7 lipca 2014 "UKRAINA: OBCA - SWOJA"

7 lipca (poniedziałek) w krasnogrudzkiej Kawiarni „Piosenka o Porcelanie” gośćmi spotkania zatytułowanego "UKRAINA: OBCA - SWOJA" byli Marci Shore i Timothy D. Snyder. Spotkanie autorskie z cyklu „Opowieści o współistnieniu" poprowadził Krzysztof Czyżewski. Wstęp wolny.


Marci Shore - profesor Wydziału Historii Uniwersytetu Yale, historyczka Europy Środkowo-Wschodniej. Obecnie prowadzi badania na temat filozoficznych źródeł zaangażowania politycznego w Europie Środkowej. Członkini Rady Naukowej Instytutu Studiów Zaawansowanych.

Timothy D. Snyder (ur. 1969) – amerykański historyk, profesor Yale University specjalista historii nowożytnego nacjonalizmu oraz historii Europy Środkowej  i Wschodniej. Współpracował z uniwersytetami  w Paryżu, Wiedniu, Warszawie, Pradze  i Harvard University. Laureat nagrody Pro historia Polonorum oraz nagrody literackiej Amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury.

7 lipca (poniedziałek), godz. 18.00 - Kawiarnia „Piosenka o Porcelanie”, Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie

Z OKAZJI SPOTKANIA AUTORSKIEGO Z TIMOTHY’M SNYDEREM WYDANA PRZEZ POGRANICZE KSIĄŻKA „REKONSTRUKCJA NARODÓW. Polska, Ukraina, Litwa, Białoruś 1569-1999” w CENIE PROMOCYJNEJ 35,00zł

Książka ta przedstawia drogę wiodącą ku kształtowaniu się nowoczesnej narodowości. Jej początki to powstanie w XVI w. największego kraju nowożytnej Europy, polsko-litewskiej Rzeczypospolitej Obojga Narodów, w której narodem była szlachta: katolicka, prawosławna i protestancka. Połączeni za sprawą wspólnych politycznych praw, szlachcice – zarówno ci pochodzenia polskiego czy litewskiego, jak i ci o korzeniach wschodniosłowiańskich – określali siebie, po łacinie lub po polsku, jako obywatele Rzeczypospolitej.

Trasa naszej intelektualnej podróży wiedzie śladami ewolucji idei narodowych w nowożytnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów (1569–1795), a także w dziewiętnastowiecznych mocarstwach, które uczestniczyły w jej podziale (1795–1918) oraz w niepodległych państwach i republikach radzieckich, które powstały na gruzach imperium (1918–1939).

Polska polityka wschodnia zaprowadziła, z uwzględnieniem czym jest nowoczesna narodowość, stabilny geopolityczny porządek. Najprostszym dowodem polskiego sukcesu był fakt, że historyczna rywalizacja i wojenne czystki, o których mowa w tej książce, nie dotarły do potocznej świadomości ludzi Zachodu. Gdyby w latach dziewięćdziesiątych XX w. wybuchły zbrojne konflikty, tak jak w Jugosławii, dowiedzielibyśmy się o okrucieństwach wojny i rzekomo trwającej z dawien dawna nienawiści. Skoro zaś górę wziął pokój   i droga do dobrobytu, tak jak w Polsce, centralne miejsce zajęły historyczne słowa o „powrocie do Europy”, a najlepszym dowodem sukcesu polskiej polityki wschodniej jest integracja Polski z Zachodem. Rok 1999 był momentem wielkiego sukcesu i przerażającej klęski nowej Europy: Pakt Północnoatlantycki jednocześnie przyjmował w swe szeregi Polskę i bombardował Jugosławię. A kiedy świat reagował na konflikty między Serbami a ich sąsiadami, do Kosowa wysłano wspólny polsko-ukraiń­ski batalion sił pokojowych. Dlaczego zatem północno-wschodnia Europa pozostała stabilna, a południowo-wschodnia się rozpadła?

Ze Wstępu Autora

 czytaj na niebywałesuwałki

Marci Shore i Timothy Snyder - Słowo wprowadzające Krzystofa Czyzewskieg

 

UKRAINA: OBCA - SWOJA [FOTO]


Komentarze:

Dodaj swój komentarz:

Imię i nazwisko:*

Adres e-mail:*

Treść:*

ładowanie...

Kod z obrazka:*

 

 pola oznaczone * są wymagane

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI