18-20 listopada 2011 - Sympozjon Nowa Agora „Rodzinna Europa” w Brukseli - Ważne informacje

18-20 listopada 2011 - Sympozjon Nowa Agora „Rodzinna Europa” w Brukseli - Ważne informacje

WAŻNE INFORMACJE. Sympozjon NOWA AGORA „Europe – Native Realm” w Brukseli jest kolejną częścią Europejskiej Wędrownej Akademii NOWA AGORA, skupiającej się na debatach i prezentacjach najlepszych praktyk w dziedzinie tworzenia i realizowania strategii wspólnotowych w Europie. Wcześniejsze Sympozjony odbyły się w latach 2005-2009 (Sarajewo, Wrocław, Sejny, Berlin) oraz w ramach Kolokwiów Dialogu Międzykulturowego w Gruzji (Dushanbe, 2004; Tblisi, 2005). W dniach 27.06.-3.07.2011 w Sejnach i Krasnogrudzie odbędzie się Sympozjon „Rodzinna Europa”, który ściśle związany będzie z rozpoczęciem roku prezydencji polskiej w UE.

PROGRAM. Podobnie jak Sympozjon w Sejnach i Krasnogrudzie, NOWA AGORA w Brukseli podzielona jest na trzy części:

DZIEŃ I. Krytyczna analiza form dialogu międzykulturowego w Europie. Refleksja nad kryzysem społeczeństwa wielokulturowego, na skutekt którego wzmacniają się granice podziałów wewnątrz społeczeństwa. Jak budować Europę Mostów? Dzień rozpoczyna się od promocji nowowydanej książki zbierającej teksty z poprzednich spotkań w formie klarownego podręcznika – „A Handbook of Dialogue”. Wspólnie z publicznością dyskutują o problemach europejskich instytucji dialogu m. in.: Krzysztof Czyżewski, Alexandra Laignel Lavastine i Elżbieta Matynia.

DZIEŃ II. Prezentacja dobrych praktyk dialogu wypracowanych przez Fundację Pogranicze oraz tych wypracowanych przez zaproszonych gości. Opisywane są takie inicjatywy jak Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie. Debatom towarzyszą filmy i prezentacje multimedialne. W ciągu dnia występują słynni praktycy i przedstawiciele organizacji pozarządowych, m. in.: Isabella Thomas, Husein Orucević i Annemarie Franke. Dzień kończy Cafe Europa, tym razem o podtytule „Native Realm”, w której udział brać będą m. in.: Christopher Merril, Ihar Babkou i Drago Jancar.

DZIEŃ III. Lektura tekstów literackich inspirowanych „Rodzinną Europą” Czesława Miłosza, prowokujących do refleksji nad dialogiem i budowaniem mostów w nowej Europie. Spotkanie podczas Nowej Agory zapewnia przestrzeń wspólnej dyskusji i refleksji. Trzeciego dnia wystąpią: Paul Scheffer i Chris Keulemans.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

  

Supported by a grant from the Trust for Civil Society in Central and Eastern Europe