Kolekcja Tomasa Venclovy

Niezwykłą wartość w obu zdigitalizowanych kolekcjach stanowią materiały audio/video zgromadzone w czasie 22 lat pracy Pogranicza. Zebrana dokumentacja prezentuje spotkania, wywiady i rozmowy przeprowadzone przez Pogranicze z Tomasem Venclovą, a także wspomnienia o twórczości i życiu Czesława Miłosza. Kolekcje zawierają filmy zarejestrowane podczas spotkań „Pamiętanie Miłosza” odbywających się corocznie od roku 2005 w Krasnogrudzie i Sejnach w rocznicę śmierci Czesława Miłosza. Niezwykle cenne fragmenty cyklu filmów Powroty zrealizowanych przez Andrzeja Miłosza, towarzyszącego bratu podczas podróży na Litwę i do Polski w tym także na Suwalszczyznę. Rejestracje spotkań poetyckich z Tomasem Venclovą, spotkań z Czesławem Miłoszem oraz z okazji 100 rocznicy urodzin Noblisty. Wszystkie materiały audio i video, wywiady, audycje, wideoklipy, filmy długo i krótko metrażowe liczą ponad 260 nagrań.

Zawarte w folderze fotografie należą do Kolekcji Czesława Miłosza i pochodzą z cyklu portretów Noblisty wykonanych w roku 1986 przez Beatę Klinger, ówczesną studentkę wydziału fotografii artystycznej na Kalifornijskiej Akademii Sztuk Pięknych (California College of Arts) w San Francisco. Zdjęcia wykonano w domu Miłosza na wzgórzach Berkeley, w czasach gdy wykładał literaturę słowiańską na Uniwersytecie Kalifornijskim. Beata Klinger – Malarecka mieszka i pracuje w Stanach Zjednoczonych jako fotograf wyróżniła się portretami znanych Polaków m.in. Miłosza, oraz polskiej emigracji.

Kolekcje Centrum zaczęto gromadzić spontanicznie, wraz z początkiem działalności Pogranicza w roku 1990, jako podręczny warsztat pracy, niezbędny do realizacji projektów edukacyjnych i naukowych. Od końca lat 90. zasoby Centrum zaczęto opracowywać i coraz szerzej udostępniać osobom i instytucjom z Polski i ze świata. Stworzono wówczas bazę danych dostępną na portalu Archipelag Pogranicza — wyspa Skryptorium, w której obecnie umieszczona jest większość zbioru. Do dyspozycji korzystających z Centrum jest czytelnia wyposażona w sprzęt techniczny. Dzięki grantom naukowym, stypendiom, stażom, wolontariatowi oraz projektom współpracy z Pograniczem, z zasobów Centrum korzystało już wiele osób z Europy, Ameryki i Azji, w tym naukowców, artystów, pisarzy, studentów i animatorów dialogu międzykulturowego.

Ważną część tych unikalnych zbiorów Centrum stanowią kolekcje związane z ludźmi pogranicza. Są wśród nich patroni i mentorzy zespołu Pogranicza, tacy jak Czesław Miłosz czy Jerzy Giedroyć, a także laureaci tytułu „Człowiek Pogranicza”: Jerzy Ficowski, Tomas Venclova, Arvo Pärt, Bohdan Osadczuk i Claudio Magris. Systematycznie gromadzone zbiory stanowią jeden z największych o takiej specyfice w Polsce i świecie.