Kolekcja Czesława Miłosza 2010

Kolekcja Czesława Miłosza 2010

Cyfryzacja Kolekcji Czesława Miłosza w roku 2010, objęła obiekty gromadzone w Centrum Dokumentacji Kultur Pogranicza od blisko 20 lat. W wyniku prac składające się na kolekcję materiały zostały opisane i zdigitalizowane w ilości 1300.

Kolekcja zawiera 130 wielojęzycznych materiałów audio i video, filmów długo i krótko metrażowych dokumentujących wywiady i rozmowy z noblistą, a także wspomnienia o nim i o jego twórczości. Na szczególną uwagę zasługuje cykl filmów "Powroty" zrealizowany przez Andrzeja Miłosza towarzyszącego poecie podczas podróży na Litwę i do Polski, w tym także Suwalszczyznę, a także bardzo cenna dokumentacja z Archiwum Pogranicza ze spotkań „Pamiętanie Miłosza” odbywających się corocznie od 2005 roku w Krasnogrudzie.

Udostępniono liczące ponad 230 sztuk materiały ikonograficzne, ich trzonem są fotografie z archiwum prywatnego Andrzeja Miłosza i Grażyny Strumiłło-Miłosz. Znajdują się w niej także, pochodzące z Archiwum Pogranicza fotografie dokumentujące pobyty Czesława Miłosza na Sejneńszczyźnie i w Krasnogrudzie, a także z uroczystości „Pamiętanie Miłosza”, spotkań i konferencji.

W Kolekcji jest 230 woluminów książek prezentujących twórczość poetycką i prozatorską w kilkunastu językach, 200 artykułów na temat kultury, literatury, emigracji i Europy Środkowowschodniej publikowanych w czasopismach polskich i zagranicznych oraz 450 wycinków prasowych z ostatnich 30 lat.

Skorzystać można z wydań „Rodzinnej Europa” w trzynastu różnych językach świata, opublikowanych w różnych wydawnictwach i różnych latach tworzących zbiór 23 egzemplarzy. W oparciu o powyższe kolekcje stworzona została wystawa „Rodzinna Europa” w świecie.

Pośród książek znajduje się także kolekcja publikacji drugiego obiegu wydawanych w kraju i za granicą przez nielegalne i niezależne wydawnictwa podziemne. Liczy ona ponad 80 książek noblisty wydanych w latach 70 i 80.

Na Kolekcję składa się łącznie około 1300 obiektów dostępnych w formie cyfrowej.

Kolekcja udostępniona jest nieodpłatnie w Cyfrowej Bibliotece Pogranicza. Działania realizowane były dzięki dotacjom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ze względu na obowiązujące prawo autorskie, większość reprodukcji cyfrowych z Kolekcji Czesława Miłosza dostępna jest wyłącznie na stanowiskach komputerowych w czytelni CDKP.

Wszystkie zdigitalizowane kolekcje Pogranicza udostępniane są nieodpłatnie    szerokiemu gronu odbiorców w Cyfrowej Bibliotece Pogranicza zarządzanej poprzez system dLibra i dostępnej na stronie internetowej Archipelag Pogranicza. Cyfrowa Biblioteka Pogranicza należy do konsorcjum Podlaskich Bibliotek Cyfrowych oraz Biblioteki Europejskiej - Europeana w której udostępniają swoje zbiory organizacje kulturalne z całej Unii Europejskiej.

Prace techniczne i merytoryczne nad opracowywaniem i digitalizacją kolekcji Centrum Dokumentacji Kultur Pogranicza prowadzone są w pracowni digitalizacyjnej, która znajduje się w Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie. Pracownia stanowi także zaplecze do bezpiecznego i długoterminowego przechowywania zbiorów w formie cyfrowej.