Abecadło dzieciństwa - krasnogrudzki Miłosz. Multimedialne materiały edukacyjne

Celem projektu jest stworzenie multimedialnych materiałów edukacyjnych dotyczących związków Czesława Miłosza z Krasnogrudą. Autorami materiałów będą uczniowie sejneńskiego liceum zaangażowani w pracę artystyczno-edukacyjną w Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie. W ramach projektu młodzież weźmie udział w cyklu pięciu trzydniowych spotkań prowadzonych przez naukowców, animatorów i artystów. Będą one miały formę warsztatów humanistycznych zorganizowanych wokół różnych tekstów kultury oraz warsztatów artystycznych, w czasie których przygotowywane będą materiały audiowizualne.

Skierowany do młodzieży projekt ma za zadanie pomóc jej w przygotowaniu się do wyzwań, które będzie przed nimi stawiała dalsza edukacja i kariera. Ma kształcić umiejętność samodzielnej pracy, prezentacji jej wyników oraz pokazywać, w jaki sposób można aktywnie zgłębiać daną dziedzinę wiedzy lub zainteresowań. Przybliżając również zjawiska kultury współczesnej i obejmując zagadnienia, które nie wchodzą w zakres szkolnego programu nauczania, ma im ułatwić świadome i twórcze uczestnictwo w kulturze.

Końcowym rezultatem projektu będzie stworzenie multimedialnego przewodnika po dworze w Krasnogrudzie. Będzie zawierał materiały dotyczące dworu i rodziny Miłosza, historię pogranicza polsko-litewskiego oraz przykłady jego literackich powrotów do miejsc związanych z dzieciństwem. Stworzone przez młodzież materiały edukacyjne stanowić będą pomoc merytoryczną dla nauczycieli i edukatorów prowadzących zajęcia o twórczości Miłosza.

Projekt realizowany w ramach programu Akademia Orange. Materiał jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Polska