REMONT POMP + MIKOŁAJ TRZASKA + ORKIESTRA KLEZMERSKA TEATRU SEJNEŃSKIEGO

REMONT POMP + MIKOŁAJ TRZASKA + ORKIESTRA KLEZMERSKA TEATRU SEJNEŃSKIEGO
23 czerwca, g. 19.00 Klub Żak w ramach "Świat Mało Znany", pięknie zapraszamy w imieniu organizatorów.

19:00 - koncert warsztatowej grupy muzycznej prowadzonej przez Krzysztofa Arszyna Topolskiego

19:45 - Zespół "A może ..." oraz gościnnie Tomasz Gadecki na saksofonach
21:00 - Remont Pomp + Mikołaj Trzaska + Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

czytaj o koncercie

REMONT POMP + MIKOŁAJ TRZASKA + ORKIESTRA KLEZMERSKA TEATRU SEJNEŃSKIEGO 

Remont Pomp, Mikołaj Trzaska oraz Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego spotkali się w maju 2017 roku na tygodniowe warsztaty w siedzibie Ośrodka Pogranicze. W ciągu tygodnia dwa zespoły przy wsparciu Mikołaja Trzaski przygotowały koncert, w którym słychać wzajemne inspiracje i przenikanie różnych tradycji muzycznych. W Żaku będzie można usłyszeć muzykę etniczną, sonorystyczną, jazzową,freejazzową, klezmerską oraz improwizowaną. Podczas wspólnej pracy inspiracją były dla nas utwory Johna Coltrane, Ornette Colemana jak i tradycje muzyki żydowskiej i afrykańskiej. Wspólny projekt łączy potencjał dwóch zespołów i Mikołaja Trzaski tworząc nieprzewidywalną mieszankę.

Orkiestrę Klezmerską Teatru Sejneńskiego tworzą młodzi ludzie związani z Borderland - Pogranicze, Sejny. Obie te instytucje w swojej pracy edukacyjnej i artystycznej odwołują się do wielokulturowego dziedzictwa Europy Środkowowschodniej. 
Muzyka klezmerska – niegdyś towarzysząca żydowskim obrzędom religijnym – z czasem przerodziła się w muzykę rozrywkową, graną podczas żydowskich ślubów i uroczystości. Dziś nie unika wpływów jazzu, folku, elektroniki, rocka, a nawet funka, reggae i hip-hopu. 

Dzisiaj gra ją już kolejne pokolenie sejneńskich muzyków. Wielu młodych w Sejnach miało już okazję wtajemniczać się w sekrety muzyki klezmerskiej, ciągle dochodzą nowi, młodsi, zajmując miejsce odchodzących w dorosłe życie kolegów. Zmienia się też instrumentarium zespołu a tym samym jego brzmienie.
Muzyka klezmerska jest obecna w Sejnach w Białej Synagodze niemalże na co dzień. Letnie koncerty gromadzą szeroką publiczność i wrosły już w krajobraz sejneńskich wydarzeń kulturalnych. Orkiestra Klezmerska dla młodych z Sejn jest doświadczeniem, które czasem prowadzi dalej i wpływa na wybory oraz staje się ścieżką życia.

Dzisiaj sejneńscy muzycy zasilają warszawską scenę muzyczną, grają w najciekawszych formacjach, tworzą własne inicjatywy muzyczne. Spotkania z Mikołajem Trzaską i Raphaelem Rogińskim wybitnymi muzykami młodego pokolenia poszukującymi inspiracji w muzyce żydowskiej, którzy w ciągu ostatnich lat odwiedzali „Sejneńską Spółdzielnię Jazzową” (kolejny długofalowy program prowadzony przez sejneńskich muzyków) zaowocowały nowym brzmieniem muzyki żydowskiej w Sejnach.

Remont Pomp - zespół grający muzykę etniczną, awangardową i improwizowaną, który powstał w 2004 roku przy Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Gdańsku. Inspiracją zespołu jest muzyka etniczna z naciskiem na bogactwo muzyki afrykańskiej. Remont Pomp odkrywa także przestrzenie muzyki eksperymentalnej grając na przedmiotach na co dzień nie kojarzonych z muzyką. Jako przykład mogą służyć utwory wykonywane na stole, szklankach, kieliszkach, dzbanach czy też beczkach.

Zespół ma w swoim dorobku dwie płyty. Pierwsza pt: „Złota Platyna” wydana w 2012 roku została nagrana z Mikołajem Trzaską i Majkiem Majkowskim. Kolejną płytę pt: „Pomp Power” zespół nagrał z Mikołajem Trzaską, ukazał się ona w grudniu 2016 roku nakładem wydawnictwa kilogram records. Dzięki tym spotkaniom muzyka zespołu na płytach zyskała bardziej free jazzowo, improwizowany charakter. 
Remont Pomp zagrał wiele koncertów w trójmieście jak i innych miastach Polski. Grał również za granicą w krajach tj: w Izrael, Niemcy, Słowacja, Irlandia Półnpcna i Szkocja. Największym międzynarodowym osiągnięciem zespołu była ponad 2 tygodniowo trasa w Australii wraz z Mikołajem Trzaską, Rabih Behaini oraz zespołami The Useless Assembly, Tralala Blip, podczas której zespół zagrał 5 koncertów w: Sydney, Melbourne, Brisbane, Lismore i Wagga Wagga. 

Mikołaj Trzaska - urodzony w Gdańsku saksofonista i klarnecista basowy. Był współzałożycielem najważniejszej formacji yassu - legendarnej Miłości oraz liderem Łoskotu. Gdy impet yassu wygasł, stał się jedną z czołowych postacią polskiej sceny improwizowanej. Realizuje się na gruncie free jazzu i muzyki improwizowanej. Jest liderem, międzynarodowego tria Volumen i kwartetu klarnetowego Ircha, członkiem Shofar – wykonujacego muzykę żydowską, Resonance – tentetu Kena Vandermarka oraz tria Riverloam, współtworzonego z brytyjskimi muzykami: Markiem Sandersem i Olie Bricem. Współpracuje z tuzami światowej wolnej improwizacji m.in. z Peterem Brötzmannem, Joe McPhee, Kenem Vandermakiem, Peterem Friisem Nielsenem, Stevem Swellem, Timem Daisy, Claytonem Thomasem, Markiem Tokarem, Magnusem Broo, Peterem Ole Jorgensenem, Per-Ake Holmlanderem, Davem Rempisem. Jest również kompozytorem muzyki teatralnej i filmowej (na stałe współpracuje z Wojciechem Smarzowskim) oraz tworzy projekt muzyczno-literacki z Andrzejem Stasiukiem.

ZESPÓŁ "A MOŻE"... ORAZ GOŚCINNIE TOMASZ GADECKI 

Projekt muzyczny grupy "A może ..." jest rezultatem warsztatów muzycznych z osobami niepełnosprawnymi w ramach współpracy z Fundacją Sprawni Inaczej z Gdańska. Artyści eksperymentują z różnymi formami, jak muzyka ilustracyjna, improwizacja, słuchowisko, performance, działania teatralne. Czerpią inspirację z otaczających człowieka dźwięków, jak odgłosy natury, morza, ptaków, czy zgiełku miejskiego. Koncerty zespołu "A może ..." są za każdym razem inne i zaskakują połączeniem różnych form, czasami towarzyszą im pokazy multimedialne.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny, nie obowiązują zaproszenia, ilość miejsc ograniczona.