Brian Porter-Szűcs - Gdy nacjonalizm zaczął nienawidzić. Wyobrażenia nowoczesnej polityki w dziewiętnastowiecznej Polsce.

Brian Porter-Szűcs - Gdy nacjonalizm zaczął nienawidzić. Wyobrażenia nowoczesnej polityki w dziewiętnastowiecznej Polsce.

seria ORNAMENTY HISTORII, 

rok wyd. 2011, 
ISBN 978-83-61388-29-6
stron 364, 
oprawa twarda, 

Cena: 45 zł
Nakład wyczerpany

Ta stosunkowo niewielka książka zawiera ładunek treści, który budzi podziw. W jasnych zdaniach Autor wykłada bardzo skomplikowane problemy. Przedstawiona została ewolucja nacjonalizmu od romantycznego do „nowoczesnego”. W  tej ewolucji kluczową rolę pełniła przemiana pojęcia narodu. Stosując anglosaską definicję nacjonalizmu pokazuje jego wersje: liberalną, konserwatywną, pozytywistyczną i socjalistyczną. Szczególną fazę nacjonalizmu uosabia Narodowa Demokracja, która „stworzyła w Polsce novum: nacjonalizm antysemicki, szowinistyczny i autorytarny”. Zarazem Autor próbuje odpowiedzieć na pytanie dlaczego ta wersja zdobyła największą popularność. Ukazane zostały zmagania inteligencji w celu stworzenia nowoczesnych form świadomości narodowej, transformacja retoryki politycznej; interesująca jest analiza poglądów poszczególnych publicystów. To wszystko w konfrontacji z myślą europejską.

Cieszę się, że wreszcie książka, którą zaliczam do jednej z najlepszych w historiografii nie tylko endecji, ale i w ogóle polskiej myśli politycznej, doczekała się wreszcie polskiego tłumaczenia.

Szymon Rudnicki