1 marca 2013 - Bożena Szroeder na forum "Razem na Rzecz Sprawiedliwej Przyszłości"

1 marca 2013 - Bożena Szroeder na forum "Razem na Rzecz Sprawiedliwej Przyszłości"

Bożena Szroeder wzięła udział w debacie "Edukacja wielokulturowa na rzecz różnorodności i dialogu", która odbyła się w ramach trwającego w dniach 1-3 marca 2013 w Gdańsku forum "Razem na rzecz sprawiedliwej przyszłości: dobre praktyki z zakresu dialogu społecznego o różnorodności, równości i demokracji".

Debata poświęcona jest „Edukacji Międzykulturowej na rzecz Różnorodności i Dialogu” - jej celem jest ukazanie najlepszych przykładów w dziedzinie edukacji międzykulturowej, rozumianej jako kompleksowe działania, niekoniecznie kojarzone z typową działalnością edukacyjną. Organizatorzy chcą zaprezentować problem z wielu perspektyw: instytucji, organizacji pozarządowych, artystów, animatorów kultury, a także przedstawić różnorakie sposoby promocji dialogu międzykulturowego zarówno w Polsce, jak i na świecie. Uczestnicy skupią się na praktycznych przykładach działań służących polepszaniu wzajemnego zrozumienia przez projekty artystyczne.

Paneliści zaproszeni do debaty reprezentują różne organizacje działające na rzecz dialogu międzykulturowego głównie przez akcje kulturalne. Dialog międzykulturowy ma przede wszystkim na celu stworzenie takiej przestrzeni dla współpracy i wzajemnej inspiracji, by było w niej możliwe przezwyciężenie uprzedzeń i nieporozumień zarówno w sferze osobistej, jak i w skali całego społeczeństwa, by wspólnota budowana była w oparciu na poszanowaniu odrębności i wzajemnym przenikaniu się kultur. Przestrzeń taką wykreować można dzięki działaniom kulturalnym i edukacyjnym oraz wszelkim inicjatywom aktywizującym społeczeństwo obywatelskie w kierunku otwartości, zrozumienia i szacunku. Panel zaprezentuje doświadczenia i oczekiwania ludzi i organizacji, którzy promują dialog międzykulturowy przez konkretne działania, takie jak warsztaty muzyczne i teatralne, performanse, akcje edukacyjne i wiele innych.

Prowadzący: Witek Hebanowski (Inna Przestrzeń);
Paneliści: Bożena Szroeder (Ośrodek Pogranicze), Aicha Ben Cheikh (Elite+), Lude Reno (Fundacja Inna Przestrzeń).

Program Forum znaleźć można TUTAJ (PDF) oraz na stronie organizatora.

O forum

Polska sieć Fundacji im. Anny Lindh (ALF) wraz z partnerami z Tunezji i Egiptu zaprasza 1 i 2 marca 2013 r. do Gdańska na dwudniowe forum Razem na rzecz sprawiedliwej przyszłości: dobre praktyki z zakresu dialogu społecznego o różnorodności, równości i demokracji.

Celami forum są integracja polskich członków sieci, dyskusja i wymiana doświadczeń w zakresie budowania otwartego społeczeństwa oraz rozwoju współpracy eurośródziemnomorskiej.

Głównego koordynatora forum, Fundację REVERS z Krakowa, oraz gdańskich gospodarzy, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Europejskie Centrum Solidarności oraz Instytut Kultury Miejskiej, wspiera konsorcjum 17 organizacji wraz z trzema zagranicznymi członkami ALF. Forum odbędzie się w salach XVI-wiecznego Ratusza Staromiejskiego (siedziba Nadbałtyckiego Centrum Kultury), w Instytucie Kultury Miejskiej, znajdującym się przy najbardziej reprezentacyjnej ulicy Gdańska, Długim Targu, a także, dzięki Europejskiemu Centrum Solidarności, na terenie Stoczni Gdańskiej – w kolebce ruchu społecznego „Solidarność”.

Forum rozpocznie debata przygotowana przez Międzynarodowe Centrum Kultury z Krakowa (polskiego koordynatora sieci ALF) o relacjach Polski z regionem śródziemnomorskim w perspektywie historycznej, ekonomicznej, społecznej, politycznej i kulturowej. Temat panelu zostanie rozwinięty podczas czterech debat: Uniwersalny charakter arabskich rewolucji; Edukacja wielokulturowa na rzecz różnorodności i dialogu; Równość płci w Polsce i krajach arabskich; Fakt medialny, czyli rola mediów w kształtowaniu stereotypów na przykładzie fałszywego postrzegania krajów arabskich. Każda debata umożliwi udział w dyskusji, wymianę własnych doświadczeń i opinii.

Refleksja nad poruszanymi tematami będzie kontynuowana w mniejszych grupach warsztatowych. Polscy członkowie ALF będą się integrowali dzięki tzw. „szybkim spotkaniom”. Używając Metody Otwartej Przestrzeni, stworzą rekomendacje dla całej sieci na lata 2013–2014 w dziedzinie współpracy eurośródziemnomorskiej na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. Wnioski zostaną przekazane organizatorom kwietniowego Forum ALF w Marsylii. Do udziału w forum zapraszamy – oprócz polskich członków ALF – m.in. lokalnych działaczy społecznych i kulturalnych z regionu Pomorza.

Informacje o przygotowaniach forum, zasadach rejestracji, szczegółowym programie, akredytacji dla prasy i ofercie dla sponsorów są publikowane na stronie www.justfuture.pl/pl/.

Informacje o tym, jak dołączyć do polskiej sieci Fundacji im. Anny Lindh można znaleźć na stronie www.alfpolska.org.

Informacja o projekcie i konkursie na stronie ALF Polska

Organizatorzy

Fundacja REVERSNadbałtyckie Centrum KulturyPRO-MED sp. z o.o.Stowarzyszenie Edukacji Nieformalnej „Meritum”, Gdańska Fundacja Terapii i RozwojuFundacja Promocji Kultury Audiowizualnej i Edukacji Medialnej w KrakowieCentrum Badań Ormiańskich z ToruniaFundacja na rzecz Studiów EuropejskichStowarzyszenie Integracji Humanistycznej „Po-Most”Centrum Inicjatyw UNESCOTowarzystwo Edukacyjne „Wiedza Powszechna”Fundacja ContraPunctum,Fundacja Centrum Aktywności TwórczejFundacja Głębokiej DemokracjiTowarzystwo im. Edyty SteinCentrum Kształcenia Liderów i Wychowawców im. Pedro Arrupe w GdyniFundacja SchumanaInstytut Kultury MiejskiejTunisian Association of Scientific Children, Kenana NGO, Resources for Development CenterFundacja Inna PrzestrzeńEuropejskie Centrum SolidarnościSamorząd Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego

Patronat medialny

Wiosna LudówPortal ngo.pl

Partnerzy

Fundacja im. Anny LindhFundacja im. Anny Lindh PolskaMiędzynarodowe Centrum Kultury,Ambasada RP w Tunezji

Patronat honorowy

Patronat Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka i Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza