4-5 grudnia – Krzysztof Czyżewski w Poznaniu

 4-5 grudnia – Krzysztof Czyżewski w Poznaniu

Serdecznie zapraszamy na spotkania z Krzysztofem Czyżewskim, które odbędą się 4 i 5 grudnia w Poznaniu! Dyrektor Pogranicza opowiadać będzie o swojej pracy translatorskiej, której najnowszym efektem jest pierwsze polskie wydanie „Mesjasza z rodu Efraima” Mosze Kulbaka, o małych centrach świata czy wielokulturowych społeczeństwach.

4 grudnia – Poznań, DOM SPOTKAŃ, ul. Żydowska 15A, godz. 18.00

Rozmowę w poznańskim DOMU SPOTKAŃ poprowadzi prof. Katarzyna Kuczyńska-Koschany, opiekunka koła naukowego Dabru Emet (UAM). Tematem głównym będzie „Mesjasz z rodu Efraima” – książka wydana w języku polskim po niemal wieku od ukazania się oryginału. Ekspresjonistyczno-mistyczna powieść „Mesjasz z rodu Efraima” Mosze Kulbaka datowana na 1924 r. Napisana została w Berlinie lub Wilnie. Po blisko 100 latach polskie tłumaczenie Krzysztofa Czyżewskiego ukazało się w sejneńskim Pograniczu. W posłowiu do książki Czyżewski pisze, że tłumaczenie kilka lat przeleżało w szufladzie. Cisza wokół Kulbaka sprawiła, że zdecydował się ją wydać. 

Szczegóły wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1849069998718300/

 
5 grudnia –  POZNAŃ, Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM, ul. Fredry 10, sala 327, godz. 18.45

Krzysztof Czyżewski wygłosi wykład zatytułowany „Xenopolis. Rzecz o wymknięciu się zasadzie przeciwieństwa”.

„Niechby łódź Argo jak ptak nie pomknęła / Przez Symplegady ciemne do Kolchidy”. Ale pomknęła, i na nic tu wołanie piastunki Medei otwierające tragedię Eurypidesa o konsekwencjach podróży poza limes własnego świata. Powtarzające się od tysiącleci wołanie o pozostanie u siebie, gdzie bezpiecznie i swojsko. Na próżno. Progi domostw i bramy ojczyzn są przekraczane, mosty zrywane i odbudowywane, a życie w wielokulturowym społeczeństwie jest dniem powszednim coraz większej liczby ludzi. Nic, żadne reżimy wizowe bądź wzmacnianie murów obronnych, nie zmieni faktu, że granice kulturowe przemieszczają się razem z człowiekiem, który przynosi je z sobą do wspólnot, w których zamieszkuje. Przyszłość należy do xenopolis.

Wykład jest otwarty, słowo wstępne i prowadzenie dyskusji - Przemysław Czapliński.

Szczegóły wydarzenia: https://www.facebook.com/events/299239567248634/?active_tab=about