Filmowa Kolekcja Opowieści Pogranicza. Pamiątki

Filmowa Kolekcja Opowieści Pogranicza. Pamiątki

Kontynuacja programu artystycznego Pogranicza realizowanego przez Pracownię Animacji Filmowej i Pracownię Kronik sejneńskich

Nasz projekt to roczne spotkanie w pracy twórczej młodych ludzi z dziadkami i wspólne przygotowanie "Kolekcji Filmowej Opowieści Pogranicza. Pamiątki" – 10 filmów animowanych, w których przechowywane od pokoleń pamiątki – stare fotografie, dokumenty, pamiętniki czy otaczane szczególnym szacunkiem przedmioty staną się kanwą do stworzenia scenariusza małej rodzinnej opowieści filmowej metodą animacji poklatkowej. Będą to interaktywne warsztaty (plastyczne, muzyczne, literackie, dziennikarskie, filmowe i fotograficzne) prowadzone przez wybitnych artystów. Animatorami będą młodzi w wieku 13 - 18 lat oraz ich dziadkowie, którzy staną się twórcami filmu od początku do końca (wywiady, pisanie scenariusza, projekty plastyczne, lalki, scenografia, animacja). Projekt zakończy się wydaniem 10 folmów w formie DVD, oraz świątecznym pokazem Kolekcji i prezentacją w Szkołach, w których uczy się młodzież.

Koordynatorem jest Bożena Szroeder - animatorka kultury, pedagog i reżyser teatralny z prawie 30-letnim stażem. Od wielu lat prowadzi pracownię teatralną z dziećmi i jest liderem programu „Kroniki sejneńskie”. Z teatrem dziecięcym wyreżyserowała spektakle „Róża” i „Kroniki sejneńskie” (w 2009 roku spektakl zaproszony został do Nowego Jorku i prezentowany był 10 razy w Teatrze LaMaMa). Jest autorką nowatorskiego programu edukacji interkulturowej dla dzieci, który jest realizowany w szkołach sejneńskich i stał się wzorem dla szkół z innych regionów Polski. W 2012 roku za całokształt działań edukacyjnych otrzymała nagrodę im. Ireny Sendlerowej "Za Naprawianie Świata". Jest także współprowadzącą program pt. „Gra szklanych paciorków”, poświęcony pracy kulturowej nad pamięcią i tożsamością miejsca zamieszkiwanego przez dzieci, który jest obecnie realizowany z wieloma ośrodkami w Polsce i Europie. 
Jest współtwórczynią Muzeum Tradycji Kulturowych Sejn oraz zastępcą redaktora naczelnego polsko-litewskiego pisma „Almanach Sejneński”. Ponadto zajmuje się historią i kulturą Cyganów-Romów, prowadzi dział cyganików w Centrum Dokumentacji. Zrealizowała takie programy jak „Cygańska Wioska Artystyczna”, czy „Tabor”, które odbywały się w wioskach zamieszkałych przez społeczność romską. Jest pomysłodawczynią wielokrotnie nagrodzonego programu filmowego pt:"Kolekcja Filmowa Opowieści Pogranicza". Pracuje w Ośrodku Pogranicze 

Warsztaty animacji filmowej: Daria Kopiec 
Urodzona w 1983 r. W 2003 r. ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Gdyni - Orłowo. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi na Wydziale Operatorskim, specjalizacja: Animacja i Filmowe Efekty Specjalne. Na drugim roku studiów zorganizowała I Przegląd Filmów Animowanych ANIMAKCJA w Łodzi. Od listopada 2006 r. do marca 2007 r. stypendium w École Nationale Supérieure des Arts Visuels – La Cambre w Brukseli. 
Od lutego 2008 r. do dnia dzisiejszego reżyser studenckiego teatru Politechniki Łódzkiej „Teatr Nieobliczalny” [http://teatr.p.lodz.pl/]. W ramach jego działalności powstały cztery spektakle: "Factory" (2008 r.) na podstawie dramatu Factory Igora Bauersimy, spektakl "Słowa-walizki" (2010 r.), autorska adaptacja na podstawie książek Lawis’a Carroll’a "Przygody Alicji w Krainie Czarów" oraz "O tym, co Alicja odkryła po drugiej stronie lustra", spektakl "Magic Afternoon" (2011 r.) oraz spektakl "Podwyżka" (2012 r). W lutym 2012 r. odbyła się premiera spektaklu lakowego na motywach powieści Michael’a Endego pt.: "Momo" w Teatrze Lalki i Aktora „Pinokio” w Łodzi w jej reżyserii. 
Od 2010 r. pracuje jako kolorystka materiałów filmowych (na systemie DaVinci Resolve) w firmie Packshot. W 2011 r. prowadziła warsztaty z pikselacji w ramach Polskiej Prezydencji Se-ma-for European/Asian Express 2011 r. (Pekin, Madryt, Tokio, Paryż). Efektem warsztatów jest film animowany. W 2012 i 2013 r. prowadziła warsztaty z młodzieżą w Ośrodku „Pogranicze – sztuk, kultur i narodów” w Sejnach, w wyniku których powstało 8 filmów animowanych opowiadających o wielokulturowości Sejneńszczyzny. 
Na swoim koncie ma realizację kilku teledysków. Wyreżyserowała teledysk dla łódzkiego zespołu Samokhin Band ("Habibi"), dla zespołu PIN ("Film o sobie"), dla zespołu Lady Pank ("Dziewczyny dzisiaj z byle kim nie tańczą"), dla zespołu Manchester ("Nie chce się spać"), dla zespołu T.Love („Lucy Phere) 
FILMOGRAFIA 
Anunnaki (2004), Wella-Viva One Night Mouse (2005), Femme fatale (2005), Osiem (2006), Agata Nowicka opowiada o twórczych inspiracjach codzienności - PROJEKT ENDO oraz Karolina Gruszka o adaptacjach filmowych prozy Iwaszkiewicza (2008), Nescafee 3 in 1 (2008), Zuzanna (2010), Filmowa Kolekcja Opowieści Pogranicza, (2012, 2013), "Gucio Zaczarowany" (2015) 

Joanna Polak - reżyser, zajmująca się głównie animacją filmową, videoinstalacją symultaniczną i filmoterapią.Urodzona 12 marca 1978 r. w Lublinie. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Lublinie i Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu na Wydziale Komunikacji Multimedialnej. Dyplom mgr sztuki, realizatora obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografii, ze specjalnością: reżyser filmu animowanego, uzyskała w 2003; asystentka w Zakładzie Sztuki Mediów Cyfrowych w ISP WA UMCS w Lublinie. 
Prowadzi eksperymenty w zakresie cyfrowej grafiki animacyjnej. Poza kwestiami stricte artystycznymi interesują ją pionierskie badania na polu filmoterapii, które owocują interesującymi wynikami, osiągniętymi we współpracy z naukowcami z ośrodków leczenia uzależnień i programem wychodzenia z bezdomności. W 2011 r. otrzymała stopień doktora na UMCS w Lublinie. 
Jej filmy, videoinstalacje, fotografie, rzeźby, makramy i obrazy były prezentowane na 23 wystawach, 61 festiwalach (na 5 kontynentach), 13 kanałach telewizyjnych (Europa, Azja, USA) i w ponad 300 prezentacjach. Jest autorką 83 filmów głównie animowanych. Jej aktualne poszukiwania twórcze skupiają się wokół eksperymentów z video instalacją symultaniczną. Współpracuje z TVP. Współtwórczyni Kolekcji Filmowej Opowieści Pogranicza (2010-2014) 

Warsztaty plastyczne: 
Wiesław Szumiński - artysta plastyk, animator życia kulturalnego Suwałk.Urodził się w 1958 roku w Krasnopolu. Studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w latach 1978-1982 oraz w poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych (1982-1986). Autor obrazów rzeźb, ilustracji książkowych, aranżacji ekspozycji i scenografii teatralnych. Pracownik Ośrodka „Pogranicze-sztuk, kultur, narodów”, gdzie prowadzi zajęcia w pracowni ceramicznej. Współtwórca projektów realizowanych z dziećmi: „Kroniki sejneńskie”, „Gra szklanych paciorków”, „Macewy z sejneńskiego Kirkutu”, „Gliniana Księga”, „Kapliczka”, „Księga Jerzego Ficowskiego”, „Gliniane zabawki”. Kustosz Galerii Papuciarnia i Galerii w Białej Synagodze. 
Pracuje również w Specjalistyczno-Psychiatrycznym Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Suwałkach, prowadząc terapię przez sztukę. 
Swoje prace wystawiał m.in. w Knivsberg, (Dania), Strumicy (Macedonia), Paryżu (Francja), Sarajewie i Mostarze (Bośnia i Hercegowina), Lipsku (Niemcy), Gutersloh (Niemcy), Frankfurcie nad Odrą (Niemcy), Wilnie (Litwa), Kijowie (Ukraina), a także Krakowie, Poznaniu, Białymstoku, Suwałkach. 

Warsztaty plastyczne poprowadzą także wieloletnie uczestniczki programów realizowanych przez Pogranicze: 

Aleksandra Kotarska – abslwentka malarstwa (ASP Gdańsk), absolwentka Liceum Plastycznego w Łomży, finalistka olimpiady artystycznej, stypendystka marszałka województwa podlaskiego, uczestniczka programów realizowanych w Pograniczu – „Kroniki sejneńskie”, „Związani z miejscem”, „Przestrzeń domu”, „Kawiarnia qulturalna”, Kolekcja Filmowa Bajek – „Pieśni pogranicza”. 

Dominika Turowicz – absolwentka historii sztuki na warszawskiej ASP, absolwentka Liceum Plastycznego w Łomży, laureatka ogólnopolskiej olimpiady artystycznej, uczestniczka programów realizowanych w Pograniczu – „Kroniki sejneńskie”, „Związani z miejscem”, „Przestrzeń domu”, „Kawiarnia qulturalna”. 
Warsztaty dźwiękowe: 
Patryk Masłowski - realizator dźwięku, puzonista, absolwent Realizacji Dźwięku na Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Wieloletni uczestnik programów edukacyjnych "Pogranicza", gdzie obecnie prowadzi Pracownię Dźwięku i dokumentacje pracy "Pogranicza". Interesuje się nowatorskimi metodami pracy z dźwiękiem. Współpracował i grał z m.in dj Lenarem, Marcinem Dymiterem, Kamilem Słowikowskim, Steve Swell