Litewskim szlakiem Giedroyciów i Czesława Miłosza

Litewskim szlakiem Giedroyciów i Czesława Miłosza

8 września 2010 roku w Domu Pogranicza odbył się wernisaż wystawy fotografii Jana Tadeusza Skłodowskiego "Litewskim szlakiem Giedroyciów i Czesława Miłosza".

Ziemie dawnej Rzeczypospolitej – więc także Wielkiego Księstwa Litewskiego - stanowią szeroko rozumianą przestrzeń historyczno-kulturową.

Tamtejsze zabytkowe pałace, dwory, kościoły, klasztory, kapliczki, krzyże przydrożne, wreszcie cmentarze - wpisują się w krąg wspólnego dziedzictwa dwóch narodów - litewskiego i polskiego. Drogą wielowiekowych unijnych związków utworzyły one aktem Unii Lubelskiej wpierw Rzeczpospolitą Obojga Narodów a następnie - aktem Konstytucji 3 Maja - wspólne państwo, trwające - choć nie de jure, ale de facto - także przez lata rozbiorowej niewoli.

Tamtejsze rody, piastujące poprzez stulecia wspólnej historii różnorodne urzędy, także zajmujące znamienite pozycje w hierarchii tak kościelnej jak i życia świeckiego, zwłaszcza w dziedzinie edukacji, kultury i sztuki, pozostawiły dorobek o walorach uniwersalnych i nieprzemijających, stanowiący dziś ważny wkład nie tylko do harmonijnej egzystencji narodów Europy zjednoczonej ale i świata.

Wybitni przedstawiciele takich rodów jak Giedroyciowie, związani ściśle zwłaszcza ze Żmudzią, czy Miłoszowie, posiadający swe majętności w dolinie Niewiaży, taki właśnie wkład wnieśli do kultury uniwersalnej.

Niech więc niniejsza ekspozycja choć w części przybliży szlaki, którymi wędrowali w młodości i krajobrazy, które ich ukształtowały.

Jan Tadeusz Skłodowski - O artyście

Fotografik, podróżnik, doktor nauk humanistycznych.

Członek Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Towarzystwa Karpackiego i Związku Polskich Artystów Fotografików. Współpracuje z Instytutem Sztuki oraz Instytutem Historii PAN. Jest autorem takich pozycji książkowych jak Zakopane i Tatry na starych pocztówkach, Tatry i Podhale w drzeworycie, Huculszczyzna w grafice polskiej oraz licznych artykułów w czasopiśminnictwie poświęconym historii i sztuce. Na kliszy fotograficznej rejestruje ślady historii na dawnych terenach wschodnich Rzeczypospolitej Obojga Narodów - tak zwanych Kresach, jak również piękno Karpat. Z wypraw swych na Litwę, Podole, Pokucie, Wołyń, Ziemię Halicką i Lwowską przywozi bogaty materiał zdjęciowy, pokazany w albumach fotograficznych: Krzemieniec - Ateny Wołyńskie oraz Rzeczpospolita Rafajłowska - na szlaku II Brygady Legionów Polskich, a także na licznych wystawach tematycznych (m.in. w Łazienkach Królewskich w Warszawie).

Obecna ekspozycja - Litewskim szlakiem Giedroyciów i Czesława Miłosza jest prezentacją prac z lat 2006-2009 i jest drugą wystawą fotograficzną autorstwa Jana Tadeusza Skłodowskiego prezentowaną w Bibliotece Polskiej w Paryżu (poprzednia - Krzemieniec - miasto Juliusza Słowackiego, maj 2007).