Dziewięć obrazów do poematu Czesława Miłosza „Orfeusz i Eurydyka”

Dziewięć obrazów do poematu Czesława Miłosza „Orfeusz i Eurydyka”

2 lipca 2011 roku w ramach Europejskiej Agory odbył się wernisaż wystawy malarstwa Wiesława Szumińskiego pt: Dziewięć obrazów do poematu Czesława Miłosza „Orfeusz i Eurydyka”

Cykl scen do poematu Czesława Miłosza „Orfeusz i Eurydyka” malowałem tuż po ukazaniu się go w „Tygodniku Powszechnym”. Malowałem pod wpływem emocji i w zachwycie pięknem tego tekstu. Nie wiem, czy to wystarczające usprawiedliwienie mojej odwagi i braku pokory wobec wielkości owego poematu.

Refleksja przyszła później. Wprawdzie każde dzieło sztuki: wiersz, obraz czy utwór muzyczny jest bytem autonomicznym i w chwili powstania zaczyna żyć własnym życiem, niemniej w przypadku owego poematu trudno nie pamiętać o okolicznościach, w jakich powstawał. Gdybym o nich pamiętał w trakcie tworzenia własnej interpretacji tekstu Czesława Miłosza, obrazy te zapewne nie powstałyby.

Cykl składa się z dziewięciu obrazów. Malowany jest na płótnie z temperą z wykorzystaniem wielu innych technik: linorytu, monotypii i collage’u.

/Wiesław Szumiński/

Wiesław Szumiński - studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w latach 1978–1982 oraz w poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych (1982–1986). Związany jest z Ośrodkiem „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. W suwalskim szpitalu psychiatrycznym od wielu lat realizuje program arteterapii dla osób chorych psychicznie. Tam też prowadzi „Galerię bez klamek”. Jest autorem trzydziestu wystaw indywidualnych w kraju i za granicą (Bośnia i Hercegowina, Dania, Litwa, Niemcy, Ukraina). Brał udział w wielu wystawach zbiorowych.

Wystawa dostępna była dla zwiedzających do kwietnia 2012 w piwnicach Domu Pogranicza.