Podróż przez centrum Europy. Obrazy z podróży palatyna Ottheinricha z lat 1536/37

Podróż przez centrum Europy. Obrazy z podróży palatyna Ottheinricha z lat 1536/37

2 marca 2007 roku w Galerii Papuciarnia miał miejsce wernisaż wystawy Podróż przez centrum Europy. Obrazy z podróży palatyna Ottheinricha z lat 1536/37.

W 1803 roku, po sekularyzacji klasztoru cystersów w Ebrach we Frankonii, trafiło z niego do zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Würzburgu 50 obrazów z widokami miast, zamków i rezydencji. Pochodziły one z pierwszej połowy XVI wieku, czyli z okresu, kiedy zaczynano przedstawiać w sztuce realistyczne wizerunki konkretnych miast. Jeszcze do niedawna nie wiedziano nic o historii powstania tych obrazów - rysunków piórkiem rozmalowanych akwarelą i farbami kryjącymi, wykończonych złotymi elementami. Od kilku lat wiadomo, że w przypadku większości z nich mamy do czynienia z najwcześniejszymi wizerunkami miast z Górnej Bawarii, Frankonii, Górnego Palatynatu, Czech, Małopolski, Śląska, Branderburgii, Turyngii, Anhaltu oraz Saksonii. Dokumentują one przebieg pewnej podróży - podróży palatyna i późniejszego księcia-elektora Ottheinricha odbytej na przełomie lat 1536/37, a prowadzącej z Nueburga nad Dunajem przez Pragę do Krakowa i Berlina.

Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej oraz jego partnerzy w Niemczech, Czechach i w Polsce zapraszają Państwa do odwiedzenia tej niezwłykłej wystawy.

W prasie:

Podróż w czasie 

Niezwykłe akwarele z lat 1536-37 można oglądać w Galerii "Papuciarnia" Ośrodka "Pogranicze". Malarz towarzyszący palatynowi Ottheinrichowi w podróży pozostawił po sobie 50 wizerunków miast XVI-wiecznej Europy Środkowej.

Otwarcie wystawy odbyło się w piątek 2 marca. Historię serii akwarel przedstawiła uczestnikom Małgorzata Czyżewska.

Wartość dokumentalną obrazów odkryto dopiero w latach 90-tych XX wieku. Badaczom udało się odnaleźć w archiwach informacje, dokąd i po co podróżował palatyn, oraz co spotkało go w podróży. Ottheinrich jechał po dług do Krakowa, do swego ciotecznego dziadka, króla Polski Zygmunta Starego. Towarzyszący mu malarz wykonał serię barwionych akwarelami rysunków piórkiem, przedstawiających wszystkie mijane po drodze miasta, m.in. Pragę, Berlin, Kłodzko, Legnicę oraz Kraków. Dziś możemy dowiedzieć się z nich wiele na temat ówczesnej architektury, po której często w wyniku wojen i pożarów nie zostało śladu.

Obrazy dostarczają też wiedzy o ówczesnym wymiarze sprawiedliwości. W jaki sposób? Warto, aby Czytelnicy przekonali się sami, zwiedzając wystawę. Do odwiedzenia Galerii "Papuciarnia" zapraszają Ośrodek i Fundacja "Pogranicze" oraz Niemieckie Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej, które zrealizowało wystawę.

(K) "Przegląd Sejneński" nr 5 - 7 marca 2007