Dziennik Wioski Budowniczych Mostu


Dziennik Wioski Budowniczych Mostu / Dzień dziewiąty, Krasnogruda 22 VIII 2015 22 sierpnia 2015   Sobotni poranek jest ciepły i słoneczny. I spokojny, inni niż wszystkie poprzednie poranki w Wiosce Budowniczych Mostów. Na ostatnim wspólnym śniadaniu zamiast głośnych rozmów, przekrzykiwań dzieci i pośpiechu – podenerwowanie. Napięcie.
Dziennik Wioski Budowniczych Mostu / Dzień ósmy, Krasnogruda 21 VIII 2015 – Zamknijcie oczy i ani słowa. Dziś będziemy milczeli. Dużo. Zaufajcie tej ciszy i mnie, przeprowadzę was przez rytuał i całe zajęcia. Mówi tylko ten, kto trzyma w ręce kij. Posłuchajcie siebie – powiedział Jacek Bożek. Na pomoście, w dużym kręgu siedzi liczna grupa. Uczestnicy mają usadowić się wygodnie. Ale to na nic, bo Jacek zadaje swoje pytania. Uwierają. Wybijają z dobrego samopoczucia. Składają się na rachunek sumienia. 
Dziennik Wioski Budowniczych Mostu / Dzień siódmy, Krasnogruda 20 VIII 2015 Przedpołudnie   Most połączył już oba brzegi. Kurtyna tkana od kilku dni wisi rozpostarta między drzewami u wrót amfiteatru. Scenografia już prawie gotowa. Coraz bliżej do sobotniego Misterium. Jeszcze tylko dwa dni.   Poranny warsztat w namiocie nad jeziorem to spotkanie z Gwen. Wczoraj opowiadała o Kolumbii i Wspólnocie Pokoju, dziś zaczyna od prostego pytania. O jedzenie. Co nam smakuje? Jaka potrawa jest ulubioną? 
Dziennik Wioski Budowniczych Mostu / Dzień szósty 19 sierpnia 2015 Noc była dziś jakoś szczególnie krótka. I nie przyniosła ukojenia. W porannych rozmowach i jeszcze długo po śniadaniu dużo emocji. Trzeba z siebie wyrzucić złość i żal, smutek, poczucie beznadziei i bezsilności, wszystko to, co wyzwolił film, który zaproponowała wczoraj Jessica Kaahwa. Uganda przybliżyła się do krasnogrudzkiej utopii i może tym większe spustoszenie ten obraz wywołał. Myśleć tu, w tej zieleni, w słońcu, cieple, w gwarze dziecięcych rozmów,...
Dziennik Wioski Budowniczych Mostu / Dzień piąty 18 sierpnia Dzień i nagły wieczór Dzieci pracują w swoich pracowniach, bardzo poważnie podchodzą do powierzonych im zadań, przygotowują się do sobotniego finału w skupieniu. Niektórzy dorośli nadal szukają dla siebie miejsca w Wiosce, sprawdzają, w którym działaniu odnajdą dla siebie rolę. Mają jeszcze na te poszukiwania chwilę. W dolinie, za ptasznikami, trochę na uboczu i niepostrzeżenie, powoli, powstaje most. 
Dziennik Wioski Budowniczych Mostu / Dzień czwarty 17 sierpnia 2015 Południe Nowe porządki. Dzień zaczyna się od spotkania w kawiarni, trzeba ustalić pracę na cały tydzień, zmienia się rytm życia Wioski. Dzieci wróciły już do pracowni, w których pracują przez cały rok, dorośli – Mistrzowie i goście mieli już okazję dotknąć każdego z warsztatów, spróbować, przymierzyć je do siebie. Teraz muszą wybrać jedno miejsce. Mariola zaprasza do spiżarni. – Pójdziemy z Birutą na łąki, do jej magicznego...
Dziennik Wioski Budowniczych Mostu / Dzień trzeci Południe i popołudnie - Kto do ziół? Kto do Krzysztofa? A kto na Misterium Dzieciństwa? Franek? Siergiej? Jacek? Gwen? Ornit? Obecni? Chodźcie ze mną, zaczynamy. Dziś po raz pierwszy otworzyła się Pracownia Ziół i Eliksirów. Mariola Mitros, jej gospodyni, otwiera chłodne, piwniczne pomieszczenie, mocne, intensywne zapachy mieszają się ze sobą od progu. – Jak w Jerozolimie – mówi Ilan, Izraelczyk ze wschodniej Galilei. Na ścianie nanizane na sznur suszą się gałęzie lipy,...
Dziennik Wioski Budowniczych Mostu / Dzień drugi 15 sierpnia 2015 Południe Agata Szkopińska rozdaje klocki z surowego drewna. Uczestnicy Pracowni Słowa siedzą przy wielkim stole, przed nimi kartki, farby. Razem małe dzieci, dorośli i nastolatki. Mają odnaleźć znak, który kojarzy im się z mostem. Swój własny symbol i hieroglif. Namalują go potem na klockach używając czerwieni, czerni, zieleni i brązu. To kolory natury i emocji. Agata przypomina, że most to nie tylko dwie wieże połączone kładką. Ważne jest to, co pod nim lub nad nim....
Dziennik Wioski Budowniczych Mostu 14 sierpnia Przed obiadem Okrzyki dzieci, to słychać od rana. Zgłodniały. Najmłodsi śpią w namiotach, chyba zmarzły nocą. Po śniadaniu (na trawie okrągłe stoły z czerwonym obrusem), Bożena Szroeder wytłumaczy im, że w Krasnogrudzie przeżywają to samo, co lata temu Czesław Miłosz. Był wtedy Czesiem, w wakacje przyjeżdżał do ciotek i odkrywał naturę. Gorące dni i chłodne noce - znak, że zmienia się pora roku. Dzieci przybyły z sąsiedztwa. Z Żegar, Dusznicy, Sejn, Gib i innych wiosek. Już...
1

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI