Magris Człowiekiem Pogranicza- onet.pl, 17 maja 2009

Magris Człowiekiem Pogranicza- onet.pl, 17 maja 2009

Tytuł Człowieka Pogranicza otrzyma w maju wybitny włoski pisarz Claudio Magris, od kilku lat wymieniany jako kandydat do Literackiej Nagrody Nobla. Wyróżnienie co dwa lata przyznaje ośrodek Pogranicze w Sejnach. Laureatami nagrody byli już: Jerzy Ficowski, Litwin Tomas Venclova, Estończyk Arvo Pärt, Ukrainiec Bohdan Osadczuk.Otrzymują je "Środkowoeuropejczycy, którzy swym życiem i twórczością szczególnie przyczynili się do spopularyzowania etosu pogranicza, a więc postawy tolerancyjnej i otwartej, z szacunkiem odnoszącej się do odmienności innych, przełamującej stereotypy, budującej mosty między ludźmi różnych narodowości i religii".

"Coraz częstsze kontakty pomiędzy różnymi narodami i kulturami, które będą się nasilać, wzbogacają nas, lecz mogą także prowadzić do trudnych sytuacji, w których wybór między koniecznym relatywizmem kulturowym a trwaniem przy niezbywalnych wartościach ujawni cały swój dramatyzm. Ludzie wywodzący się z innych kultur będą musieli stać się Europejczykami, zachowując wszakże własną tradycję, nie będąc brutalnie przymuszani do asymilacji naszego modelu. Tylko jeśli Europa będzie zdolna, w sposób zdecydowany i otwarty, sprostać podobnemu zadaniu, będzie nadal pełnić, w nowej formie, wielką rolę, którą pełniła w historii świata. Nie wolno nam się łudzić, że będzie to łatwe zadanie i że przeszkody hamujące ów proces wynikają jedynie z regresywnych przesądów albo z tępego rasizmu. Tylko wtedy, kiedy nie lekceważy się obiektywnych trudności, można mieć nadzieję na ich przezwyciężenie", . 

to Włoch z Triestu piszący od lat o kulturze pogranicza i fenomenie Europy Środkowej. Włoski eseista, prozaik, profesor Uniwersytetu w Trieście, laureat prestiżowych nagród europejskich (m.in. Herdera i Erazma). Światową sławę zyskał przede wszystkim jako autor znakomitych esejów; opublikował również powieści, reportaże, teksty publicystyczne oraz sztuki. W Polsce wydano dotychczas: dziennik podróży "Dunaj" (1999), esej "Mikrokosmosy" (2002) oraz powieść "Inne morze" (2004). 

"Magris pochodzi z magicznego miejsca, które zmieniało przynależność państwową kilka razy - najpierw pod protektoratem Jugosławii, potem Włoch. Pisząc o tym włosko-słoweńsko-chorwackim pograniczu nie poprzestaje na opisie tego miejsca, on chce zarazem opisać cały świat" mówi Krzysztof Czyżewski, szef ośrodka Pogranicze. 

Specjalnie na uroczystość sejneńskie Pogranicze chce wydać dwie dotąd niepublikowane książki Magrisa - powieść "Szabla" (o losie Kozaków, którzy na włosko-bałkańskim pograniczu dali się uwieść Niemcom, a potem popełnili zbiorowe samobójstwo) oraz zbiór esejów "Itaka". 

źródło: www.onet.pl