Latająca akademia w Sejnach

Latająca akademia w Sejnach

Jaka powinna być przyszłość edukacji wielokulturowych społeczeństw? Jak walczyć z kryzysem i stagnacją instytucji uniwersytetu? I czy we współczesnym świecie w ogóle są potrzebni intelektualiści? O tym wszystkim rozmawiać będą uczestnicy międzynarodowego sympozjonu "Nowa agora", który w czwartek zaczyna się w Sejnach. Zaprasza Fundacja Pogranicze.

Sympozjon "Nowa agora" to cykliczny projekt Pogranicza, rodzaj "latającej akademii". Fundacja organizuje je w różnych miejscach Europy - zawsze złożone są z wykładów, dyskusji i prezentacji artystycznych. Zawsze uczestniczą w nich zarówno "ludzie refleksji" - intelektualiści, pisarze i naukowcy, jak i "praktycy" - animatorzy kultury, działacze organizacji pozarządowych, artyści, którzy w różny sposób zajmują się kwestiami dialogu międzykulturowego. Tak będzie i tym razem. Do Sejn przyjadą goście m.in. z Azerbejdżanu, Bośni, Bułgarii, Gruzji, Litwy, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Wśród wykładowców "Nowej agory" będą m.in. prof. Tadeusz Sławek, kierownik katedry literatury porównawczej Uniwersytetu Śląskiego, Dick Terdiman, profesor literatury oraz historii świadomości w University of California w Santa Cruz, prof. Cezary Wodziński, filozof, autor m.in. książki "Heidegger i problem zła". Wśród uczestników znaleźli się również: prof. Ejgidijus Aleksandravieius, historyk i wykładowca Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie, dr Grzegorz Godlewski, kulturoznawca, wykładowca Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Tadeusz Bartoś, filozof i teolog oraz kulturoznawca i pedagog prof. Lech Witkowski z Uniwersytet Jagiellońskiego. Temat - utopie edukacyjne - został zainspirowany obrazem utopijnej "prowincji pedagogicznej" - Kastalii z powieści Hermana Hessego "Gra szklanych paciorków".

W czwartek uczestnikom sympozjonu zaprezentowana zostanie działalność Ośrodka Pogranicze - goście odwiedzą m.in. Krasnogrudę. Wieczorem w Białej Synagodze o godz. 19 otwarta zostanie wystawa o Kaukazie ze zbiorów "Centrum dokumentacji kultur pogranicza" (złożona ze starych rycin, fotografii, pocztówek oraz prezentacji multimedialnej). W piątek i sobotę od godz. 10 do 19.30 odbywać się będą sesje. Wieczorem zaś koncerty - zagra zespół Vertical z Wilna (godz. 19, piątek), oraz polski Bornus Consort (godz. 19, sobota).

Monika Żmijewska, Gazeta Wyborcza Białystok, 18 listopada 2008
Źródło: Gazeta Wyborcza Białystok