Obywatel włoskiego pogranicza - "Przegląd Sejneński", 8 maja 2009

Obywatel włoskiego pogranicza - "Przegląd Sejneński", 8 maja 2009

„Człowiekiem Pogranicza 2009" został Claudio Magris, pisarz i felietonista, profesor literatury niemieckiej, piewca pogranicza włosko-chorwackiego, przenikanego duchem dawnych Austro-Wę-gier. Honorowy tytuł laureat odebrał 19 maja w Białej Synagodze w Sejnach.

„Jego proza umyka wszelkim próbom kategoryzacji. - piszą organizatorzy wydarzenia - „Magris w swoich utworach swobodnie miesza stylistykę prac naukowych z klasyczną gawędą. Interesuje go szczególnie Europa Środkowa (Mitteleuropa), region, w którym mieszają się kulturowe wpływy austriackie (habsburskie) ze śródziemnomorskimi. Region, w którym przebiega granica między różnymi kulturami, co dobitnie obrazują skomplikowane dzieje Triestu, rodzinnego miasta pisarza" (opisane w powieści „Mikrokosmosy"). W Ośrodku „Pogranicze" i Domu Pracy Twórczej w Wigrach z okazji wręczenia tytułu włoskiemu pisarzowi 18-19 maja trwały wydarzenia kulturalne, promujące twórczość laureata i jego rodzinny region. Nie zabrakło sympozjum związanego z literaturą, koncertu Kapeli Klezmerskiej i orkiestry Sinfonia Iuventus, otwarto dwie wystawy poświęcone Triestowi. Odbyło się spotkanie promocyjne książek Claudio Magrisa, a wybitna aktorka Joanna Szczepkowska zaprezentowała monodram Teraz chyba pan zrozumie według Claudio Magrisa. Uroczystość wręczenia laureatowi tytułu odbyła się 19 maja. 

„Człowiek Pogranicza 2009" otrzymał m. in. rzeźbę.

- Zwróciliśmy się do Krzysztofa Bednarskiego, wybitnego polskiego rzeźbiarza mieszkającego w Rzymie, żeby wyrzeź-bił dla Claudio Magrisa Argonautę. Jest to mała łódeczka, w której samotny żeglarz żegluje, a jednocześnie jest na fali wielkiego morza w ciepłej, zamkniętej dłoni. Z wielką radością daruję ten upominek Claudio Magrisowi - powiedział Krzysztof Czyżewski wręczając rzeźbę laureatowi.

Tytuł „Człowieka Pogranicza" Fundacja i Ośrodek „Pogranicze" przyznają co dwa lata. Tytuł jest sposobem na wyróżnienie twórców, którzy w swojej pracy promują etos pogranicza, tolerancję i dialog pomiędzy różnymi kulturami. Nadanie tytułu nie wiąże się z nagrodą finansową, lecz oznacza, że „Pogra-nicze"będzie promowało twórczość uhonorowanego tytułem, wydając jego prace, organizując koncerty i sympozja. 
Dotąd laureatami tytułu byli: Jerzy Ficowski, Tomas Venclova, Arvo Part i Bohdan Osadczuk. 

Monika Karpowicz, "Przegląd sejneński", 22 maja 2009