Kolekcja Czesława Miłosza 2012

Kolekcja Czesława Miłosza 2012

Cyfryzacja Kolekcji Czesława Miłosza w roku 2012 nakierowana była na wzbogacenie posiadanego już zbioru przede wszystkim o nowe materiały audiovideo oraz fotograficzne.Cyfryzacja Kolekcji Czesława Miłosza w roku 2012 nakierowana była na wzbogacenie posiadanego już zbioru przede wszystkim o nowe materiały audio-video oraz fotograficzne.

W kolekcji znalazły się cenne nagrania filmowe, długo i krótko metrażowe, dokumentujące wspomnienia o Czesławie Miłoszu, jego twórczości i życiu. Zdigitalizowano filmy ze spotkań „Pamiętanie Miłosza” zarejestrowane w latach 2011-2012, rozmowy z badaczami życia i twórczości Czesława Miłosza oraz spotkań organizowanych w 100 rocznicę urodzin Noblisty. Kolekcję wzbogacono o 17 rejestracji filmowych z Archiwum Pogranicza trwających 150 minut.

Cyfrowe zbiory wzbogacono o niezwykle wartościowy dla całości kolekcji  cykl kilkunastu portretów fotograficznych Czesława Miłosza wykonanych przez Beatę Klinger, ówczesną studentkę wydziału fotografii artystycznej na Kalifornijskiej Akademii Sztuk Pięknych (California College of Arts) w San Francisco.

Zdjęcia zrobiono podczas sesji fotograficznej w  roku 1986 r., w domu Miłosza na wzgórzach Berkeley, w czasach gdy wykładał literaturę słowiańską Uniwersytecie Kalifornijskim. Beata Klinger – Malarecka, architekt, projektant wnętrz i fotograf mieszka i pracuje w Stanach Zjednoczonych, gdzie wyróżniła się portretami znanych Polaków m.in. Miłosza, oraz polskiej emigracji.

Kolekcja udostępniona jest nieodpłatnie w Cyfrowej Bibliotece Pogranicza. Działania realizowane były dotacjom Narodowego Instytutu Audiowizualnego z programu Dziedzictwo Cyfrowe.

Wszystkie zdigitalizowane kolekcje Pogranicza udostępniane są nieodpłatnie    szerokiemu gronu odbiorców w Cyfrowej Bibliotece Pogranicza zarządzanej poprzez system dLibra i dostępnej na stronie internetowej Archipelag Pogranicza. Cyfrowa Biblioteka Pogranicza należy do konsorcjum Podlaskich Bibliotek Cyfrowych oraz Biblioteki Europejskiej - Europeana w której udostępniają swoje zbiory organizacje kulturalne z całej Unii Europejskiej.