Mazowiecki: Pogorszenie się stosunków polsko-litewskich - absurdalne - interia.pl, 5 maja 2012

Były premier Tadeusz Mazowiecki jest zdumiony pogarszającymi się stosunkami polsko-litewskimi i uważa, że nie ma powodów, by dalej się tak działo. Mazowiecki odwiedził w sobotę ośrodek "Pogranicze" w Sejnach (woj. podlaskie), który obchodzi 22-lecie istnienia.

Zdaniem Mazowieckiego, działania Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" w Sejnach to niezwykle cenna inicjatywa, wyrastająca ponad lokalne wymiary, znana w Polsce i w Europie.

Ośrodek zajmuje się m.in. wielokulturowością Sejneńszczyzny, gdzie przed wojną mieszkali Polacy, Litwini, Rosjanie i Żydzi.

Dużą wagę "Pogranicze" przywiązuje także do kultury narodów Europy Środkowo-Wschodniej. Mazowiecki odwiedził w sobotę Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie. W Sejnach wziął udział w spotkaniu pt. "Trudne pogranicza".

Z dyrektorem Ośrodka Pogranicze" Krzysztofem Czyżewskim rozmawiali m.in. o pogarszających się od kilku lat stosunkach polsko-litewskich w kontekście problemów mniejszości w innych częściach Europy.

"Nie ma żadnego realnego powodu"

Zdaniem Mazowieckiego, pogarszanie się stosunków polsko-litewskich jest "absurdalne, nie ma żadnego realnego powodu, żeby je pogarszać, a jest wiele powodów, żeby je polepszać" - zaznaczył.

- Mamy wspólne interesy, wspólne cele, dużo wartości ze wspólnej tradycji, to próbujmy ożywić, a nie pogarszać wzajemne stosunki - mówił Mazowiecki.

Dodał, że relacje te nie pogorszyły się w terenie, "pogorszyły trochę na górze i to wymaga poprawy".

Coraz trudniejsza sytuacja mniejszości

W ubiegłym tygodniu prezydent Bronisław Komorowski przyjechał do Sejn i do Puńska, nazywanego stolicą Litwinów w Polsce, by spotkać się z przedstawicielami mniejszości litewskiej w Polsce. W jedynym w Polsce Liceum Ogólnokształcącym z litewskim językiem nauczania spotkał się z młodzieżą, z którą rozmawiał o tolerancji, edukacji, prawach i roli mniejszości narodowych w Europie.

Przyczyną pogarszających się stosunków polsko-litewskich jest coraz trudniejsza sytuacja mniejszości polskiej na Litwie, która skarży się m.in. na ustawę oświatową, która zakłada daleko idące, niekorzystne dla polskiej mniejszości zmiany. Najwięcej kontrowersji wzbudza ujednolicenie egzaminu maturalnego z języka litewskiego we wszystkich szkołach na Litwie.

Źródło: interia.pl, 5 maja 2012