewentualnych problemów związanych z funkcjonowaniem nowej strony, jak również zadawać pytania dotyczące odnajdywania treści z jej poprzedniej wersji. Postaramy się udzielić Państwu wszelkiej możliwej pomocy)

administrator@pogranicze.sejny.pl

Towarzystwo Inwestycji Społeczno – Ekonomicznych S.A. w Warszawie udzieliło nam pożyczki na zamknięcie inwestycji oraz pomogło zorganizować montaż finansowy przy współpracy z Polskim Bankiem Spółdzielczym w Ciechanowie dla zapewnienia pełnej płynności przy prowadzeniu inwestycji związanej z rewitalizacją zabytkowego kompleksu dworskiego w Krasnogrudzie, w którym powstaje Międzynarodowe Centrum Dialogu.

www.tise.pl

Najnowsze komentarze: