Dom Spotkań w Poznaniu zaprasza na rozmowę z Krzysztofem CZYŻEWSKIM, tłumaczem książki Mosze Kulbaka "Mesjasz z rodu Efraima".

Dom Spotkań  w Poznaniu zaprasza na rozmowę z Krzysztofem CZYŻEWSKIM, tłumaczem książki Mosze Kulbaka "Mesjasz z rodu Efraima".

Rozmowę poprowadzi prof. Katarzyna KUCZYŃSKA-KOSCHANY, opiekunka koła naukowego Dabru Emet (UAM). 4 grudnia, g. 18.00 Dom Spotkań

ZAPRASZAMY do Domu Spotkań na rozmowę z Krzysztofem CZYŻEWSKIM, tłumaczem książki Mosze Kulbaka "Mesjasz z rodu Efraima". Rozmowę poprowadzi prof. Katarzyna KUCZYŃSKA-KOSCHANY, opiekunka koła naukowego Dabru Emet (UAM). Ekspresjonistyczno-mistyczna powieść "Mesjasz z rodu Efraima" Mosze Kulbaka datowana na 1924 r. Napisana została w Berlinie lub Wilnie. Po blisko 100 latach polskie tłumaczenie Krzysztofa Czyżewskiego ukazało się w sejneńskim Pograniczu. W posłowiu do książki Czyżewski pisze, że tłumaczenie kilka lat przeleżało w szufladzie. Cisza wokół Kulbaka sprawiła, że zdecydował się ją wydać.
Kulbak od 1919 r. mieszkający w Wilnie debiutował tomikiem poezji Szirim (jid. ‏שירים‎, Pieśni). W latach 1920-1923 przebywał w Berlinie pracując w charakterze suflera, publikując jednocześnie dramat Jankew Frank (jid. ‏יעקבֿ פֿראַנק‎), inspirowany życiem mistyka Jakuba Franka. Z powodu braku środków finansowych nie podjął wymarzonych studiów i wrócił do Wilna. Podjął pracę w charakterze nauczyciela, m.in. w Żydowskim Seminarium Nauczycielskim. Z tego okresu pochodzą poemat Wilne (jid. ‏ווילנע‎, Wilno), być może najpiękniejszy wiersz o mieście na Wilejką, powieść Montik (jid. ‏מאָנטיק‎, Poniedziałek) oraz wydany nakładem wydawnictwa Borysa Kleckina w 1929 r., trzytomowy zbiór dzieł Kulbaka. Od 1929 r. mieszkał na terenie Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. W 1937 r., w okresie wielkiej czystki, został aresztowany przez NKWD i osadzony w łagrze, gdzie zmarł. Przeżyła jego żona Zelda i córka Raja. Syn Ilja został w 1942 r. zamordowany przez Niemców (razem z opiekującymi się nim dziadkami) w Łapiczach pod Mińskiem.
Spotkanie w ramach programu OTWARTA ŻYDOWSKA, współfinansowanie Urząd Miasta Poznania #poznanwspiera