Rzeźby Antoniego Rząsy

Rzeźby Antoniego Rząsy

22 kwietnia 1991 w Białej Synagodze w Sejnach odbył się wernisaż wystawy rzeźb Antoniego Rząsy w ramach spotkania z cyklu "Pamięć starowieku

"Rzeźby Rząsy to te same, niegdyś żywe drzewa - tylko w innej postaci. W swoim widzeniu świata Rząsa posunął się dalej niż św. Franciszek. Patrząc na jego rzeźby, czytając wypowiedzi, ma się niekiedy wrażenie, iż dla niego "bracia mniejsi" to nie tylko zwierzęta, ale i drzewa; a może i wszystko, co w ogóle żyje. Jest w tym coś z archaicznego, pogańskiego poczucia równoprawnego współistnienia z całą naturą. Bycia jedynie cząstką symbiotycznego organizmu Ziemi-Gei. I tylko to jest pewne(...)"

Wawrzyniec Brzozowski

Więcej na stronie o artyście: www.antonirzasa.pl

Antoni Rząsa urodził się 26. II 1919 we wsi Futoma na Rzeszowszczyźnie. Jako dziewiętnastoletni chłopak rozpoczyna naukę w Szkole Przemysłu Drzewnego w Zakopanem w klasie Antoniego Kenara, którą z powodu wybuchu wojny przerywa w 1939 roku. W czasie wojny wstępuje do partyzantki, gdzie pełni funkcję gońca. Po zakończeniu wojny wznawia naukę, ale już w Państwowym Liceum Technik Plastycznych w Zakopanem. Po ukończeniu liceum otrzymuje od Antoniego Kenara propozycję pozostania w szkole, jako nauczyciel rzeźby i na tym stanowisku pracuje do 1973 r. W międzyczasie (1952 r.) zdaje skrócony egzamin państwowy w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Tworzy liczne cykle rzeźb, m.innymi: cykl "Dni Wojny" (1958 r.), I cykl Krzyży (1958 - 59r.), cykl "Święte Anny" (1961 r.), II cykl Krzyży" (1963-63r.), cykl "Piety"(1960-1972r.), cykl "Wojsko Polskie"(1963-66r.), II cykl Krzyży "Los Człowieka" (1964r.), IV cykl Krzyży (1966r.) .... Bierze udział w licznych wystawach zbiorowych w kraju i poza granicami Polski. W roku 1973 przystępuje do realizacja jedynego w życiu zamówienia kościelnego "Ojciec Kolbe" do kościoła Arka Pana w Krakowie. W 1774 r. rozpoczyna budowę domu w Zakopanem, w którym powstaje Galeria Antoniego Rząsy (oficjalne otwarcie galerii nastąpiło 21.VII1976).
Pisał o sobie: ... praca to moja straszna broń, moja broń ostateczna ....

Więcej na Portal Sztuki