Staże indywidualne w CDKP - 2007

-

2007

22 - 27 sierpnia 2007, Marianna Leśniak, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie 

Maria Leśniak magistrantka wydziału europeistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. 
Przyjechałam do Sejn i „Pogranicza” przekopać się przez archiwa Ośrodka w poszukiwaniu materiałów do mojej pracy magisterskiej. Piszę o „Pograniczu – sztuk, kultur, narodów” jako nowoczesnej instytucji kultury. Mam zwyczaj pisać prace naukowe z dziedzin, w których nie jestem specjalistką, a które jakoś mnie interesują. Tak powstał mocno niesprecyzowany pomysł pisania o kresach, pograniczach, wschodzie. Akurat u krakowskich Dominikanów gościł na wieczorze „Open” Pan Krzysztof Czyżewski: jego osoba i opowieść o „Pograniczu” wywarła na mnie takie wrażenie, ze zaczął kiełkować we mnie pomysł napisania o trudnej i strasznie potrzebnej pracy „Pogranicza”, a przede wszystkim o jego nowatorskich sposobach pracy i wielkiej wszechstronności. 
I tak jestem tu dziś, przekopuję się przez wszelkiego rodzaju archiwa i dokumentację działalności i pewnie tu wrócę. 
A jeśli dostanę się na studia uzupełniające magisterskie z wiedzy o kulturze, przyjadę do Sejn napisać o tym, jak „Pogranicze” realizuje testament duchowny Czesława Miłosza. Serdecznie dziękuję i życia wytrwałości w realizowaniu celów. 
Marianna Leśniak 

3 - 17 lipiec 2007, Alicja Chmielewska, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie 

Alicja Chmielewska, studentka II-ego roku filologii polskiej, specjalizacja: wiedza o kulturze. 
Mieszkam niedaleko Sejn i znałam „Pogranicze” od dawna. Jednak wiedziałam o nim niewiele, takie miałem wrażenie, choć kilkakrotnie zdarzyło mi się tu być, poznać ludzi tu pracujących. Pomyślałem, że odbycie praktyk w tym ośrodku będzie dla mnie nie tylko okazją do ciekawego „spełnienia obowiązku studenckiego” ale także możliwością zobaczenia z bliska: od środka funkcjonowania tego, zupełnie nowego w formie Centrum Kultury. Przede wszystkim jednak chyba chodziło mi o udowodnienie sobie, że „swoje” i znam i słusznie chwałę. 
Moje praktyki polegały na tworzeniu bibliografii księgozbioru otrzymanego w darze od litewskiego pisarza Tomasa Venclovy. Oprócz tego miałam możliwość zobaczenia owoców pracy „ludzi Pogranicza”: koncertu kapeli klezmerskiej, spektaklu „Dolina Issy”, obejrzenia filmów o mniej znanych, lecz nie mniej ważnych twórcach literatury polskiej oraz wielu innych. 
Mogę pisać o bardzo wielu rzeczach, ale myślę, że wystawy, że oświadczę, że praktyki w Ośrodku „Pogranicze” stały się dla mnie inspiracją w wielu aspektach. Dziękuję!
Alicja Chmielewska 

1 - 5 października 2007, Joanna Welewska, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie 

Joanna Walewska, studentka filmoznawstwa i filozofii na UJ. Piszę pracę magisterską o polskim filmie o tematyce kresowej. Mój krótki pobyt w Pograniczu posłużył mi przede wszystkim jako możliwość rekonesansu w tematyce Kresów i pogranicza. Wyjeżdżam szczęśliwa – bo „naoglądana” filmów i „naczytana”, ale również przygnębiona – bo przytłacza mnie ogrom pracy, którą mam jeszcze do wykonania. 
Wasza biblioteka i filmoteka to marzenie „kresologa”, czy też człowieka pogranicza. 
Dziękuję bardzo za okazoną mi pomoc! Mam nadzieję, że wrócę. Pozdrawiam, 
Joanna Welewska 

28-29 sierpnia 2007, Eliza Tomalska, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie 

Eliza Tomalak, studentka V roku religioznawstwa w Instytucie Religioznawstwa UJ. Przyjechałam do Ośrodka „Pogranicze” w poszukiwaniu wiedzy na temat proroka Eliasza i jego zwolenników. Zagadnieniem zajmuję się od maja tego roku, ponieważ właśnie wtedy, podczas obozu naukowego „Prawosławie na ziemiach polskich”, po raz pierwszy byłam w Wierszalinie. 
Po raz drugi przyjechałam do Wierszalina w lipcu – tam właśnie dowiedziałam się, że najciekawsze materiały o Eliaszu Klimowiczu zebrane przez Tadeusza Słobodzianka, znajduja się w Sejnach, w archiwum „Pogranicza”. Obecnie piszę raport z obozu, dotyczący Wierszalina i materiały, z których mogłam skorzystać w Ośrodku są dla mnie ogromną pomocą. Jednocześnie musiałam stwierdzić, że materiał jest bardzo rozległy, a ja chciałabym się z nim lepiej zapoznać. Myślę zatem, że nie jest to moja ostatnia wizyta w Ośrodku „Pogranicze”. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy pomogli mi w efektywnym korzystaniu z tych arcyciekawych zbiorów.
Eliza Tomalak 

23 - 25 sierpnia 2007, Szymon Smółka, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie 

Szymon Smółka, student V roku rosjoznawstwa w instytucie Rosji i Europy wschodniej na Uniwersytecie Jagiellońskim. 
Piszę pracę magisterską o starowierach żyjących na terenach Suwalszczyzny i Mazur. Przyjechałem do Sejn, ponieważ biblioteka ośrodka „Pogranicze” posiada niesamowite zbiory, a przede wszystkim chętnie je udostępnia, co bywa nieczęste... ;) Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim pracownikom ośrodka za fachową pomoc, miłe przyjęcie i wspaniałą atmosferę. Jest to mój pierwszy pobyt w Sejnach, ale na pewno nie ostatni!
Szymon Smółka

22 - 27 sierpnia 2007, Marianna Leśniak, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie 

Marianna Leśniak, magistrantka na europeistyce. Przyjechałam do Sejn i „Pogranicza” przekopć się przez archiwa Ośrodka w poszukiwaniu matriałów do mojej pracy magistersiej. Piszę o „Pograniczu – sztuk, kultur, narodów” jako nowoczesnej instytucji kultury. Mam zwyczaj pisać prace naukowe z dziedzin, w których nie jestem specjalistką, a które jakoś mnie interesują. Tak powstał mocno niesprecyzowany pomysł pisania o kresach, pograniczach, wschodzie. Akurat u krakowskich Dominikanów gościł na wieczorze „open” Pan Krzysztof Czyżewski. Jego osoba i opowieść o „Pograniczu” wywarła na mnie takie wrażenie, że zaczął kiełkować we mnie pomysł napisania o trudnej i strasznie potrzebnej pracy „Pogranicza”, a przede wszystkim o jego nowatorskich sposobach pracy i jego wszechstronności. 
I tak jestem tutaj dziś przekopując się przez wszelkiego rodzaju archiwa i dokumentację działalności i pewnie tu wrócę. A jeśli dostanę się na studia uzupełniające magisterskie na iwedzy o kulturze, przyjadę do Sejn napsać o tym, jak „Pogranicze” realizuje testament duchowy Czesława Miłosza. 
Serdecznie dziękuję i życzę wytrwałości w realizowaniu celów. 

13 - 26 sierpnia 2007, Krystyna Marcinek, Instytut Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie 

Krystyna Marcinek studentka III roku Kultury Rosji i Narodów Sąsiednich. 
Znalazłam się tu pierwszy raz dzieckiem będąc, bo było to pięć lat temu, kiedy dopiero zdałam do liceum.... Przyszliśmy do Pogranicza całą grupą, w Synagodze wysłuchaliśmy powieści o działalności Ośrodka i całym tym niezwykłym zjawisku – wielokulturowym świecie pogranicza. 
Ta fascynacja powróciła do mnie przy wyborze studiów i choć to już inne - nie koniecznie polsko-litewskie pogranicze – to niemniej piękne, wymagające, a więc – pociągające. Ukraina, Białoruś, Rosja ... świat trochę inny, trochę dalszy, w innej strefie czasowej nawet, a jednak wiedziałam, że to właśnie w Sejnach trzeba „ładować akumulatory”. No i jestem oficjalnie na stażu w Centrum Dokumentacji Kultur Pogranicza – kataloguję książki w języku rosyjskim, ukraińskim, białoruskim, a ostatnio znalazłam dwie nawet po bułgarsku :-). Przy tej okazji dowiaduję się mnóstwo o starowierach, Żydach rosyjskich i narodach kaukaskich posługujących się językami, których po polsku nie opisała jeszcze nawet Wikipedia :-). A poza tym ... cóż ... oddycham wielokulturowym powietrzem wśród półek z książkami, będącymi dorobkiem wielu narodów; słucham muzyki bułgarskiej, albańskiej, tureckiej, ukraińskiej, gardłowego śpiewu towiańczyków i wysublimowanych dźwięków muzyki Arvo Parta; oglądam filmu o działalności „Pogranicza”, a więc o tym, że świat jest wielki i mały zarazem. Wielki, bo mieści tak ogromną różnorodność – sztuk, kultur, narodów, religii i wyznań ... Mały, bo jeśli tylko ma się wystarczającą odwagę, pojemne serce i otwarty umysł, to można sprawić, by wielość spotkała się pod jednym dachem - Domu Pogranicza, Białej Synagogi, Dworu w Krasnogrudzie. A przecież właśnie w wielości rodzi się pełnia. 
Tak trochę się rozpisałam, ale dobrze mi tu po prostu, bo tu obserwuję, jak powstaje muzyka, która mnie samej w duszy gra. Dziękuję, że mogłam tu spędzić dwa tygodnie, pewnie jeszcze wrócę :-)
Krystyna Marcinek 

5 - 9 sierpnia 2007, Rohee Dasguffa, School of Law, Research Institute of Law, Politics & Justice, Keele University, U.K. 

Once again many thanks to the Borderland Foundation for archival support to my research. This time I looked at Zionist Underground Activity and Anti-Semitic Reports. The foundation truly remains to me an inspiration. All good wishes for the future.
Rohee, Sejny Aug’07 

23 lipca – 3 sierpnia 2007, Marcin Koronkiewicz, Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie 

Student IV roku pedagogiki pogranicza kulturowego Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie. 
W Ośrodku „Pogranicze – narodów, sztuk, kultur” spędziłem dwa tygodnie. Celem mojej wizyty było poznanie ścieżek, wielokulturowego pogranicza Sejneńszczyzny, w kontekście przygotowywanej przeze mnie pracy magisterskiej dotyczącej działalności edukacyjnej Ośrodka. Pobyt tutaj był dla mnie wspaniałym doświadczeniem. Nie tylko znalazłem tu potrzebne informacje, ale też miałem możliwość zgłębienia dziedzictwa kulturowego miejsca z którego pochodzi moja rodzina. 
Wszystkim przyjaciołom „Pogranicza”
DZIĘKUJĘ, za możliwość przeżycia tej wspaniałej przygody. 

27 – 29 czerwca 2007, Małgorzata Piesik, Akademia Muzyczna im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu 

Studentka Wydziału Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Rytmiki o specjalizacji Teoria Muzyki. 
Podczas poszukiwań materiałów na temat estońskiego kompozytora Arvo Pärta trafiłam na informację o przyznaniu jemu tytułu "Człowieka Pogranicza"... Tak zaczęła sie moja przygoda z Sejnami... i dlatego tutaj jestem. Obecnie kończę pisać prace magisterską, która zatytułowałam "Teologiczny wymiar muzyki instrumentalnej Arvo Pärta". Przyjechałam by uzupełnić pracę materiałami z Ośrodka oraz poszukać natchnienia i inspiracji do wykończenia mego dzieła. Dziękuję wszystkim pracownikom Centrum Dokumentacji Kultur Pogranicza za wszelka pomoc i owocne spotkanie. 
"Prawdziwe spotkanie nigdy się nie kończy..."
Małgorzata Piesik 

5 – 16 marca 2007, Ewa Ratajczyk, Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie 

Studentka III roku socjologii, stałe miejsce zamieszkania Żory. 
Przyjechałam do Ośrodka Pogranicze, żeby zebrać materiały do pracy licencjackiej o Śląsku i Ślązakach. Znalazłam to, czego potrzebowałam i udało mi się napisać I rozdział pracy. Poza tym, dzięki uczestniczeniu w warsztatach Meridian Café, rozmowom z ciekawymi ludźmi, filmom z realizacji projektów Ośrodka i książkom poznałam perspektywę pogranicza, która pozwala mi patrzeć inaczej - na nowo - na miejsce z którego pochodzę. Dziękuję,
Ewa Ratajczyk 

5 luty - 3 marca 2006, Сергей Ольховский, Kафедрa истории южных и западных славян, Москва 

Сергей Ольховский, аспирант кафедры истории южных и западных славян исторического факультета МГУ им. Ломоносова, Москва. 
Я работал в библиотеке центра «Пограничье» с 5 февраля по 3 марта 2007 г. – собирал материалы для кандидатской диссертации на тему «Польская национальная политика в Волынском воеводстве в 1928-1936 гг.» Фонды библиотеки оказались весьма богаты, а условия – очень удобны для работы. Благодаря этому, а также разнообразной помощи сотрудников центра, пребывание в Сейнах оказалось для меня очень успешным и плодотворным. Очень благодарен коллективу «Пограничья», за возможность посетить Сейны и поработать в этом замечательном месте. Желаю «Пограничью» дальнейших успехов и процветания! 
С уважением, Сергей Ольховский. Сейны, 03.03.2007