Kolekcja dziedzictwa dawnej Rzeczypospolitej 2011

Kolekcja dziedzictwa dawnej Rzeczypospolitej 2011

Digitalizacja  Kolekcji  dziedzictwa dawnej Rzeczypospolitej realizowana w roku 2011 objęła książki, czasopisma, pocztówki i ryciny prezentujące historyczne, literackie i kulturowe dziedzictwo obszaru dzisiejszej Litwy, Białorusi, Ukrainy i Polski końca XIX i pierwszej połowy XX wieku.

W Cyfrowej Bibliotece Pogranicza zamieszczono ponad 70 woluminów książek i czasopism. Pośród  nich wyróżnia się niezwykła, datowana na rok 1858 księga Lustracja Dóbr Krasnohruda w Powiecie Sejneńskim. Zawiera ona opis wszelkich budowli mieszkalnych i gospodarskich należących do majątku. Księga, spisana ręcznie na 257 stronach, zszyta bez oprawy i opatrzona pieczęciami, została podarowana Pograniczu przez Andrzeja Miłosza, brata noblisty.

Innym cennym nabytkiem w kolekcji jest sześciotomowy zbiór pism Vincasa Kudirki Raštai wydanych w Tylży w roku 1909.

Cyfryzacja objęła także materiał  ikonograficzny liczący ponad 140 pocztówek i rycin, pośród których największy zbiór stanowią drzeworyty Wincentego Smokowskiego, prekursora polskiego drzeworytu nowoczesnego, opublikowane w roku 1846 oraz cykl pocztówek ukazujący Polesie wołyńskie w czasie I Wojny Światowej, głównie miejscowość Rokitno. Najstarsze i najcenniejsze książki i czasopisma poddane zostały pracom konserwatorskim, konserwacja objęła 14 publikacji.

Kolekcja udostępniona jest nieodpłatnie w Cyfrowej Bibliotece Pogranicza. Działania realizowane były dzięki środkom Narodowego Instytutu Audiowizualnego z programu Dziedzictwo Cyfrowe.

Wszystkie zdigitalizowane kolekcje Pogranicza udostępniane są nieodpłatnie szerokiemu gronu odbiorców w Cyfrowej Bibliotece Pogranicza zarządzanej poprzez system dLibra i dostępnej na stronie internetowej Archipelag Pogranicza. Cyfrowa Biblioteka Pogranicza należy do konsorcjum Podlaskich Bibliotek Cyfrowych oraz Biblioteki Europejskiej - Europeana w której udostępniają swoje zbiory organizacje kulturalne z  całej Unii Europejskiej.

Prace techniczne i merytoryczne nad opracowywaniem i digitalizacją kolekcji Centrum Dokumentacji Kultur Pogranicza prowadzone są w pracowni digitalizacyjnej, która znajduje się w Międzynarodowym Centrum Dialogu w Krasnogrudzie. Pracownia stanowi także zaplecze do bezpiecznego i długoterminowego przechowywania zbiorów w formie cyfrowej.