Staże indywidualne w CDKP - 2005

-

2005

5 - 9 grudnia 2005, Marta Florkowska, Instytut Wschodni Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu 

W czasie dwuletniej pracy nad zbieraniem materiałów dotyczących polskich staroobrzędowców, dotarłam do Centrum Dokumentacji Kultur Pogranicza w Sejnach. Po przyjeździe zamysł pisanej przeze mnie pracy magisterskiej rozszerzył się także na staroobrzędowców litewskich. W ogromnych zbiorach Ośrodka odnalazłam niezwykle trudne w odszukaniu pozycje książkowe, artykuły, ale również unikatowe zbiory przedmiotów kultury materialnej interesujących mnie wspólnot. 
Pobyt w Ośrodku Pogranicze i profesjonalna pomoc wszystkich pracujacych tutaj osób, według mnie pasjonatów kultury pogranicza, pozwolił mi na zweryfikowanie moich pomysłów, które zostaną zrealizowane w pracy magisterskiej. 
Dziekuję za spokojna atmosferę pracy, która tu panuje, otwartość i zyczliwość. 

10 - 24 października 2005, Dominika Nazaruk, Uniwersytet w Białymstoku 

Studentka V roku filologii polskiej; specjalizacja: kulturoznawcza i pedagogiczna 
W Centrum Dokumentacji Kultur Pogranicza odbyłam praktykę zawodową. Zajmowałam się dokumentacją zbiorów Tomasa Venclovy. Pobyt tutaj umożliwił mi również skorzystanie z materiałów do mojej pracy magisterskiej, dotyczącej twórczości Grigorija Kanowicza. Wybrałam na staż to miejsce ponieważ stąd pochodzę i Pogranicze to poniekąd też moje miejsce. 
Była ładna jesień, przyjemni ludzie, dużo pomocnych materiałów, nowe doświadczenie. Dziękuję 

8 - 23 sierpnia 2005, Marta Kowerko, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu 

Studentka IV roku filologii polskiej. 
W Ośrodku "Pogranicze" byłam po raz kolejny i mam nadzieję nie ostatni. Pracowałam nad porządkowaniem archiwów dotyczących Czesława Miłosza i mogłam wziąć udział w obchodach pierwszej rocznicy śmierci Czesława Miłosza, przygotowanych przez Pogranicze. Wszystkie te doświadczenia i zgromadzone w tym czasie materiały wykorzystam przygotowywanej przeze mnie pracy magisterskiej (o roboczym na razie tytule) "Szukanie ojczyzny, Czesław Miłosz a sprawa polska", pisanej pod kierunkiem prof. Przemysława Czaplińskiego. 
Bardzo dziękuję za wsparcie, ciepło i opiekę - to były niezwykle inspirujące dwa tygodnie. 

2 - 22 sierpnia 2005, Małgorzata Bartoszewska, Pruszków, Uniwersytet Warszawski

Studentka Kulturoznawstwa, specjalizacja: animacja kultury 
W Centrum Dokumentacji Kultur Pogranicza odbyłam 3-tygodniowy staż dzięki programowi "Staże" organizowanemu przez Narodowe Centrum Kultury (aktualnie Instytut im. Adama Mickiewicza) z Warszawy. 
Przyjechałam tu, aby bliżej zapoznać się ze zbiorami Centrum i skorzystać z różnorodnych materiałów związanych z moimi zainteresowaniami: dotyczącymi teatru, Żydów, kultur Europy Wschodniej. Ciekawa byłam także pracy Ośrodka, czemu mogłam się z bliska przyglądać i w czym mogłam mieć swój udział. 
"Pobyt tutaj był dla mnie bardzo cenny i bogaty w doświadczenia związane nie tylko z samą praca, ale też z bliskim poznaniem miejsca, w którym Ośrodek się znajduje - pogranicza litewsko-polskiego z całym bogactwem wkładu innych kultur i różnych religii. Bardzo się cieszę, że tu przyjechałam. Wyjeżdżam bogata w wiele wrażeń i zainspirowana do dalszego poszukiwania własnej drogi. Bardzo dziekuję za życzliwość i otwartość Pracowników Ośrodka Pogranicze".
Małgorzata Bartoszewska 

1 - 4 sierpnia 2005, Renata Szwed, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie 

II rok seminarium doktoranckiego. 
Pobyt w Centrum Dokumentacji Kultur Pogranicza służył zebraniu materiałów do powstającej pracy doktorskiej z zakresu socjologii na temat: "Specyfika zjawiska tożsamości narodowej. Studium przypadku na podstawie wybranych części pogranicza polsko-białoruskiego." 
Z podziękowaniem za miłą atmosferę, życzliwość i pomoc w poszukiwaniu materiałów. 
Renata Szwed 

17 - 20 lipca 2005, Fredrik Stöcker, Berlin, Uniwersytet we Frankfurcie nad Odrą, Viadrina 

Jestem szwedzko-niemieckim studentem kulturoznawstwa. W tej chwili przygotowuję się do pisania mojej pracy dyplomowej na temat konfliktu między polską mniejszością na Litwie i władzami litewskimi, szczególnie w latach 1988-93. Nawet w Berlinie gdzie mieszkam, jest trudno zdobyć materiały na ten temat, więc przyjechałem do Polski, żeby zebrać literaturę, prasę oraz przeprowadzić wywiady. Zacząłem podróż w Krakowie, gdzie mój były szef, pan Robert Gądek, dyrektor Centrum Kultury Żydowskiej na Kazimierzu, gorąco polecił mi Ośrodek "Pogranicze" w Sejnach. Zbiór książek i archiwum wycinków prasowych na temat stosunków polsko-litewskich w Centrum Dokumentacji Kultur Pogranicza bardzo mi pomogły. Pracownicy wspierali mnie w poszukiwaniu literatury oraz w nawiązaniu kontaktów z przedstawicielami polskiej mniejszości na Litwie oraz osobami związanymi z tą problematyką. To będą bardzo korzystne dla mnie inspiracje w dalszych badaniach w Wilnie i Kownie, które już jutro się zaczną. Jestem bardzo wdzięczny za serdeczne przyjęcie mnie w Sejnach oraz za pomoc. Trzydniowy pobyt (17 - 20 lipca 2005), jest o wiele za krótki, aby w pełni skorzystać z bogatego zbioru materiałów, więc wrócę tu jeszcze w czasie przygotowywania doktoratu. Będę polecał Ośrodek "Pogranicze" na Uniwersytecie we Frankfurcie nad Odrą. Dziękuję za wszystko. Fredrik Stöcker 

11 - 13 lipca 2005, Jacek Gowdziak, Jesień 

W CDKP przebywał Jacek Gowdziak. Podczas swojego pobytu zapoznawał się ze zbiorami dotyczącymi proroka Ilji, temat ten jest prywatnym hobby pana Jacka. Niniejsza kolekcja została przekazana "Pograniczu" w lipcu 2000 roku przez Tadeusza Słobodzianka z Teatru Wierszalin. 
Otrzymane zbiory posłużyły do przygotowania wystawy "Stolica świata proroka Ilji" eksponowanej w Galerii Papuciarnia od jesieni 2000 do wiosny 2001 roku. 

23 czerwca - 11 lipca 2005, Dr Jeffrey D. Holdeman, USA , Slavic Language Coordinator 

Koordynator języków słowiańskich i wykładowca języków czeskiego i rosyjskiego na Indiana University, Department of Slavic Languages and Literature w Bloomington w Stanach Zjednoczonych. Dr Holdeman prowadził badania na temat genealogii rodzin staroobrzędowców na Suwalszczyźnie, Sejneńszczyźnie i na Litwie, a także na temat staroobrzędowców, którzy wyemigrowali z tych terenów do Stanów Zjednoczonych. Swój ponad dwutygodniowy pobyt w Polsce poświęca na zbieranie materiałów w Sejnach i Suwałkach. 

20 czerwca - 8 lipca 2005, Ewelina Herbszt, Sejny, Uniwersytet Warmińsko - Mazurski w Olsztynie 

Studentka III roku animacji społeczno-kulturalnej. Bardzo chciałam odbyć moją trzytygodniową praktykę właśnie tutaj, ponieważ będąc mieszkanką Sejn chciałam się więcej dowiedzieć o historii i kulturze naszego przepięknego terenu, bo ciągle wydaje mi się, że wiem zbyt mało. Aby być animatorem kultury należy najpierw tę kulturę poznać. Interesowała mnie również sama działalność Fundacji i Ośrodka "Pogranicze". Podczas praktyki w CDKP opracowywałam materiały dotyczące teatru. Dziękuję za sympatię. Dziękuję za pomoc w odnalezieniu "drogi".
Ewelina 

5 - 8 czerwca 2005, Maja Ruszpel, Public Relations, Centrum Sztuki STUDIO PKiN Warszawa 

Wizyta miała na celu zapoznanie się ze zbiorami filmowymi o tematyce cygańskiej. Owocem 3 dniowej pracy, było nawiązanie współpracy kulturalnej przy premierze spektaklu "Owoc Żywota" Petera Karpati, która ma odbyć się w dniach 5-6 listopada 2005 roku. Bardzo dziekuję za opiekę i pobyt u Was. Naprawdę robicie swietną robotę!
Maja 

5 - 10 maja 2005, Joanna Kaczmarek, Paryż, Uniwersytet Paris 7 Denis Diderot w Paryżu


Praca na temat zagadnienie edukacji wielokulturowej dzieci i młodzieży. Wyrazy ogromnej wdzieczności za życzliwość i ciepłe przyjęcie, oraz pomoc w gromadzeniu materiałów, podziekowania za pomoc w podjęciu słusznej decyzji o przyjeździe do Państwa i organizację mojego pobytu. Jestem ogromnie szcześliwa, iż mogłam w Waszym Ośrodku odkrywać Sejny z ich całym bogactwem kulturowym. Po prostu dziekuję z całego serca pozdrawiam i życzę owocnej pracy z nadzieją na kolejne spotkanie.
Joanna Kaczmarek 

2 - 4 marca 2005, Prof. dr hab. Bożena Muszkalska 

Etnomuzyklog z Katedry Muzykologii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytetu Wrocławskiego. 
Przyjechałam do Sejn w poszukiwaniu materiałów do realizacji projektu "Rekonstrukcje ginących zabytków kultury muzycznej wschodnioaszkenazyjskich Żydów". Teraz wiem, że ten projekt powinien raczej nosić tytuł "Renesans kultury muzycznej Żydów w Polsce". 
Bożena Muszkalska