Norman Manea

Norman Manea

Rumuński pisarz o pochodzeniu żydowskim, żyjący obecnie w USA. Autor opowiadań, esejów zajmujących się tematyką holocaustu, codziennym życiem w kraju komunistycznym i banicją. Jest profesorem kultury europejskiej Francis Flournoy i pisarzem rezydentem w Bard College.

Urodzony w Burdujeni-Suceava (Bukovina, Rumunia), Norman Manea został jako dziecko deportowany w 1941r. przez rumuńskich faszystów współpracujących z niemieckimi nazistami do obozu koncentracyjnego w Transnistrii na Ukrainie, wraz z jego rodziną i całą okoliczną społecznością żydowską. Powrócił w 1945r. do Rumunii z ocalałymi członkami rodziny i ukończył liceum w rodzinnej miejscowości. Podjął studia inżynierskie w Bukareszcie i uzyskał dyplom z hydrotechniki w 1959roku. i podjął pracę w zawodzie. Zwrócił się do pisarstwa w 1974 roku.

Jego najsłynniejsza książka "Powrót huligana" ("The Hooligan’s Return") jest oryginalnym pamiętnikiem powieściowym, zawierającym okres ponad 80 lat, od czasów przedwojennych przez drugą wojnę światową, komunizm, lata postkomunizmu aż do czasów obecnych.

Norman Manea jest znany i szanowany jako ważny międzynarodowy pisarz od lat 90-tych XX wieku, a jego prace zostały przetłumaczone na ponad 20 języków. Otrzymał ponad 20 różnych międzynarodowych nagród literackich.

Książki Normana Manea'i wydane przez Pogranicze:

Październik, godzina ósma, Sejny 2000.
 O klownach. Dyktator i Artysta, Sejny 2001.
 Powrót chuligana, Sejny 2010.