Jeszcze o konferencji w Sankt-Petersburgu. Jacek Cieślak w "Rzeczpospolita"

Jeszcze o konferencji w Sankt-Petersburgu. Jacek Cieślak w "Rzeczpospolita"

Czesław Miłosz, Josif Brodski i Tomas Venclova byli bohaterami konferencji „Pogranicze jako doświadczenie duchowe”, która odbyła się w Teatrze Aleksandryjskim w Sankt-Petersburgu.

Będą kolejna spotkania

– Już sam tytuł konferencji „Duchowość pogranicza", zainspirowany zbiorem esejów Tomasa Venclovy „Pogranicze", a także fakt, że możemy na ten temat rozmawiać w dzisiejszej Rosji, wypada uznać za novum – mówi „Rz" Krzysztof Czyżewski, twórca Ośrodka Pogranicze w Sejnach, pisarz. – Myślę, że trzeba dostrzec pozytywny wpływ środowiska paryskiej „Kultury" oraz nasz. Rosjanie coraz bardziej rozumieją, że bez dialogu międzykulturowego i otwierania zamkniętych fortec nie da się funkcjonować we współczesnym świecie. Właśnie w tym duchu odczytywaliśmy dzieło Miłosza, Brodskiego i Venclowy.

Krzysztof Czyżewski podkreśla, że debata będzie kontynuowana: – Za pierwszym spotkaniem pójdzie druga konferencja zaplanowana na luty 2016 roku. Odbędzie się w Sankt-Petersburgu na uniwersytecie, m.in. we współpracy z Muzeum Anny Achmatowej. Wszyscy czuliśmy, że mamy do czynienia z początkiem nowego rozdziału, nie tylko w sferze literackiej, ale kulturowej.

czytaj cały tekst w "Rzeczpospolita" 3.11. 2015

O konferencji  w LIVEJOURNAL

Krzysztof Czyzewski o kryzysie kulturowości  

Pogranicze w Sankt Petersburgu

Wystąpienie Tomasa Venclovy w Sankt Petersburgu