Poezja w obrazach

„Poezja w obrazach. Filmy animowane inspirowane wierszami Czesława Miłosza na wystawie w krasnogrudzkim dworze”

Głównym celem projektu jest znalezienie nowatorskiej formuły spotkania z poezją oraz jej interpretacja. krasnogrudzki dwór, w którym znajduje się wystawa poświęcona życiu i twórczości Czesława Miłosza "Szukanie ojczyzny - świadectwa i proroctwa Czesława Miłosza". Wystawa czynna jest przez cały rok i odwiedzają ją liczne grupy dzieci i młodzieży szkolnej. Mając na uwadze tego odbiorcę, przekonani jesteśmy, że forma przekazu multimedialnego jest znakomitą formułą dotarcia do młodego odbiorcy. 

Prezentowane będzie pięć filmów animowanych stanowiących wizualizację poezji pisarza. Każdy z pięciu filmów zostanie wyświetlony na osobnym ekranie w przestrzeni wystawowej, a zwiedzający będą mogli wysłuchać treści wiersza w słuchawkach. Obok każdego z ekranów znajdzie się opis zawierający informacje na temat tytułu wiersza, twórcy animacji, techniki w jakiej został wykonany film, a także informacji dotyczącej lektora oraz ekipy tworzącej film. Wnętrze pomieszczenia będzie wyciemnione i oświetlone punktowo, aby nadać kameralną atmosferę muzealnej przestrzeni. Na środku pomieszczenia znajdować się będą pufy lub fotele sacco, tak by zwiedzający mógł wygodnie usiąść i obejrzeć w spokoju ruchome obrazy stanowiące interpretację wierszy Czesława Miłosza. 

W pięciu krótkometrażowych filmach animowanych pokazane zostaną różne techniki animacji takie jak: animacja plastelinowa, wycinankowa, animacja komputerowa 2D, animacja lakowa, malowanie farbami olejnymi pod kamerą, collage czy animacja w technikach mieszanych wykorzystująca plan aktorski w połączeniu z animacją komputerową. 

Filmy posłużą też jako materiał edukacyjny dla szkół i będą stanowić pomoc w pracy nauczyciela nad interpretacją wierszy Czesława Miłosza. Będą tez doskonałą okazją do edukacji multimedialnej dla dzieci i młodzieży. 

Celem nadrzędnym projektu "Poezja w obrazach" jest szerokopojęta promocja twórczości Czesława Miłosza i odnalezienie sposobu na obcowanie z nią.

Zrealizowane filmy.

1. JAKUB WROŃSKI – Czesław Miłosz, W Szetejniach, z tomu „Na brzegu rzeki” 1994

2. ZBIGNIEW CZAPLA - Czesław Miłosz, Ten świat, z tomu „Na brzegu rzeki” 1994

3. DARIA WIKTORIA KOPIEC - Czesław Miłosz, Rzeki, z tomu „Hymn o Perle” 1982

4. PAULINA MAJDA -  Czesław Miłosz, Ciało, z tomu „Na brzegu rzeki” 1994

5. STANISŁAW FURMAN - Czesław Miłosz, Łąka, z tomu „Na brzegu rzeki” 1994

Projekt finansowy przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego