Patria

Patria

28 maja 2005 r. o godz. 18.00 w sejneńskiej "Papuciarni" odbył się wernisaż wystawy Patria; trójki artystów: Evy Labutyte z Litwy, Rudolfa Kimminy z Niemiec i Wiesława Szumińskiego, gospodarza galerii.

Podzieleni przez historię, złączeni przez sztukę 
Wernisaż wystawy "Patria" 

Pojęcie "patria" to termin, który wymaga indywidualnej interpretacji. Różnorodność tych wyobrażeń będzie wyraźnie przedstawiona w ramach wystawy przez osoby, których początki związane są z regionem Europy, będącym w przeszłości obiektem wielu narodowych konfliktów. Prace prezentują, jak dziś bywa rozumiana "patria" przez artystów z trzech różnych państw europejskich. 

Wystawę otworzył Krzysztof Czyżewski, szef Pogranicza. Przypomniał, że jej pomysł zrodził się w Instytucie Polskim w Niemczech. "Tak widać stamtąd Polskę", a przede wszystkim wielokulturowy teren pogranicza dawnych Prus Wschodnich. 

Potem głos zabrali artyści. Rudolf Kimmina powiedział, że trudno jest zorganizować wystawę o ojczyźnie, gdy autorami są Polak, Niemiec i Litwinka. Jego zdaniem patria była ważna dla naszych przodków i dziś też należy poszukiwać nowego znaczenia tego słowa - takiego, które by pozwalało na "budowanie rozumnego życia". Dodał, że "patria" może być rozumiana różnie i to ukazuje wystawa. Opowiedział o pracach Evy Laudite (artystki zmarłej w 2003 r.) i swoich. Oboje pochodzą z terenów dzisiejszej Litwy. Współczesna historia uczyniła z niego Niemca, z niej Litwinkę. Ich obrazy mówią innym językiem. Eva chciała przez swoje obrazy opisywać przeszłość kraju pochodzenia, Rudolf jest brzemienny tradycją Bauhausu i myślenia konstruktywistycznego. Ale pewne podstawy artyści mają wspólne. Rudolf Kimmina dodał, że możliwość zaprezentowania prac w Sejnach jest dla niego zaszczytem. 

Wiesław Szumiński wspomniał, że i za niego współczesna historia dokonała wyboru obywatelstwa. Uczyniła go Polakiem, choć część jego rodziny to Litwini. W swoich obrazach stara się nawiązywać do miejsca, w którym żyje. Często odwołuje się do literatury - pisarzy, którzy są mu bliscy. Jak twierdzi, czytając ich dzieła stara się zmieścić w nich swoje doświadczenia. Szumiński na wystawie pokazał fragmenty cyklu dotyczącego twórczości Bruno Schulza.

- Z tą prozą czuję się szczególnie związany. Znajduję w niej rzeczy, które znam z własnego życia. Nie tyle chodzi o podobieństwo faktów, co o klimaty, stosunki z ludźmi, podobną wrażliwość, która łączy Drohobycz i Sejny. Są to bowiem miejsca przesiąknięte wielokulturowością, która je buduje i bogaci.

Dodatkowym uzasadnieniem obecności jego prac na wystawie jest to, że urodził się w miejscu leżącym niedaleko granicy byłych Prus Wschodnich. 

Eva Labutyte - 1938-2003 (malarstwo, grafika, exlibris, ilustracje książkowe). Studia na Akademii Sztuk Pieknych w Wilnie. Motywami przewodnimi jej dzieł są: mała Litwa, ojczyzna nad morzem, dawne Prusy. Wystawy na Litwie, w Niemczech, Polsce, USA. 

Rudolf Kimmina - ur. 1944 (malarstwo). Studia na WKS Münster. Tematyka: konstrukcje obrazów, synteza malarstwa tradycyjnego i abstrakcyjnego, byłe Prusy Wschodnie. Wystawy na Litwie, Łotwie, w Estonii, Polsce, Niemczech, Rosji, Francji, Hiszpanii i Holandii. 

Wiesław Szumiński - ur. 1958 (malarstwo, grafika, ilustracje książkowe). Studia w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Inspiracje do swoich prac czerpie z dzieciństwa spędzonego na Suwalszczyźnie oraz z poezji Brunona Schulza, Juliana Stryjkowskiego, Grigorija Kanowicza i Jerzego Ficowskiego. Prowadzi Galerię "Papuciarnia" w Sejnach. Wystawy w Polsce, w Niemczech i na Litwie. 


Wystawa "Patria" była wcześniej prezentowana w Instytucie Polskim w Lipsku w dniach 19 kwietnia - 20 maja 2005 r., a w Sejnach było ją można oglądać w czerwcu i lipcu 2005 r.