Głosy w prasie


Większe dotacje dla szkół mniejszości litewskiej Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Włodzimierz Karpiński zapowiedział w poniedziałek w Puńsku, że będzie więcej pieniędzy na szkoły z litewskim językiem nauczania. Ma to być kontynuacją planu rozwoju oświaty mniejszości litewskiej w Polsce.
Litwa: Broszura o krzywdach wyrządzonych przez Polaków rozprowadzana w parlamencie Wśród litewskich parlamentarzystów została rozpowszechniona broszura o historycznych krzywdach wyrządzonych Litwie przez Polskę. - To podżeganie do nienawiści narodowościowej - mówią litewscy historycy i politycy. Zapowiadają zgłoszenie sprawy do prokuratury. Autorem broszury zatytułowanej "Przegląd historyczny czarnych stron historii Litwy" wydanej na podstawie książki o podobnej nazwie jest znany litewski publicysta Algimantas Liekis.
Litwa też czeka na wybory w Polsce Za rządów PO Warszawa zaczęła rozmawiać z Wilnem z pozycji silniejszego partnera, a spory rozgłaszała na całą Unię Europejską – zauważa litewski publicysta, korespondent gazety „Lietuvos Rytas"
Porozumienia w sprawie szkół polskich na Litwie Matura na LItwie będzie po litewsku, ale inaczej. Okres przejściowy dla polskich uczniów - proponuje MEN w sporze o polskie szkoły na Litwie.  
Polacy na Litwie – ciąg dalszy rozmów Wprowadzenie egzaminu maturalnego z języka litewskiego to jeden z tematów, którym zajmuje się Polsko-Litewski Zespół Ekspertów Edukacyjnych i Przedstawicieli Mniejszości Narodowych. Drugie z kolei spotkanie zespołu odbywa się w Warszawie.
Premier Litwy żali się na Warszawę Polskie władze nie oceniają sytuacji polskiej mniejszości według obiektywnych kryteriów, lecz według tego, jak naświetlają tę kwestię polskie organizacje polityczne i społeczne na Litwie - powiedział w czwartek litewski premier Andrius Kubilius.
Premier Litwy: Polska jest nieobiektywna ws. mniejszości Władze Polski nie oceniają sytuacji polskiej mniejszości na Litwie według obiektywnych kryteriów, lecz według tego, jak kwestię tę naświetlają polskie organizacje polityczne i społeczne na Litwie - uważa litewski premier Andrius Kubilius. I liczy, że zespół polsko-litewski ds. oświaty "rozwieje polskie lęki".
PiS wywiesza białą flagę wobec Litwy Były wiceminister rządu PiS-Samoobrona-LPR Witold Waszczykowski, kandydat PiS do debaty z Radosławem Sikorskim mówi o relacjach polsko-litewskich. Jego zdaniem polityka Polski wobec Litwy ze strony ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego była zbyt twarda i zdecydowana. W efekcie "doprowadziła do niesnasek i dąsów między obu stolicami".
Lech Wałęsa nie przyjmuje litewskiego odznaczenia Lech Wałęsa nie przyjmuje Krzyża Wielkiego Orderu Witolda Wielkiego - jednego z najwyższych odznaczeń nadanych przez władze Republiki Litewskiej. Były prezydent zaznaczył, że odbierze odznaczenie, gdy polepszy się traktowanie Polaków na Litwie.
Polska-Litwa. Dzwony dzwonią na trwogę Kampania wyborcza sięgnęła zenitu, ale nie ona zasługuje na miano najważniejszego tematu dnia. Strajk polskich dzieci na Litwie to wydarzenie bezprecedensowe i ważkie nie tylko w relacjach polsko-litewskich - przegląd sobotniej prasy.
Ekstremizmy żywią się nawzajem Ani uczestnicy strajku oświatowego mniejszości polskiej na Wileńszczyźnie nie są dziećmi Wrześni, ani Litwini nie są pruskim zaborcą próbującym wynarodowić Polaków, zabraniając im odmawiania pacierza w ojczystym języku. Analogie historyczne bywają tyleż efektowne co bałamutne.
Litewski politolog: Wizyta Tuska na Litwie nie jest uzasadniona Wizyta premiera Donalda Tuska na Litwie, która się odbędzie w niedzielę, tuż po piątkowym, kilkutysięcznym wiecu Polaków w Wilnie ws. ustawy o oświacie, nie jest uzasadniona i wykracza poza granice dyplomacji - uważa znany litewski politolog Kestutis Girnius.
Litwa i Polska. Wojny przy granicy W zeszłym tygodniu ktoś zamalował tablice wjazdowe do wiosek wokół Puńska, stolicy Litwinów mieszkających w Polsce. Ludzie przybiegli z krzykiem do urzędu - mówi Jan Wojczulis, sekretarz gminy. - Poszliśmy. Okropnie to wygląda. Zostawiali napis po polsku, a po litewsku - zamalowali na biało-czerwono. Bo u nas, zgodnie z ustawą o mniejszościach, tabliczki są dwujęzyczne.
Polska-Litwa: Czas, skończyć brednie Kampania w toku, więc głowy polityków są szczególnie gorące. Tym gorętsze, im bardziej jakiś temat wywołuje wielkie emocje. I gdy można nic nie wiedzieć w sprawie, lecz wypowiadać sądy kategoryczne. Tak się niestety stało z problemem protestów Polaków na Litwie przeciwko nowej ustawie oświatowej.
Po wizycie Tuska na Litwie uczniowie zawieszają strajk Strajk polskich uczniów na Litwie od jutra zostanie zawieszony. Poinformował o tym polskiego premiera Donalda Tuska Albert Narwojsz, koordynator komitetów strajkowych, założonych przy polskich szkołach.
Raport na temat stosunków litewsko-polskich w miesięczniku "kulturaenter.pl" Zapraszamy na strony miesięcznika wymiany idei „ kulturaenter.pl ”. Numer 31 poświęcony jest aktualnym stosunkom litewsko-polskim.
Naprawiać czy likwidować dwujęzyczne tablice - zadecydują w Puńsku Władze Puńska rozważają, czy naprawiać zniszczone dwujęzyczne tablice z nazwami miejscowości, czy też lepiej w ogóle je zlikwidować. - Nie chcemy nikogo drażnić - tłumaczy wójt miasteczka Witold Liszkowski. Zaniepokojona eskalacją nienawiści rzecznik praw obywatelskich przyjedzie na Podlasie sprawdzić, dlaczego tak źle się tu dzieje
Litwini w Polsce boją się o przyszłość Szef MSZ Radosław Sikorski obiecuje naprawienie szkód w gminie Puńsk, gdzie nieznani sprawcy zamalowali litewskie nazwy na tablicach i znieważyli pomnik litewski, a premier Litwy Andrius Kubilius potępił incydent jako podżeganie do nienawiści na tle narodowościowym - to echa poniedziałkowych wydarzeń w Puńsku.
Premier Litwy potępia "podżeganie do nienawiści" w gminie Puńsk Premier Litwy Andrius Kubilius potępił we wtorek incydent w gminie Puńsk jako podżeganie do nienawiści na tle narodowościowym. Nieznani sprawcy zamalowali tam litewskie nazwy na tablicach i znieważyli pomnik litewski.
Eskalacja nienawiści. Zniszczono dwujęzyczne tablice w Puńsku 28 tablic z litewskimi nazwami miejscowości w gminie Puńsk zostało w poniedziałek zamalowanych białą i czerwoną farbą. W Krynkach w pobliżu synagogi pojawił się skinhedzkie hasła. W dalszym ciągu poszukiwani są sprawcy podpalenia domu modlitwy muzułmanów w Białymstoku oraz autorzy antysemickich haseł w Orli.
Tylko spokój może nas uratować Litwini z Sejneńszczyzny nie staną się zakładnikami napięć, a miejscowi samorządowcy powinni powstrzymać się od prób ingerowania w politykę międzynarodową. Tak w skrócie można opisać stanowisko wiceszefa sejmowej komisji spraw zagranicznych Roberta Tyszkiewicza, który 20 lipca gościł w Sejnach.
Rząd zezwoli na dwujęzyczne tablice? Litewski rząd rozważa możliwość zezwolenia na używanie dwujęzycznych nazw ulic i miejscowości tam, gdzie mniejszość narodowa stanowi co najmniej jedną trzecią mieszkańców.
Kolejne pikiety Polaków W Wilnie trwają międzynarodowe imprezy Wspólnoty Demokracji, w których bierze udział wielu liderów światowych. Obecność w Wilnie przywódców państw świata stała się dla Polaków na Litwie jeszcze jedną okazją, by powiedzieć o swoich problemach. W piątek zorganizowali pikiety przy Prezydenturze, przy Centrum Wystawienniczym Litexpo oraz przy Sejmie.
Sikorski w Wilnie: krytyka, apel i owacja Catherine Ashton, Hillary Clinton, a także Radosław Sikorski i delegacje z blisko 140 innych państw przybyły do Wilna.
Sikorski: Będziemy czekać na gest Litwy Stosunki polsko-litewskie są uzależnione od poprawy sytuacji Polaków na Litwie - taką opinię wyraził w czwartek w Wilnie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Słynący z wcześniejszych wypowiedzi, że nie przyjedzie z oficjalną wizytą na Litwę, dopóki nie zostaną tu rozwiązane problemy mniejszości narodowych, R. Sikorski najwyraźniej złagodził swą retorykę. Podczas kilkugodzinnej wizyty w Wilnie nie padły konkretne deklaracje, nie rozstrząsano drażliwych tematów. W krótkiej...
Historycy i ludzie kultury założyli Forum Dialogu Polsko-Litewskiego Polscy i litewscy historycy oraz ludzie kultury powołali na Litwie Forum Dialogu Polsko-Litewskiego. Ma ono działać m.in. na rzecz poprawy relacji między Litwinami a Polakami.
Litwo, ojczyzno Litwinów, Aleksander Gubrynowicz By trafić do serc i umysłów Litwinów, Warszawa obok władz litewskich powinna stać się piastunką litewskości.
Polska pycha i litewskie fobie, Jan Widacki Jan Widacki pisze o historii i złożoności stosunków polsko-litewskich i problemach, jakie wynikają z wzajemnego braku zrozumienia. 
Jak równy z równym - czy co łaska nie suwerennego stopnia, Ryszard Maceikianec Ostatnio w prasie polskiej i litewskiej ukazały się informacje o Liście otwartym w sprawie stosunków polsko – litewskich, autorami którego są polscy intelektualiści.  http://www.pogon.lt/historia/412-list-otwarty-w-sprawie-stosunkow-polsko-litewskich.html Naszym zdaniem jest to jeden z niewielu, a być może nawet jedyny tego rodzaju list od chwili ogłoszenia przez Litwę niepodległości, który autentycznie szczerze wyraża zatroskanie nieuzasadnionym pogarszaniem przez Polskę...
MSZ Polski o stosunkach polsko-litewskich Rzecznik polskiego MSZ Marcin Bosacki podkreśla, że problem w relacjach polsko-litewskich nie polega na braku dialogu, ale „wynika z braku obiecanych działań po stronie litewskiej dotyczących zarówno sytuacji mniejszości polskiej na Litwie, jak i spraw gospodarczych”. Stwierdzenie to jest reakcją na apel naukowców o podjęcie efektywnego dialogu z władzami Litwy.  W poniedziałek naukowcy i wykładowcy akademiccy z kilkunastu polskich uczelni wyższych zwrócili się z apelem do polskich...
«  1 2 3  »

Szukaj na stronie

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2017 r. do 31.12.2017 r. wyniosła 292.029,67 zł.

W 2017 roku Fundacja uzyskała również kwotę 12.221,60 zł w formie wpłat z 1% podatku.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Towarzystwo Inwestycji Społeczno – Ekonomicznych S.A. w Warszawie udzieliło nam pożyczki na zamknięcie inwestycji oraz pomogło zorganizować montaż finansowy przy współpracy z Polskim Bankiem Spółdzielczym w Ciechanowie dla zapewnienia pełnej płynności przy prowadzeniu inwestycji związanej z rewitalizacją zabytkowego kompleksu dworskiego w Krasnogrudzie, w którym powstaje Międzynarodowe Centrum Dialogu.

www.tise.pl

Informacja o plikach cookies

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

"Biuletyn Pogranicza" w Twojej skrzynce

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI