Elio Ciol - Rzeźbione światłem.

Elio Ciol - Rzeźbione światłem.

18 maja 2009 roku ceremonię wręczenia tytułu Człowiek Pogranicza 2009 uświetniła wystawa czarno-białej fotografii Elio Ciola. Wystawa prezentowana była w Białej Synagodze.

Włoski fotograf i wydawca urodzony w 1929 roku w Casarsa della Delizia we Friuli-Venezia Giulia, regionie gdzie przez większość życia mieszkał i pracował. Jego ojciec był fotografem, który miał studio w jego rodzinnym miasteczku i Elio zafascynował się technicznymi aspektami fotografii pracując w ciemni jako chłopiec. Kształtującym doświadczeniem dla niego było spotkanie z przywiezionymi przez niemieckiego lekarza (był to czas okupacji Nazistowskiej) fotografiami pejzaży, nie ludzi, "fotografii które byłem w stanie zrobić sam ale tego nie zrobiłem ani nawet o tym nie pomyślałem" - jak sam mówił. Zaczął ćwiczyć fotografię w wieku piętnastu lat, pracował na pełen etat w studiu w wieku lat dziewiętnastu, spędzając coraz więcej wolnego czasu na fotografowaniu. Podróż do Assisi w 1951 roku wywarła na nim wielki wpływ; Ciol spędził tam później wiele czasu fotografując. 

Ciol był pod wielkim wpływem idei Luigi Crocenzi, kładącego bardziej nacisk na sekwencje niż pojedyncze obrazy w celu zilustrowania książki czy historii. Przeniósł się do Milanu w 1963 roku by pracować w firmie Altimani; przerodziło się to szybko w problemy finansowe i Ciol wrócił do Casarsy. Był jednak napełniony nowymi pomysłami na ilustracje i projekty książek, co zaowocowało dziesiątkami zilustrowanych książek od tego czasu. 

Ciol skoncentrował się na stworzeniu fotograficznego zapisu i archiwum włoskich dzieł sztuki, krajobrazów czy archeologicznych wykopalisk i znalezisk, szczególnie w regionie Friuli. Jego prace są w czerni i bieli, czasami z użyciem ultra czułego filmu. niektóre z jego fotografii przedstawiają ludzi na tyle blisko by byli oni rozpoznawalni. Częściej jednak ludzie są małymi postaciami w krajobrazie. Najczęściej jednak krajobraz na jego fotografiach pozbawiony jest ludzi.