Konferencja pt. „Czy wyciągamy wnioski z historii? Kultura pamięci jako droga do porozumienia europejskiego” z udziałem Pogranicza.

Konferencja pt. „Czy wyciągamy wnioski z historii? Kultura pamięci jako droga do porozumienia europejskiego” z udziałem Pogranicza.

Warszawa 27-30 X 2016 r. - organizator: Międzynarodowe Centrum Edukacyjne w Dortmundzie (IBB Dortmund)

Konferencja dla  młodych historyków, przedstawicieli instytucji edukacji historycznej, kultury pamięci i dziennikarzy.

Temat konferencji

Celem konferencji jest umożliwienie historykom, przedstawicielom instytucji edukacji historycznej, projektów i inicjatyw, związanych z badaniem przeszłości, a także dziennikarzom z Polski, Białorusi, Niemiec, Ukrainy oraz Rosji szczegółowego spojrzenia na historię XX wieku (II Wojna Światowa, Holokaust, stalinizm) i uświadomienia jej skutków.

Co w Polsce wiemy o rozwoju kultury pamięci w Niemczech, a także w krajach wschodnioeuropejskich w epoce poradzieckiej? Jakie znaczenie społeczne ma pamięć historyczna w tych krajach dzisiaj, jakie są tradycje i nowe trendy w tej dziedzinie? Jak wygląda kultura pamięci w tych krajach? Zadaniem konferencji jest umożliwienie lepszego zrozumienia, w jaki sposób nieuświadomione i niedostatecznie przepracowane konflikty historyczne wpływają na stosunki między tymi krajami do dnia dzisiejszego.

Przy pomocy wykładów, wygłoszonych przez uznanych w dziedzinie edukacji historycznej i kultury pamięci ekspertów, uczestnicy konferencji dowiedzą się o wieloaspektowości kultur pamięci, różnych punktach odniesienia w pamięci historycznej i konkurujących dyskursach pamięciowych, oraz o "białych plamach" historiografii w Niemczech, Polsce, Białorusi, Ukrainie i Rosji. Przedstawiciele każdego z krajów zaprezentują również projekty, inicjatywy oraz przykłady pracy w dziedzinie pamięci, które albo służą uświadomieniu często niewygodnych wydarzeń historycznych i katastrof własnego kraju, albo sprzyjają procesowi rozwoju europejskiej kultury pamięci oraz porozumieniu na poziomie międzynarodowym.

Uczestnicy

Po  20 uczestników z każdego kraju (Polski, Niemiec, Rosji, Białorusi, Ukrainy): historycy, dziennikarze, przedstawicieli instytucji edukacji historycznej i obywatelskiej oraz ośrodków kultury pamięci.

PROGRAM KONFERENCJI W PDF