Malarstwo Józefa Charytona

Malarstwo Józefa Charytona

4 września 2004 roku w Galerii Papuciarnia w Sejnach odbył się wernisaż wystawy "Malarstwo Józefa Charytona". Wernisaż zorganizowany przy okazji "Tratwy Muzykantów 2004". Wystawę można było oglądać do końca listopada 2004.

Biografia Józefa Charytona 

Józef Charyton urodził się 8 XI 1909 roku we wsi Krupice. Był czwartym z jedenaściorga dzieci w rodzinie Emillii Okieńczuk i Stanisława Charytona. Przodkowie Charytona pochodzili z holenderskiej miejscowości Vischendorf. W 1921 roku rodzina sprzedaje gospodarstwo w Krupicach i przenosi się do miejscowości Tumin gdzie gospodaruje na 40 ha gruntów. Zbyt duży obszar ziemi sprawia, że rodzina i to gospodarstwo sprzedaje, przenosząc się do Wysokiego Litewskiego (obecna Białoruś) gdzie kupuje młyn. W Wysokim Litewskim Charyton ukończył szkołę powszechną oraz zaocznie gimnazjum. Następnie w roku 1928 rozpoczął naukę w Szkole Sztuk Zdobniczych i Malarstwa w Warszawie. Jednak po roku zrezygnował z edukacji w tej szkole. 

Nigdy nie skończył żadnej wyższej szkoły plastycznej, ani malarskiej był tylko przez pół roku (jeden semestr) wolnym słuchaczem (wówczas nazwa ta brzmiała „student nadzwyczajny”) na Wydziale Malarstwa i Rzeźby krakowskiej ASP na przełomie 1931/32. 

W 1932 roku wraca do Wysokiego Litewskiego gdzie pracuje jako fotograf i urzędnik w gminie, maluje portrety i krypty kościelne. 

W czasie II wojny światowej dom Charytonów w Wysokim Litewskim sąsiadował z gettem. Z okien domu codziennie obserwował ogromną tragedię, codzienne egzekucje, śmierć znanych i bliskich mu osób. Charyton postanowił, że jeśli uda mu się przeżyć musi zachować świadectwo prawdy o Holokauście.

Więcej na stronie www. nawschodzie.pl