red. Kazimierz Feleszko, Bukowina po stronie dialogu

red. Kazimierz Feleszko, Bukowina po stronie dialogu

seria OTWARTE REGIONY,
rok wyd. 1999,
ISBN 83-86872-01-2,
stron 295,
oprawa miękka,

cena: 15,00 zł.
Nakład wyczerpany

Nigdy dotychczas informacje o Bukowinie nie ukazały się po polsku w tak rozległej perspektywie historycznej, ukazującej skomplikowaną międzynarodową grę polityczną wiążącą zabór Bukowiny z rozbiorami Polski, ani w tak oryginalnym ujęciu, jakie nam zaprezentowali autorzy tomu, czołowi znawcy różnych aspektów życia Bukowiny w swoich krajach.
Kazimierz Feleszko

O AUTORZE 

Zbiór tekstów będących owocem seminarium zorganizowanego w Sejnach przez "Pogranicze" w ramach projektu "Otwarte Regiony Europy Środkowo-Wschodniej". Na treść książki składają się następujące rozdziały: "Dzieje i etos wielokulturowej Bukowiny", "Bukowina narodów i religii", "Bukowina - kraj ludzi i książek", "Bukowina roku 1997 - powrót do korzeni".Wśród autorów z Austrii, Niemiec, Ukrainy, Rumunii i Polski znaleźli się kulturoznawcy, historycy, literaturoznawcy, etnografowie i językoznawcy.

(...) Całościowa lektura książki przywołującej ostatnie sto pięćdziesiąt lat dziejów skrawka ziemi, który był tyglem narodów i kultur, uprzytamnia, że - jak to zauważa w swojej wypowiedzi Martin Pollack - "Jest gorzką ironią historii, że ten świat, o którym tutaj mówimy, stał się na Zachodzie bardziej znany dopiero przez to, że został zniszczony". I dodać tylko można, że został zniszczony, aby mógł zaistnieć w naszej świadomości. Jedno jest pewne, takich Bukowin w tej części Europy było więcej. Najwyższy czas by je przypomnieć.

"Słowo żydowskie" 9/1999