Rebecca Kobrin "Żydowski Białystok i jego diaspora"

Rebecca Kobrin "Żydowski Białystok i jego diaspora"

Książka Żydowski Białystok i jego diaspora jest znakomitym przykładem historii globalnej, której centrum znajduje się w Białymstoku. Żydzi, emigrując z tego miasta nie utracili swojej tożsamości, co więcej – zachowali pewien wzór żydowskości, który przetrwał w najrozmaitszych zakątkach świata. Bez nostalgii, ale z empatią Rebecca Kobrin rekonstruuje ważną i arcyciekawą kartę historii Białegostoku. Cieszy ogromnie fakt polskiej edycji tej pracy, tym bardziej, że ukazuje się ona tam, gdzie najbardziej powinna być czytana – jako wspólna inicjatywa Białostockiego Ośrodka Kultury i sejneńskiej oficyny „Pogranicze”. [Timothy Snyder]

Rebecca Kobrin jest profesorem nadzwyczajnym historii amerykańskich Żydów na Wydziale Historii Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku. Zajmuje się nowożytną historią Żydów, a zwłaszcza migracją żydowską. Studia ukończyła w 1994 roku na Uniwersytecie Yale, po czym doktoryzowała się w 2002 roku na Uniwersytecie Pensylwanii. Wykładała na Uniwersytecie Yale, Uniwersytecie Rutgersa, Uniwersytecie Nowojorskim i Uniwersytecie Columbia.

Książkę Żydowski Białystok i jego diaspora uznano za najlepszą publikację na temat nowożytnej historii Żydów i wyróżniono profesor Kobrin Nagrodą im. Jordana Schnitzera. Pod redakcją Rebeki Kobrin ukazały się także dwa tomy esejów: Chosen Capital: The Jewish Encounter with American Capitalism (Kapitał wybrany: żydowskie spotkania z amerykańskim kapitalizmem, Rutgers University Press, 2012) i Purchasing Power: The Economics of Jewish History (Siła nabywcza: ekonomia żydowskiej historii, University of Pennsylvania Press, 2015). Obecnie profesor Kobrin kończy prace nad książką A Credit to Their Nation: Jewish Immigrant Bankers and American Finance, 1873–1930 (Kredyt dla narodu: żydowscy bankierzy a amerykańskie finanse, 1873–1930, Harvard University Press), która łączy badania nad historią Żydów, imigracją do Stanów Zjednoczonych i historią gospodarczą Ameryki. Za fragment tej książki, zatytułowany Destruktywni twórcy: Sender Jarmulowsky i tarapaty finansowe w annałach historii Żydów amerykańskich, opublikowany w 2013 roku w „American Jewish History” (t. 92, nr 2, s. 104–137), profesor Kobrin otrzymała Nagrodę Wassermana przyznawaną przez Towarzystwo Historyczne Żydów Amerykańskich za najlepszą publikację z dziedziny historii Żydów amerykańskich.

Profesor Rebecca Kobrin mieszka w Nowym Jorku wraz z mężem i trójką dzieci.

Autor: Rebecca Kobrin
Tytuł: "Żydowski Białystok i jego diaspora"
Tłumaczenie: Adam Musiał
Seria: Ornamenty historii

Wydawca: Fundacja Pogranicze
Współwydawca: Białostocki Ośrodek Kultury

ISBN: 978-83-61388-58-6 (Fundacja Pogranicze)
ISBN: 978-83-92254-33-1 (Białostocki Ośrodek Kultury)

Cena: 45 zł

Nakład wyczerpany


czytaj o książce w Gazecie Wyborczej