Kolekcja Filmowa Opowieści Pogranicza. Pieśni. Kolekcja druga

Grafika na plakacie: Aleksandra Kotarska

W 2010  roku Fundacja Pogranicze realizowała projekt: Filmowa Kolekcja Bajek "Opowieści Pogranicza". Projekt polegał na zebraniu opowieści pogranicza, legend, bajek z których pod opieką wybitnych artystów, z udziałem młodzieży stworzono 8 filmów animowanych. Niezwykłe doświadczenie projektu, bardzo wysoka ocena jakości i rezultatów programu, a także zgromadzony obszerny materiał, skłonił nas do kontynuacji działań w nowej formule również w 2011 roku. Tym razem animatorami byli młodzi ludzie, którzy w czasie rocznej pracy zyskali doświadczenie w sztuce tworzenia filmu animowanego, i którzy zaopiekowali się swoimi młodszymi kolegami (dziećmi z przedszkola, szkoły podstawowej, gimnazjalnej i licealnej) wprowadzając ich w świat filmu, animacji, plastyki, malarstwa. Z ich udziałem, pod opieką i początkujących i uznanych  artystów  (Wiesław Szumiński - artysta malarz, Joanna Polak - realizatorka filmowa) zapragnęliśmy stworzyć kolejne 8 filmów metodą animacji. Projekt przebiegał metodą interaktywnych warsztatów artystycznych, a  zaproszeni do niego zostali również zamieszkujący region Litwini, Romowie, Rosjanie staroobrzędowcy, którzy wspólnie z dziećmi przygotowywali ilustrację muzyczną poszczególnych bajek. Projekt zakończył się wydaniem cyklu 8 bajek w formie płyty dvd, która zaprezentowana została na uroczystym, premierowym pokazie 11 lutego, oraz pokazami w instytucjach kulturalnych i oświatowych regionu. 

Projekt rozpoczęliśmy od wyłonienia szkół i przedszkoli oraz instytucji kultury, które zaprosiliśmy do realizacji zadania. Koordynatorem projektu jest Bożena Szroeder – pedagog z 26 letnim stażem, twórczyni projektu „Kroniki sejneńskie”, „Cygańska Wioska Artystyczna”, „Gra Szklanych Paciorków” oraz projektów edukacji międzykulturowej i regionalnej realizowanych w wielu placówkach oświaty i kultury w Polsce na świecie. Poprowadziła ona warsztat dziennikarski zagłębiając uczestników w sztukę przeprowadzania wywiadów, zapoznała młodzież z  kodeksem dziennikarskim.

Kolejnym etapem były spotkania z najstarszymi mieszkańcami Sejn, którzy podzielili się  z dziećmi opowieściami z czasów dawnych, zapamiętanymi z dzieciństwa bajkami, baśniami czy legendami. Całość wywiadów zapisywana została na różnych nośnikach. Nagrany materiał, wyselekcjonowany, posłużył do przygotowania w czasie warsztatów literackich (4 warsztaty literackie – dla każdej grupy po jednym) scenariuszy bajek. Tą częścią pracy zaopiekowali się współpracujący z Fundacją wolontariusze. Kolejnym etapem były warsztaty artystyczne - filmowe, plastyczne pod opieką wybitnych artystów (8 warsztatów filmowych, 8 warsztatów plastycznych, 4 warsztaty muzyki i pieśni) które umożliwiły uczestnikom nie tylko rozwijanie aktywności i umiejętności twórczych, ale dały im możliwość bycia twórcą. Warsztaty filmowe i plastyczne odbywały się równolegle, miały więc charakter warsztatów interaktywnych. Warsztaty filmowe poprowadziła Joanna Polak  - specjalistka w zakresie realizacji obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografii, laureatka wielu nagród w konkursach filmowych, uznana w Polsce i świecie reżyserka filmu animowanego, asystentka w Zakładzie Sztuki Mediów Cyfrowych w ISP WA UMCS w Lublinie wraz ze studentami ISP WA UMCS, którzy pełnili rolę asystentów.

Do projektu zaproszony został absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu, artysta malarz, ilustrator, rzeźbiarz, współpracujący z Fundacją od 20 lat - Wiesław Szumiński, który opiekował się artystyczną stroną projektu. Nowością było zaangażowanie w prace z dziećmi i młodzieżą adeptek projektów organizowanych w latach 2004-2008 przez Fundację, Aleksandry Kotarskiej oraz Dominiki Turowicz, dziś studentek na Akademiach Sztuk Pieknych, które poprowadziły z dziecmi warsztaty plastyczne oraz wspolnie opracowywały koncepcję plastyczną poszczególnych bajek.

Kolejnym etapem projektu była praca muzyczna nad bajkami. Do tej częsci pracy zaproszone zostały wybitne zepoły muzyczne z Sejneńszczyzny, mające doświadczenia w pracy warsztatowej z młodymi ludźmi: Zespół Śpiewaczy Rosjan Staroobrzędowców  "Riabina",  Romowie - Rodzinny Zespół p. Kozłowskich, Litewski Zespół Muzyczny Witolda Boćwińskiego, oraz Kapela Klezmerska Teatru Sejneńskiego. Pod ich opieką przygotowane zostały pieśni i muzyka, które wykorzystane zostały do tworzonych bajek, legend i opowieści.

Przygotowane bajki wraz z opracowanem muzycznym, zostały wydane na płycie dvd wraz z folderem opisującym przebieg projektu, założenia, uczestników, biogramy artystów oraz sponsorów. Opracowaniem graficznym i merytorycznym również zajęli się młodzi uczestnicy projektu. Ostatnim etapem zadania będzie cykl działań służących rozpowszechnieniu przygotowanej kolekcji filmowej. Rozpoczęliśmy od uroczystego pokazu 11 lutego, podsumowującego roczny projekt, z udziałem uczestników, artystów, dziadków i rodziców, szkół czy instytucji współpracujących przy zadaniu. Po pokazie wręczone komplety filmów i materiałów zostały wręczone wszystkim gościom: współorganizatorom a także placówkom oświatowym, bibliotekom i instytucjom kultury z regionu.

Planujemy również prezentacje Kolekcji w szkołach, przedszkolach regionu. Pokazy prowadzić będą młodzi ludzie, dzieląc się opowieścią o rocznej pracy nad bajkami i opowieściami. Projekt zakończony zostanie przygotowaniem ewaluacji oraz sprawozdań merytorycznych i finansowych z projektu. 


"Strachy" na PLURAL+ Youth Video Festival "Strachy" - film z Filmowej Kolekcji Bajek "Pieśni Pogranicza" wśród filmów zgłoszonych do tegorocznej edycji festiwalu filmowego PLURAL+ Youth Video Festival                
Z małych Sejn możesz również zadziwić świat. Rozmowa z Joanną Polak MKU: Jestem ciekawa festiwalowego życia filmów zrealizowanych w Pograniczu. Powstają w skupieniu, są mocno związane z miejscem. Jaki to ma wpływ na ich odbiór?
4-5 kwietnia 2017. Warsztaty animacji prowadzone przez Joannę Polak w Rzymie   25 technik w animacji w twórczości reżyserki ilustrowane będzie animacjami  z Filmowej Kolekcji Opowieści Pogranicza i  Misteriów Dzieciństwa
Kolekcja Filmowa Opowieści Pogranicza na Wielkim Finale Festiwalu O!PLA 2015 Otwarcie Wielkiego Finału III Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Animacji O!PLA / Muzeum Kinematografii w Łodzi / 28 maja 2015 roku.
30 kwietnia 2013 - Filmy nagrodzone w Chorwacji Filmy z Filmowej Kolekcji Bajek "O sierocie" i "O poduszeczce" zdobyły nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dzieci i Młodzieży Varaždin w Chorwacji.  
Bajka "O wędrowaniu" nagrodzona w Słowenii Trzy filmy animowane  z  drugiej kolekcji Bajek - "Pieśni Pogranicza"   zakwalifikowły się do konkursu na  9. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych "Animateka" , który odbył się w 3-9 grudnia w Lubljanje i 10-16 grudnia w Mariborze. W trakcie pokazów festiwalowych zobaczyć można było animacje  "O sierocie" ,  "O poduszeczce " oraz  "O wędrowaniu"  - ta ostatnia nagrodzona została główną nagrodą...
Bajki Pogranicza na Festiwalach w Grecji, USA, Słowenii i w Poznaniu Filmy z pierwszej i drugiej kolekcji bajek "Opowieści Pogranicza" oraz "Pieśni Pogranicza" pojawią się w najbliższym czasie na kilku festiwalach w kraju, i na świecie. Bajki zobaczyć będzie można w USA i Grecji, oraz Słowenii - a także na festiwalu filmowym "Ale kino!" w Poznaniu.
"Bajki" na 30. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego Widza "Ale kino!" Obie kolekcje Bajek Pogranicza ( I i II )  ponownie zagoszczą na 30. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego Widza "Ale kino!", w terminie 2-9 grudnia 2012. Animacje, stworzone w ramach warsztatów Pracowni Kronik Sejneńskich obejrzeć będzie można w ramach pokazów mistrzowskich.
3-16 grudnia 2012 - Bajki na 9. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych "Animateka" w Lubljanje Trzy filmy animowane zakwalifikowane zostały do  9. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych "Animateka" w Lubljanje . W trakcie pokazów festiwalowych zobaczyć będzie można animacje  "O sierocie" ,  "O wędrowaniu"  oraz  "O poduszeczce " z drugiej kolekcji Bajek - "Pieśni Pogranicza" . 
8-13 października 2012 - „Opowieści Pogranicza” na VII Polonijnym Festiwalu Multimedialnym Fundacja Pogranicze, wraz z Joanną Polak i Lizą Skvorcovą, współtwórcami Filmowej Kolekcji Bajek, otrzymała nagrodę specjalną za film animowany na VII Polonijnym Festiwalu Multimedialnym. W tym roku do konkursu nadesłano 45 filmów, 12 programów radiowych i 13 programów multimedialnych z 8 krajów: Australii, Białorusi, Czeskiej Republiki, Rosji, Ukrainy, USA, Włoch i Polski.
5-7 grudnia 2012 - Sejneńskie inspiracje na Festiwalu Ale Kino! w Poznaniu 30. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! towarzyszy rokrocznie kilkudniowe forum dla nauczycieli. Tym razem dialog pomiędzy młodym pokoleniem i doświadczonymi pedagogami zainteresowanymi edukacją filmową wspierali Wiesław Szumiński, Joanna Polak oraz Bożena Szroeder, autorzy sukcesu Filmowej Kolekcji Bajek „Pogranicza”.
1 czerwca 2012 - Kolekcja Filmowa Opowieści Pogranicza na Bajkowym Dniu Dziecka w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli 1 czerwca 2012 w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli w ramach obchodów Dnia Dziecka odbył się pokaz filmów animowanych z Filmowej Kolekcji Bajek, oraz spotkanie z Joanną Polak - animatorką współtworzącą obie części kolecji. 
26 maja 2012 - Filmowa Kolekcja Bajek w ramach „Kolorów Kultury” 25 maja 2012 o 12.00 w lubelskich Warsztatach Kultury odbył się pokaz naszej Filmowej Kolekcji Bajek - w ramach wydarzeń związanych z projektem "Kolory Kultury" pokazane zostały animacje składające się na obie części cyklu " Opowieści Pogranicza " oraz " Pieśni Pogranicza ".
Filmowa Kolekcja Bajek wyróżniona na Festiwalu OFAFA 2012 Filmy autorstwa Dzieci z Ośrodka Pogranicze: O WĘDROWANIU, O SIEROCIE oraz O PODUSZECZCE zostały wyróżnione w kategorii filmu nieprofesjonalnego na 17. Ogólnopolskiego Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych OFAFA 2012.
Filmy z Filmowej Kolekcji Bajek "Pieśni Pogranicza" na festiwalu OFAFA 2012! Z olbrzymią radością informujemy, że trzy filmy z naszej najnowszej Kolekcji bajek zakwalifikowały się do 17. Ogólnopolskiego Festiwalu Autorskich Filmów Animowanych OFAFA 2012 .
5 marca 2012 - Filmowa Kolekcja Bajek w Puńsku Po raz  drugi filmowa Kolekcja Bajek została zaprezentowana uczestnikom Uniwersytetu Trzeciego Wieku prowadzonego w Sejnach.
11 lutego 2012 - PREMIERA Filmowej Kolekcji Bajek "Pieśni Pogranicza" [FOTO] 11 lutego 2012 w Białej Synagodze odbyła się uroczysta premiera drugiej płyty z Filmową Kolekcją Bajek, tym razem zatutuowaną "Pieśni Pogranicza".
11 lutego 2012 - PREMIERA Filmowej Kolekcji Bajek "Pieśni Pogranicza" Pięknie  zapraszamy na premierowy pokaz drugiej Filmowej Kolekcji Bajek - Pieśni Pogranicza. Czekamy na Państwa  w sobotę, 11 lutego w Białej Synagodze o godz. 17.00. Twórcy Kolekcji
O kolekcji bajek - Krzysztof Czyżewski Warsztat filmu animowanego to świat stworzony dla dzieci, prawdziwe laboratorium wyobraźni nie skażonej dorosłością. Przyzwyczajeni jesteśmy już do tego, że dzieci zanurzają się w ten czarodziejski rewir rzeczywistości zasiadając przed ekranem. Ale równie czarodziejska okazuje się być dla nich druga strona ekranu, wewnętrzna, gdzie mogą być twórcami, więcej – strażnikami prawdy o świecie, w którym dorośli są już tylko przybyszami z daleka. To trochę tak, jakby do udziału w filmie...
Mistrzowie - Filmowa Kolekcja Bajek "Pieśni Pogranicza" Warsztaty animacji filmowej poprowadziły:   Joanna Polak – specjalistka w zakresie realizacji obrazu filmowego, telewizyjnego i fotografii, laureatka wielu nagród w konkursach filmowych, uznana w Polsce i świecie reżyser filmu animowanego, asystentka w Zakładzie Sztuki Mediów Cyfrowych w ISP WA UMCS w Lublinie. Jej filmy, wideoinstalacje, fotografie, rzeźby, makramy i obrazy były prezentowane na kilkudziesięciu wystawach i festiwalach (na pięciu kontynentach), w trzynastu kanałach telewizyjnych...
Młodzi twórcy „Pieśni pogranicza” o swojej pracy Wszystkie nasze pieśni mówią o jakimś wydarzeniu, które chcielibyśmy przybliżyć innym, pokazać. Dlatego powstała Filmowa Kolekcja Bajek – „Pieśń pogranicza”, kolekcja druga, która jest najnowszym owocem naszej pracy. Do niej zaśpiewaliśmy, m.in.: Stała selipeńka, Wieczór blizieńko, Oj w doli pa moriu, Łek Sakałeli, Traden Roma. Każda pieśń jest wyjątkowa, fascynująca, każda pochodzi od innego nauczyciela. To od nich dowiedzieliśmy się, że bardzo...
"Pieśni Pogranicza" - Filmy Przedstawiamy listę filmów wraz z ich twórcami, które znajdują się na płycie drugiej edycji Filmowej Kolekcji Bajek
15-31 lipca 2011 - Warsztaty animacji dla dzieci - Liza Skvorcova Od 15 do 31 lipca 2011 trwały prace nad drugą serią filmów animowanch w Pograniczu, kontynuacją Filmowej Kolekcji Bajek "Opowieści Pogranicza".
1 - 8 sierpnia 2011 - Warsztaty Animacji - Joanna Polak, Wiesław Szumiński W okresie 1-8 sierpnia 2011 trwały warsztaty animacji prowadzone przez Joannę Polak, animatorkę z Lublina, oraz Wiesława Szumińskiego, którzy już rok temu współtworzyli  Kolekcję Filmową Bajek "Opowieści Pogranicza" . Tak jak i podczas poprzednich zajęć z Lizą Skvorcovą, tak i tym razem dzieci i młodzież tworzyły kolejne filmy animowane do pieśni śpiewanych na pograniczu.
1

Szukaj na stronie

Od 1 września

Dwór Miłosza w Krasnogrudzie

czynny od poniedziałku do piątku 10.00 - 16.00

 

 

 

 Instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP.

 

  Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego

 

IV Kongres Archiwistyki Społecznej

"Krasnogrudzkie Archiwum Pogranicza. Opowieść Małgorzaty Sporek-Czyżewskiej" 

 

  

 

SEJNEŃSKA KSIĘGA BAŚNI- OPOWIADA POMYSŁODAWCZYNI BOŻENA SZROEDER

 

,,Atlas Sejneńskiego Nieba" 

wystawa Małgorzaty Dmitruk, Biała Synagoga

 

  

,,Żegaryszki II i Inne" 

wystawa Krzysztofa Czyżewskiego, Krasnogruda, aleja Gabrielii

 

 

  

 

 

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, kochani Rodzice, Sąsiedzi, Goście Sejn i Krasnogrudy, 

Bardzo zachęcamy do wsparcia Fundacji Pogranicze 1%-em Waszego podatku. Pomoc taka dla nas w dzisiejszych czasach jest jedną z możliwych dróg utrzymania naszego miejsca.  

Jak można przekazać 1% swojego podatku dla Organizacji Pożytku Publicznego jaką jest Fundacja Pogranicze? W zeznaniu podatkowym należy wpisać KRS Fundacji Pogranicze: 0000178248.

 

 

 

 

 

Oferta edukacyjna

Darowizny uzyskane przez Fundację Pogranicze

W związku z otrzymaniem darowizn, na podstawie art. 18 ust. 1f, pkt 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zmianami), Fundacja Pogranicze podaje do publicznej informacji, że łączna kwota uzyskana z tego tytułu w okresie od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. wyniosła 88.736,29 zł.

W 2020 roku Fundacja uzyskała również kwotę 9.545,20 zł w formie wpłat z 1% podatku oraz 5.667,98 z tytułu zbiórki publicznej nr 2018/2901/OR.

Otrzymane darowizny Fundacja Pogranicze w całości przeznaczyła na realizację działań statutowych.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

INFORMACJA O POLITYCE PRYWATNOŚCI